Omnibusy wiedzy o bezpieczeństwie

Omnibusy TAL

fot: Jolanta Talarczyk

Mirosław Kugiel, prezes KW SA, wręczył również nagrody autorom prac popularyzujących ocenę ryzyka zawodowego

fot: Jolanta Talarczyk

Duża umiejętność koncentracji uwagi, nerwy ze stali i doskonała znajomość przepisów bhp. Te cechy charakteryzują liderów konkursów „Pracuję bezpiecznie”, które są organizowane w Kompanii Węglowej już od 6 lat. Tegoroczną rywalizację wiedzy wygrał 47–letni mechanik sprzętu ratowniczego Mieczysław Mokwa z KWK „Brzeszcze–Silesia”.

Finałowe eliminacje odbyły się w piątek w sali kinowej Urzędu Miejskiego w Lędzinach. Konkurs, w którym można wygrać wysokie nagrody pieniężne, mobilizuje górnicze załogi do samokształcenia i przestrzegania obowiązujących przepisów. W tym roku w różnych formach tej specyficznej rywalizacji uczestniczyła niemal cała załoga Kompanii Węglowej SA. Pierwszy etap rozpoczął się audytem stanowisk, następnie wyłaniano kopalnianych liderów, którzy musieli przejść zwycięsko przez test półfinałowy, aby wystartować w finale. Na scenie do walki o główne nagrody mogło stanąć tylko 10 zawodników.

– Jestem pod wrażeniem dużej wiedzy uczestników finału. Przysłuchując się pytaniom razem z wiceprezesem Magierą z Wyższego Urzędu Górniczego stwierdziliśmy, że były trudne. Nie na wszystkie umiałbym prawidłowo odpowiedzieć. Zwycięzcy konkursu będą mieli wśród kolegów opinię omnibusów w zakresie znajomości przepisów bhp – powiedział, gratulując finalistom, Mirosław Kugiel, prezes KW SA.

„Jeden z dziesięciu”

Red. Andrzej Kotulecki, który prowadził finałową rywalizację nie po raz pierwszy, przypomniał, że w 2008 r. na tej samej scenie zadano aż 119 pytań. W tym roku było ich niewiele mniej. Na podobnej zasadzie jak w telewizyjnym programie „Jeden z dziesięciu”, wyłoniono trzech liderów bezpiecznej pracy w kopalniach KW SA. Tylko dwa punkty od zwycięstwa – które wywalczył Mieczysław Mokwa z KWK „Brzeszcze–Silesia” – dzieliły Brunona Botorka z KWK „Rydułtowy – Anna”, który zdobył drugą lokatę. Trzecie miejsce, ze stratą trzech punktów do lidera, uzyskał Bogusław Gibek z KWK „Szczygłowice”.

W tym roku konkurs „Pracuję bezpiecznie” prowadzono w dwóch kategoriach: wiedzy oraz rozwiązań popularyzujących ocenę ryzyka zawodowego. W tej drugiej rywalizacji do oceny jurorów przesłano 14 prac. Były one prezentowane w holu lędzińskiego Urzędu Miejskiego.

Ryzyko okiem artysty

– Braliśmy pod uwagę zgodność pracy z tematem konkursu oraz wysiłek włożony w jej wykonanie. Dlatego filmy czy komiks uzyskały wyższą ocenę niż plakat, choć jego walorów artystycznych nie negujemy – wyjaśnił nam kulisy werdyktów jurorów Andrzej Pakura, dyrektor Biura BHP KW SA, przewodniczący komisji konkursowej.

W rywalizacji różnych form i metod popularyzacji oceny ryzyka zawodowego – pierwsze miejsce przyznano realizatorom filmu o tym samym tytule co kampania „Ryzyko zawodowe”, który jest dziełem Zbigniewa Maciejczyka oraz Piotra Gembali z KWK „Brzeszcze–Silesia”. Drugą lokatę otrzymał reprezentant KWK „Ziemowit” – Jan Nowak, który przygotował pracę konkursową w formie komiksu. Trzecią lokatę za serię komputerowych prac graficznych otrzymał Piotr Klucznik z KWK „Szczygłowice”. Jurorzy przyznali także jedno wyróżnienie dla Szymona Szuchaja z KWK „Pokój”, który zgłosił do konkursu film przestrzegający przed ryzykownymi zachowaniami. Doceniono walory prewencyjne tej pracy, nie w pełni zgodnej z tematem konkursu.

Czytaj też:
Mieczysław Mokwa: Zwycięzca konkursu BHP

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.