Orlen: będzie kolejna emisja obligacji

fot: Andrzej Bęben/ARC

W grudniu 2013 r. PKN Orlen uzyskał kredyt długoterminowy w ramach Programu "Inwestycje Polskie" z Banku Gospodarstwa Krajowego

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zarząd PKN Orlen zdecydował we wtorek, 12 czerwca, o uruchomieniu emisji serii E obligacji na okaziciela w ramach realizowanego od 2017 r. programu publicznych obligacji spółki, które skierowane są do inwestorów indywidualnych. Łączna wartość emisji wyniosła dotąd 800 mln zł.

Warunki emisji obligacji detalicznych serii E zostały przekazane przez do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i zostaną opublikowane przez PKN Orlen 13 czerwca w formie raportu bieżącego - podał płocki koncern

PKN Orlen przypomniał, że program emisji obligacji tej spółki zakłada wyemitowanie w kilku seriach obligacji do łącznej kwoty 1 mld zł w okresie 12 miesięcy od daty zatwierdzenia prospektu przez KNF, co stało się w lipcu 2017 r.

W ramach realizowanego aktualnie programu emisji obligacji płocki koncern uplasował już na rynku papiery dłużne o łącznej wartości 800 mln zł. Papiery te otrzymały ocenę agencji Fitch Ratings, która przyznała całemu programowi rating na poziomie A(pol).

"Kolejne serie obligacji oferowane są w trybie oferty publicznej. Spółka planuje wprowadzanie obligacji do obrotu na rynku regulowanym w ramach Catalyst prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie" - zaznaczył PKN Orlen, podobnie jak przy poprzednich seriach swych papierów dłużnych.

Jak przypomniał płocki koncern, serie A, B i C jego obligacji, które spółka wyemitowała od 2017 r. w ramach realizowanego programu emisji, notowane są już na rynku Catalyst.

Na początku czerwca PKN Orlen przydzielił 795 inwestorom 2 mln swoich 4-letnich obligacji detalicznych serii D, oprocentowane według zmiennej stopy procentowej w oparciu o WIBOR 6M powiększony o marżę w wysokości 1,2 proc. w skali roku. Wartość emisji, jako iloczyn liczby obligacji objętych ofertą i ceny emisyjnej, wyniosła 200 mln 32 tys. 48,15 zł. Zapisy na papiery dłużne płockiego koncernu serii D prowadzono od 21 maja do 4 czerwca, a oferta nie była podzielona na transze.

Według PKN Orlen w okresie subskrypcji 795 inwestorów złożyło zapisy na 2 mln 66 tys. 180 sztuk obligacji serii D. Spółka zaznaczyła, że zgodnie z prospektem emisyjnym, dokonała redukcji zapisów złożonych 4 czerwca, a średnia stopa redukcji wyniosła 28,08 proc.

Obligacje detaliczne PKN Orlen serii D były obejmowane po cenie emisyjnej wynoszącej od 100 do 100,11 zł, w zależności od dnia złożenia zapisu.

Realizowany obecnie program emisji obligacji detalicznych PKN Orlen jest drugim w historii spółki. W 2014 r. płocki koncern sfinalizował wdrożony rok wcześniej program emisji 4 i 6-letnich obligacji detalicznych, w ramach którego zaoferował inwestorom 10 mln sztuk papierów dłużnych w cenie nominalnej 100 zł każda, czyli o łącznej wartości 1 mld zł - było to sześć serii, w tym cztery o wartości po 200 mln zł i dwie o wartości po 100 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.