Orlen: hermetyczna myjnia cystern powstanie w zakładzie głównym

1360932649 pracownik orlen

fot: Orlen

Balin Energy jest właścicielem dwóch koncesji, uprawniających do poszukiwania złóż ropy naftowej na Morzu Bałtyckim

fot: Orlen

Nowa, hermetyczna myjnia cystern kolejowych powstanie do połowy 2019 r. na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie). Dzięki inwestycji spółka będzie mogła uzyskać Europejski Certyfikat Mycia (ECD) na usługi mycia i czyszczenia cystern.

Wprowadzony w 2005 r. certyfikat ECD, wydawany za zgodą Europejskiej Federacji Organizacji Myjni Cystern (EFTCO), honorowany jest w całej Europie, jako dokument opisujący normy służące podniesieniu jakości usług, bezpieczeństwa i ochrony środowiska naturalnego.

Jak poinformował w czwartek PKN Orlen, budowa hermetycznej myjni cystern kolejowych, którymi transportowane są m.in. produkty płockiego koncernu, w tym paliwa, "oparta zostanie na nowoczesnym, w pełni szczelnym procesie oczyszczania". - Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości zapachowych, a także do znacznego ograniczenia zużycia mediów energetycznych - podkreśliła spółka.

Według PKN Orlen na hermetycznym stanowisku mycia - w trwającym ok. 3 godz. jednym cyklu: parowania, mycia, suszenia i studzenia - oczyszczanych będzie w ten sposób sześć cystern kolejowych - umożliwi to czyszczenie prawie 50 tego typu pojazdów w ciągu dnia. - Wykorzystywana nowoczesna technologia umożliwi szybsze i skuteczniejsze oczyszczanie cystern, bez konieczności wchodzenia osób do wnętrza każdej z nich. Natomiast zastosowany sposób mycia opierać się będzie na wykorzystaniu urządzeń wysokociśnieniowych oraz specjalnych głowic myjących - wyjaśnił płocki koncern.

PKN Orlen zaznaczył, że budowa hermetycznej myjni cystern kolejowych w zakładzie głównym spółki podzielona będzie na kilka etapów. - Jeszcze w tym roku realizowany będzie proces dokumentacji polegający na wyborze projektu budowlanego oraz wykonawczego. Rozpocznie się także rozbiórka starej wiaty rozładunkowej, w miejscu której rok później ruszą prace związane z budową nowej myjni. W przyszłym roku planowany jest jej rozruch, natomiast odbiór całej inwestycji zaplanowany został na pierwszą połowę 2019 r. - zapowiedział płocki koncern.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że dzięki zainstalowaniu w nowej myjni cystern kolejowych odpowiednich urządzeń odzyskujących ciepło z procesu mycia, po realizacji inwestycji nastąpi ograniczenie zużycia mediów energetycznych, wody oraz pary, natomiast pozostałe z procesu oczyszczania ścieki, zawierające m.in. węglowodory i detergenty, kierowane będą do hermetycznych kolektorów, by wyeliminować w ten sposób emisję związków odorowych.

Jak podkreślił płocki koncern, realizacja projektu, która związana z właśnie z eliminacją emisji węglowodorów, wpisuje się w działania spółki w ramach Programu Responsible Care - Odpowiedzialność i Troska, który realizowany jest przez przemysł chemiczny na całym świecie - w Polsce uczestniczy w nim kilkanaście podmiotów z sektora chemicznego i branż pokrewnych.

PKN Orlen przypomniał, że mycie cystern, w tym kolejowych, jest konieczne, by w zbiornikach tych pojazdów nie kumulowały się osady i pozostałości po transportowanych produktach. Proces ten jest niezbędny także w celu systematycznego eliminowania drobnoustrojów, które mogłyby negatywnie wpływać na jakość przewożonych produktów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.