Orlen integruje swoje aktywa poszukiwania i wydobycia ropy oraz gazu

1647343924 rafineria orlen 17

fot: Orlen

Jeszcze w 2013 r. prawie cały wolumen surowca przerabianego w rafinerii w Płocku stanowiła ropa rosyjska, a obecnie już połowa pochodzi z innych kierunków

fot: Orlen

Spółka Orlen Upstream Polska z Grupy Orlen, działająca wcześniej jako Orlen Upstream, połączy rozproszone aktywa, przejęte przez koncern w wyniku fuzji z Grupą Lotos i PGNiG. Według Orlenu, efektem ma być poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów i stabilizacja poziomu wydobycia gazu.

Spółka Orlen Upstream Polska 19 listopada została wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Informując o tym w środę, Orlen ogłosił, że finalizuje proces integracji prowadzących produkcję ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. “Efektem będzie poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów oraz stabilizacja poziomu wydobycia gazu“ - podkreślił koncern.

Orlen wyjaśnił, że Orlen Upstream Polska połączy rozproszone dotąd aktywa, przejęte przez koncern w wyniku fuzji z Grupą Lotos oraz PGNiG.

“Decyzje podjęte przez zarząd i radę nadzorczą Orlen co do integratora wszystkich polskich aktywów poszukiwawczo-wydobywczych są ważnym etapem procesu konsolidacji aktywów wydobywczych Grupy Orlen, którego celem jest stworzenie jednego, silnego podmiotu, który umożliwi koncernowi maksymalizację efektywności ekonomicznej i operacyjnej posiadanych zasobów wydobywczych w kraju“ - zaznaczono w informacji.

Jak wskazał Orlen, “dzięki realizowanej integracji powstaje nowoczesna i sprawnie działająca organizacja o uporządkowanej strukturze i zoptymalizowanych procesach operacyjnych“. Według koncernu konsolidacja segmentu pozwoli uzyskać synergie, które przyczynią się do wykorzystywania krajowych zasobów złóż węglowodorów w najbardziej racjonalny i ekonomiczny sposób.

- Segment upstream jest jednym z filarów działalności Grupy Orlen. Ma istotny i pozytywny wpływ na wynik finansowy a jednocześnie odgrywa zasadniczą rolę w realizacji aspiracji strategicznych koncernu, które idą w parze z transformacją energetyczną krajowej gospodarki - powiedział członek zarządu Orlenu ds. upstream Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie.

Prugar zwrócił uwagę, że gaz ziemny, “jako paliwo pomostowe“ ułatwia odchodzenie od węgla i sprzyja rozwojowi odnawialnych źródeł energii, ponieważ elektrownie zasilane właśnie gazem są w stanie elastycznie stabilizować system w coraz większym stopniu oparty na źródłach zależnych od warunków atmosferycznych.

- Dzięki własnemu wydobyciu jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo dostaw jak i efektywną ewolucję krajowej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej - stwierdził członek zarządu Orlenu ds. upstream.

Orlen wspomniał, że wydobycie gazu ziemnego z jego własnych złóż, w tym zagranicą, stanowiło w 2023 r. ponad 40 proc. zużycia tego paliwa w Polsce, przy czym ponad połowę tego zapewniła produkcja ze złóż krajowych.

“Dostępne prognozy wskazują, że znaczenie błękitnego paliwa dla utrzymania stabilności dostaw energii w kraju będzie rosło. Dlatego celem nadrzędnym krajowego segmentu upstream w Grupie Orlen jest utrzymanie wydobycia gazu na tym relatywnie wysokim poziomie przez kolejne lata“ - podkreślił koncern.

Zaznaczył, że aby to osiągnąć, inwestuje w poszukiwania i wydobycie krajowych złóż węglowodorów i zwiększa wykorzystanie zaawansowanych technologii, wykorzystując doświadczenie swoich pracowników segmentu upstream.

Orlen podkreślił, że aktualnie wszystkie podmioty segmentu upstream Grupy Orlen prowadzą intensywne prace nad integracją zasobów, procesów, systemów i kompetencji w poszczególnych obszarach działalności poszukiwawczo-wydobywczej.

“Finalnym etapem tych działań będzie prawne przejęcie przez integratora wszystkich krajowych aktywów upstream w ramach Grupy ORLEN, co planowane jest na w pierwszej połowie 2025 r.“ - zapowiedział koncern.

Grupa Orlen prowadzi działalność poszukiwawczą i wydobywczą na czterech kontynentach. Udokumentowane zasoby węglowodorów, którymi koncern dysponował na koniec 2023 r. wyniosły 1,268 mln boe (baryłek ekwiwalentu - PAP). Prace realizowane są w oparciu o około 360 koncesji na 239 złożach - wyliczył koncern. Wskazał, że w 2023 r. produkcja gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych Grupy Orlen wyniosła około 7,1 mld metrów sześc., co odpowiadało 42 proc. krajowego zapotrzebowania, natomiast produkcja krajowa gazu ziemnego wyniosła w tym czasie około 3,4 mld metrów sześc. gazu, co odpowiadało 20 proc. pokrycia krajowego zapotrzebowania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Strategia dla ciepłownictwa: OZE do 52 proc., magazyny energii i 200 mld zł na transformację

Projekt Strategii Transformacji Ciepłownictwa do 2040 r. autorstwa Ministerstwa Energii zakłada do 52,2 proc. udziału OZE w ciepłownictwie systemowym, do 576 GWh pojemności magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych i do 100 proc. ciepła systemowego ze źródeł nisko i bezemisyjnych - podał resort.

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.