Opolskie: rusza remont autostrady A4, będą utrudnienia

fot: Andrzej Bęben/ARC

Odcinek A4 Rzeszów-Jarosław miał być gotowy przed Euro 2012, ale w połowie stycznia br. GDDKiA zerwała umowę ze spółką Polimex-Mostostal na jego wykonanie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od czerwca do końcówki sierpnia ma potrwać remont blisko 30-kilometrowego odcinka autostrady A4 w woj. opolskim. Według GDDKiA pierwsze związane z nim utrudnienia mogą pojawić się już 1 czerwca. Inwestycja ta kosztować będzie blisko 19,3 mln zł.

Rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Michał Wandrasz poinformował PAP, że podpisano już umowę z wykonawcą tegorocznego remontu autostrady A4 - firmą Strabag i przekazano jej plac budowy. 1 czerwca rozpocznie się frezowanie pierwszego remontowanego fragmentu trasy i wtedy można spodziewać się utrudnień.

- Do tego czasu wykonawca musi uzgodnić projekt tymczasowej organizacji ruchu oraz ustawić odpowiednie oznakowanie - zaznaczył Wandrasz.

Tegoroczny remont A4 odbędzie się na blisko 30-kilometrowym odcinku autostrady prowadzącym w kierunku Katowic od węzła Przylesie do węzła Prądy. Na jego wykonanie firma będzie mieć maksymalnie 90 dni.

- Czyli prace powinny zakończyć się około trzeciej dekady sierpnia - poinformował Wandrasz zastrzegając, że wpływ na to będzie miała m.in. pogoda.

- Termin remontu wybrano właśnie ze względu na pogodę na miesiące letnie, aby ryzyko opadów było jak najmniejsze - podkreślił.

Rzecznik opolskiej GDDKiA poinformował, że podobnie jak podczas remontów, które miały już miejsce na A4 w latach 2013 i 2014, ruch będzie przekierowany z dwóch jezdni autostrady na jedną i będzie się na niej odbywał dwukierunkowo. Prędkość na remontowanych odcinkach będzie ograniczana do 80 kilometrów na godzinę.

- Wyłączane kolejno z ruchu odcinki będą miały po około 10-12 kilometrów - dopowiedział Wandrasz.

Zaznaczył, że roboty na remontowanym odcinku A4 mają być prowadzone codziennie od wczesnych godzin porannych do wieczora, a nawet w nocy.

- Również w soboty, niedziele i święta. W sytuacjach, gdy będzie dochodziło do większych zatorów, ruchem pokierują służby drogowe - dodał Wandrasz.

Podczas remontu będą też czasowo - na kilkanaście dni - zamykane dwa działające na trasie tzw. MOP-y, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych.

- Ostatnim etapem remontu będą prace na węźle Przylesie. Wtedy na okres dwóch do trzech tygodni węzeł będzie całkowicie zamknięty dla ruchu - podał Wandrasz.

Remont ma poprawić komfort i bezpieczeństwo podróży. Obejmie m.in. wymianę wierzchniej warstwy drogi; tam gdzie trzeba wzmocnienie tzw. warstwy wiążącej i naprawę miejsca, w których po deszczu odprowadzana jest woda z autostrady.

Jak informuje opolski oddział GDDKiA - oddawany właśnie do remontu odcinek funkcjonuje od ponad 15 lat. Gdy go budowano założono, że tzw. wierzchnia warstwa ścieralna będzie wymieniona po ok. 8 latach. "Droga w niezłym stanie wytrzymała więc dwa razy dłużej, ale jej remont jest dziś konieczny aby nie doprowadzać do degradacji nawierzchni" - zastrzegł przedstawiciel GDDKiA tłumacząc, że wprawdzie jej stan jest dobry, ale na niektórych odcinkach pojawiają się już spękania, które mogłyby się powiększać.

W ub. roku od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia wyremontowano 33 kilometry autostrady A4 w woj. opolskim, pomiędzy węzłami Prądy i Dąbrówka. Inwestycja kosztowała 23 mln zł. Z kolei w 2013 roku wyremontowano 7,5-km odcinek jezdni A4 w kierunku Katowic, także między węzłami Prądy i Dąbrówka, jak również same węzły.

Rozpoczynane właśnie prace to kontynuacja działań z dwóch ubiegłych lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.