Orlen: dywidenda największa w historii spółki?

fot: ARC/Andrzej Bęben

Największe obroty odnotowywał PKN ORLEN

fot: ARC/Andrzej Bęben

Zarząd PKN Orlen rekomenduje, by dywidenda z zysku spółki za 2016 r. - w rekordowej wysokości ponad 5,3 mld zł - wyniosła 3 zł na jedną akcję. Byłaby to największa dywidenda dla akcjonariuszy w historii płockiego koncernu.

Rekomendacja zarządu PKN Orlen, dotycząca podziału zysku netto spółki za 2016 r., w tym kwoty dywidendy dla akcjonariuszy, zostanie przedstawiona Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu płockiego koncernu, które podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Jak poinformował we wtorek PKN Orlen, zarząd spółki zaproponował, aby z zysku netto osiągniętego w 2016 r. w wysokości 5 mld 364 mln 455 tys. 552,64 zł przeznaczyć na wypłatę dywidendy 1 mld 283 mln 127 tys. 183 zł.

Oznacza to, że dywidenda dla akcjonariuszy PKN Orlen za 2016 r. wyniosłaby 3 zł na jedną akcję. Zgodnie z rekomendacją zarządu płockiego koncernu, dniem dywidendy ma być 14 lipca 2017 r., a dniem jej wypłaty 4 sierpnia 2017 r.

Pozostałą część zysku netto PKN Orlen za 2016 r., czyli 4 mld 81 mln 328 tys. 369,64 zł, zarząd spółki proponuje przeznaczyć na kapitał zapasowy płockiego koncernu.

"Rekomendacja zarządu spółki zostanie przedstawiona Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu PKN Orlen, które podejmie ostateczną decyzję w tej kwestii" - zaznaczyła spółka.

Można przypuszczać, że decyzja o podziale zysku PKN Orlen za 2016 r. i wysokości dywidendy zależeć będzie, jak poprzednio, od stanowiska największego akcjonariusza płockiego koncernu, czyli Skarbu państwa, obecnie reprezentowanego w przypadku tej spółki przez ministra energii.

Według danych PKN Orlen 27,52 proc. akcji ma tam Skarb Państwa, 8,32 proc. Nationale-Nederlanden OFE, 7,01 proc. Aviva OFE, a 57,15 proc. należy do pozostałych akcjonariuszy, w tym instytucjonalnych i indywidualnych.

W czerwcu 2016 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy płockiego koncern ustaliło 2 zł dywidendy z zysku netto spółki za 2015 r., który wyniósł 1 mld 47 mln 519 tys. 491,84 zł - na dywidendę przeznaczono 855 mln 418 tys. 122 zł, a pozostałą część, czyli 192 mln 101 tys. 369,84 zł przeniesiono na kapitał zapasowy spółki.

Pierwszą dywidendę dla akcjonariuszy w wysokości 0,05 zł na jedną akcję PKN Orlen wypłacił z zysku za 1999 r. Identyczną kwotę płocki koncern wypłacił z zysku za 2000 r. W kolejnych latach wysokość dywidendy wynosiła tam: z zysku za 2001 r. - 0,12 zł, za 2002 r. - 0,14 zł i za 2003 r. - 0,65 zł na jedną akcję.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.