Orlen: blok we Włocławku ruszy do lata

1451915524 wloclawek orlen

fot: PKN Orlen

Elektrociepłownia, zużywając ok. 600-700 mln metrów sześc. gazu rocznie, będzie wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji

fot: PKN Orlen

Ponowny rozruch wybudowanego we Włocławku przez PKN Orlen gazowo-parowego bloku energetycznego planowany jest w I kw., a jego przekazanie do eksploatacji przewidywane jest w II kwartale tego roku - poinformował płocki koncern. Blok gazowo-parowy PKN Orlen o mocy 463 MWe wybudowało we Włocławku za 1,4 mld zł konsorcjum General Electric i SNC Lavalin. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku ruszył w grudniu 2015 r.

W lipcu 2016 r. PKN Orlen informował, iż zawarł z konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska aneks do umowy na budowę włocławskiej elektrowni gazowo-parowej definiujący "dalsze działania związane z usterkami zdiagnozowanymi podczas rozruchu".

Jak zaznaczył obecnie PKN Orlen, na terenie włocławskiej elektrociepłowni trwają "prace montażowe po naprawie turbiny gazowej". "Ponowny rozruch bloku zaplanowano na pierwszy kwartał 2017 r., a przejęcie bloku do eksploatacji na drugi kwartał 2017 r." - zapowiedziała w czwartek spółka.

Elektrociepłownia PKN Orlen we Włocławku ma zabezpieczać dla tamtejszego Anwilu, spółki z grupy płockiego koncernu, dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.

PKN Orlen przypomniał w czwartek o trwającej budowie na terenie zakładu głównego tej spółki w Płocku innego bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe. Inwestycja o wartości 1,65 mld zł rozpoczęła się we wrześniu 2015 r., a jej wykonawcą jest konsorcjum Siemens.

Według płockiego koncernu oddanie do eksploatacji tego bloku energetycznego "przewidywane jest w ostatnim kwartale 2017 r.". "Wszystkie moduły technologiczne zostały dostarczone na budowę i podjęte zostały intensywne prace montażowe" - podkreśliła spółka.

Blok ten będzie dostarczał energię elektryczną zarówno na potrzeby płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, największego w Polsce, jak również na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego.

PKN Orlen ma w Polsce, Czechach i na Litwie bloki energetyczne o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5 tys. MW. Wcześniej spółka informowała, że jej grupa kapitałowa zamierza w perspektywie do 2017 r. osiągnąć w skali kraju moce energetyczne na poziomie ok. 1,5 GWe.

PKN Orlen podał w czwartek, że wynik EBITDA LIFO płockiego koncernu w segmencie downstream (rafineria, petrochemia, energetyka) w IV kw. 2016 r. wyniósł 2,3 mld zł i był wyższy o 0,7 mld zł w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.