Orlen inwestuje w podziemne magazynowanie gazu

fot: Tomasz Rzeczycki

Zdolności podziemnego magazynowania gazu ziemnego mają być w Polsce istotnie zwiększone w 2025 roku

fot: Tomasz Rzeczycki

Za ponad dwa lata mają być zakończone prace przy powiększeniu największego w Polsce podziemnego magazynu gazu Wierzchowice. Jego pojemność ma się zwiększyć o ponad osiemset milionów metrów sześciennych.

Polski Koncern Naftowy Orlen przejął wraz z przejęciem PGNiG SA dwa rodzaje podziemnych magazynów gazu. Konkretnie to dwa kawernowe podziemne magazyny gazu: Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu Mogilno oraz Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu Kosakowo oraz siedem złożowych podziemnych magazynów gazu: PMG Wierzchowice, PMG Daszewo, PMG Bonikowo, PMG Strachocina, PMG Husów, PMG Swarzów, PMG Brzeźnica.

Obecnie spółka wykorzystuje wszystkie koncesje, które posiada na podziemne magazynowanie gazu. Najszybciej upływa termin koncesji dla KPMG Mogilno - do 2024 r. oraz KPMG Kosakowo - do 2028 r. Najdłużej obowiązują koncesje na PMG Bonikowo i PMG Daszewo - do roku 2058.

- W roku 2022 podjęto decyzję o rozbudowie PMG Wierzchowice, który jest największym podziemnym magazynem gazu w Polsce. Inwestycja ta pozwoli zwiększyć jego pojemność czynną z obecnych 1,3 mld m3 do 2,1 mld m3. Przewidywany czas jej realizacji wynosi do 30 miesięcy. PMG Wierzchowice osiągnie planowaną pojemność czynną w roku 2025 - informuje Departament Komunikacji i Marketingu Oddział Centralny PGNiG w Warszawie PKN Orlen SA.

Które magazyny są bardziej opłacalne pod względem eksploatacji: kawernowe, czy złożowe? Na to pytanie trudno dać jednoznaczną odpowiedź, z uwagi na odmienną charakterystykę pracy. Zarówno magazyny złożowe, jak i kawernowe, ze względu na swoje właściwości, pełnią różne funkcje w krajowym systemie magazynowania i przesyłu gazu.

W przypadku magazynów w sczerpanych złożach, pobieranie gazu i jego zatłaczanie jest procesem ciągłym i stosunkowo długotrwałym. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie stałej wydajności systemu.

Natomiast magazyny w kawernach solnych pozwalają na wydobycie gazu bardzo szybko i dlatego pełnią funkcję magazynów szczytowych. W razie potrzeby, w okresach dużego zapotrzebowania na gaz, np. przy znacznym spadku temperatury powietrza w zimie lub w sytuacjach kryzysowych, mogą szybko uzupełnić braki w systemie. Z kolei jeżeli w systemie pojawia się nadmiar błękitnego paliwa, magazyny kawernowe można również szybko zatłoczyć.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.