OKD: Famur koordynuje dostawę sprzętu dla kopalni Stonava

fot: Maciej Dorosiński

Wart niemal 71 milionów zł kompletny system wydobywczy został w pełni zaprojektowany i wykonany przez Grupę Famur

fot: Maciej Dorosiński

Do kopalni CSM w Stonawie trafiła już część nowego kompleksu wydobywczego. Jego głównym dostawcą i koordynatorem jest katowicka spółka Famur.

-Realizacja dostaw rozpoczęła się w pierwszych dniach lutego, a ukończona zostanie końcem marca - poinformował wiceprezes firmy Adam Wojciechowski.

Jak udało się ustalić portalowi nettg.pl, chodzi o kombajn SL 300 firmy Eickhoff, 129 linowych i sześć skrajnych sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej typu Fazos 12/25 2x4020 oraz dwa przenośniki. Jeden dostarczy polska firma Ryfama, drugi spółka Caterpillar we współpracy z czeską firmą FITE. Początkiem bieżącego roku część kompleksu została zaprezentowana w halach zależnej spółki Fazos w Tarnowskich Górach, gdzie obejrzeli go przedstawiciele OKD z dyrektorem generalnym i prezesem zarządu Klausem-Dieterem Beckiem.

Jak zapewnił prezes Wojciechowski, fakt, że system ścianowy składa się z maszyn różnych producentów, nie powinien stanowić kłopotu.

- Naszym celem jest oferować kompleksowe rozwiązania, to znaczy kompletne linie produkcyjne. Oczywiście mamy także własne rozwiązania, ale jeśli klient sobie tego życzy, to możemy do naszego systemu zabudować produkty innych firm. W tym konkretnym przypadku obok kombajnu Eickhoff czy przenośnika Ryfama został zainstalowany elektro-hydrauliczny system sterowania produkcji firm Hennlich i Tiefenbach, który już wcześniej sprawdził się w kopalni Karwina na obudowie Fazos 22/48 - powiedział Wojciechowski.

Kombajn ścianowy SL 300 zostanie do Kopalni CSM dostarczony w wersji standardowej. Wiele nowinek technicznych zawiera natomiast obudowa. W celu osiągnięcia największej możliwej podporności, przy jednoczesnym zachowaniu wymaganego przejścia dla załogi, w sekcjach obudowy o podziałce 1,5 m zastosowano stojaki o maksymalnej możliwej wewnętrznej średnicy 345 mm. W sposób innowacyjny zrealizowano system oświetlenia miejsca pracy w tak niskiej obudowie. Jest to efekt współpracy konstruktorów Fazosu, przedstawicieli OKD i czeskich firm: CMM mining technologii i firmy OHE Hennlich.

- Zastosowane lampy nie tylko dobrze oświetlają miejsce pracy górnika, ale dodatkowo, prawdopodobnie po raz pierwszy, informują go również o stanie rozparcia sekcji w ścianie wydobywczej. Jeżeli w stojaku dochodzi do obniżenia ciśnienia, to lampa świeci na czerwono. Jest to prosty, ale skuteczny sposób informujący górników o nieprawidłowościach w sekcjach. Po właściwym rozparciu sekcji sytuacja wraca do stanu pierwotnego - relacjonuje nowinki techniczne wiceprezes Famuru, Adam Wojciechowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.