Ogrzewnictwo: Tauron Ciepło radzi i wyjaśnia

fot: Andrzej Bęben/ARC

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Tauron Ciepło wynika, że nawet 40 proc. osób ogrzewających indywidualnie swoje domy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, regularnie wykorzystuje w tym celu śmieci

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od kilku dni na katowickim Rynku w specjalnym namiocie Tauron Ciepło i CEZ Chorzów edukują społeczeństwo i wyjaśnia, czy jest niska emisja i jak z nią walczyć. Namiot w centrum Katowic nawiązuje do zrealizowanego w 2012 r. projektu „Niska emisja- wysokie ryzyko”, jednej z pierwszych kampanii informacyjnych zwracających uwagę na to zjawisko

Można sobie zdiagnozować spirometrem pojemność płuc. Takie badanie jest także pierwszym krokiem w diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – POChP. Uczyniło to już ponad 300 osób

– To kolejna inicjatywa wpisująca się w szeroki zakres działań edukacyjnych realizowanych przez Tauron Ciepło na rzecz likwidacji niskiej emisji. Jako firma odpowiedzialna społecznie wiemy, że same przyjazne środowisku produkty i inwestycje nie wystarczą, by rozwiązać problem. Potrzebna jest także zmiana postaw samych mieszkańców. Bardzo pozytywny jest fakt, że nasz projekt uzyskał wsparcie ze strony Urzędu Miasta Katowice i Urzędu Miasta Chorzów – wyjaśnia Jacek Uhryn, prezes zarządu Tauron Ciepło.

W dniach, gdy zostaną przekroczone normy emisji zanieczyszczeń, namiot podświetlany będzie na czerwono, a mieszkańcom rozdawane będą certyfikowane maseczki skutecznie zatrzymujące wiele szkodliwych pyłów i gazów. W namiocie każdego dnia przeprowadzane będą także prelekcje nt. sposobów walki z niską emisją, w tym możliwości zmiany sposobu ogrzewania mieszkań (uczestniczyło w nich dotychczas ok 1,2 tys. osób).

Tauron Ciepło promuje (łącząc przyjemne z pożytecznym) ciepło sieciowe, jak najlepszy i najtańszy sposób redukcji/likwidacji niskiej emisji wywoływanej w Śląskiem głównie przez pozaklasowe indywidualne piece i kotły opalane rzadziej węglem dobre jakości, a najczęściej miałem mułem i wszystkim innym, co tylko da się spalić.

– Ciepło sieciowe to jeden z najlepszych sposobów wyeliminowania problemu niskiej emisji. Każdy przyłączony do sieci budynek to od jednego do kilku indywidualnych pieców i kominów mniej w naszym bezpośrednim otoczeniu. Natomiast nowoczesne elektrofiltry jakie stosujemy w naszej elektrociepłowni w Chorzowie powodują, że emisje i wpływ spalania węgla na środowisko naturalne jest minimalny – informuje René Fijak, prezes zarządu CEZ Chorzów. – Dostępne dotacje dla osób, które zdecydują się na zmianę sposobu ogrzewania mogą ułatwić decyzję o przyłączeniu, osobom ceniącym sobie nie tylko efekt ekologiczny, ale też codzienny komfort. Natomiast  kontrolowanie przez Urząd Regulacji Energetyki cen ciepła powoduje, że jest ono rozwiązaniem bezpiecznym, ale także ekonomicznym.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Tauron Ciepło wynika, że nawet 40 proc. osób ogrzewających indywidualnie swoje domy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, regularnie wykorzystuje w tym celu śmieci. W piecach lądują głównie gazety, ubrania i plastikowe opakowania, ale także stare meble czy opony.

Namiot w centrum Katowic nawiązuje do zrealizowanego w 2012 r. projektu „Niska emisja- wysokie ryzyko”, jednej z pierwszych kampanii informacyjnych zwracających uwagę na to zjawisko. Pod adresem www.NiskaEmisja-WysokieRyzyko.pl dostępne są zaktualizowane informacje dotyczące problemu, rekomendowane są także działania profilaktyczne, które mają zmniejszyć skalę tego szkodliwego zjawiska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.