Orlen: finalizują program emisji obligacji

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

PKN Orlen zaznaczył, że rozpoczęty przez Orlen KolTrans i Euronaft Trzebinia program inwestycyjny, poza poprawą bezpieczeństwa i warunków pracy, pozwoli także na "znaczące zwiększenie dostępności technicznej i efektywności posiadanego taboru lokomotyw"

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

PKN Orlen finalizuje program obligacji detalicznych. Zapisy na papiery dłużne serii E spółki, na łączną kwotę 200 mln zł, będą przyjmowane od 18 czerwca. W ramach realizowanego od 2017 r. programu emisji, płocki koncern uplasowała dotąd na rynku obligacje warte 800 mln zł.

Piąta emisja obligacji detalicznych PKN Orlen po raz kolejny przewiduje warunki oprocentowania obejmujące WIBOR 6M powiększony o marże w wysokości 1,2 proc. w skali roku - poinformował płocki koncern.

- PKN Orlen ma ugruntowaną pozycję na rynkach finansowych i jest wiarygodnym partnerem, co docenili inwestorzy przy okazji poprzednich emisji. Po raz kolejny wychodzimy im naprzeciw, oferując atrakcyjne warunki i pewny sposób lokowania oszczędności - powiedział prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

I zaznaczył: "To już ostatnia możliwość zakupu obligacji detalicznych PKN Orlen z pierwszej ręki, w ramach obowiązującego programu".

Realizowany obecnie program emisji obligacji detalicznych PKN Orlen zakłada wyemitowanie w kilku seriach obligacji do łącznej kwoty 1 mld zł w okresie 12 miesięcy od daty zatwierdzenia prospektu przez KNF, co stało się w lipcu 2017 r. - Do tej pory koncern uplasował na rynku obligacje warte 800 mln zł - przypomniał w środę płocki koncern.

PKN Orlen podał, że obligacje serii E będą oferowane inwestorom poprzez sieć Punktów Obsługi Klienta i Punktów Usług Maklerskich Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz dodatkowo przez uczestników konsorcjum dystrybucyjnego: Dom Maklerski BDM, mBank i Noble Securities.

- Intencją koncernu jest notowanie papierów dłużnych na rynku Catalyst Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - dodał PKN Orlen, przypominając, że obligacje detaliczne spółki otrzymały ocenę agencji Fitch Ratings, która przyznała całemu programowi rating na poziomie A(pol).

PKN Orlen podał, iż w przypadku serii E jego papierów dłużnych okres przyjmowania zapisów potrwa od 18 do 29 czerwca, przy czym może zostać skrócony w przypadku wystąpienia przekroczenia zapisów. Spółka poinformowała, że termin przydziału obligacji został określony na 3 lipca, a przewidywany dzień emisji na 13 lipca 2018 r. Dzień ostatecznego wykupu tych papierów dłużnych to 13 lipca 2022 r.

Serie A, B i C obligacji PKN Orlen, które spółka wyemitowała od 2017 r. w ramach realizowanego programu emisji, notowane są już na rynku Catalyst.

Na początku czerwca PKN Orlen przydzielił 795 inwestorom 2 mln swoich 4-letnich obligacji detalicznych serii D, oprocentowane według zmiennej stopy procentowej w oparciu o WIBOR 6M powiększony o marżę w wysokości 1,2 proc. w skali roku. Wartość emisji, jako iloczyn liczby obligacji objętych ofertą i ceny emisyjnej, wyniosła 200 mln 32 tys. 48,15 zł. Zapisy na papiery dłużne płockiego koncernu serii D prowadzono od 21 maja do 4 czerwca, a oferta nie była podzielona na transze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.