Odkryto zasoby wydobywalne gazu ziemnego w złożu Trzebusz

fot: ARC

Gdy już powstanie linia, to usprawni ona przesył gazu z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina w kierunku zachodnim

fot: ARC

W złożu Trzebusz w woj. zachodniopomorskim, należącym do Grupy Orlen, odkryto 700 mln m sześc. zasobów wydobywalnych gazu ziemnego - poinformował w środę koncern. Dzięki temu łączne zasoby wydobywalne surowca w tym rejonie wzrosły do 2,3 mld m sześc.

Odkrycie nowych zasobów gazu ziemnego w złożu Trzebusz, w gminie Trzebiatów jest wynikiem współpracy spółek Grupy Orlen, które działają w segmencie upstream - wydobycie koncernu. Badania sejsmiczne oraz analizę ich wyników wykonała Geofizyka Toruń. Odwiert poszukiwawczy został zrealizowany przez Exalo Drilling - przekazał Orlen.

Prace prowadzone na złożu Trzebusz, jak ogłosił w środę Orlen, wykazały o 700 mln m sześc. zasobów wydobywalnych gazu ziemnego więcej niż zakładano wcześniej. “Dzięki temu łączne zasoby wydobywalne gazu ziemnego w tym rejonie wzrosły do 2,3 mld metrów sześć.“ - podał koncern. Podkreślił jednocześnie, że jego działania w segmencie upstream wpisują się w realizację strategii Orlenu dotyczącej rozwoju krajowej produkcji gazu, który jest niezbędnym paliwem dla transformacji energetycznej i kluczowym surowcem dla przemysłu.

“W Orlen postawiliśmy przed sobą bardzo ambitny cel - do 2030 r. chcemy zwiększyć roczne wydobycie gazu z krajowych złóż do poziomu 4 mld metrów sześc. Wymaga to inwestycji, które mają znaczenie dla transformacji energetycznej, dostępności surowca istotnego dla wielu gałęzi przemysłu, a także bezpieczeństwa energetycznego Polski“ - powiedział Wiesław Prugar, który w zarządzie koncernu odpowiada za segment upstream.

Zwrócił przy tym uwagę, że aby osiągnąć strategiczny cel, jakim jest zwiększenie wydobycia, Orlen skupił się na złożach, które znajdują się w pobliżu tych, które już eksploatuje, co umożliwia wykorzystanie istniejącej infrastruktury i pozwala ograniczyć koszty. “Atrakcyjne możliwości dają nam również już zagospodarowane złoża, na których dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań technicznych i dodatkowym odwiertom, jesteśmy wstanie wydobyć dodatkowe zasoby ropy i gazu, które do tej pory były poza naszym zasięgiem“ - dodał Prugar, cytowany w komunikacie.

Orlen zapowiedział, że po zatwierdzeniu projektu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje kolejne wiercenie w Polsce w rejonie pasa nadmorskiego. Wstępne szacunki koncernu, oparte na dotychczasowej wiedzy o geologii tego obszaru, zakładają, że efektem tych prac może być zwiększenie dostępnych tu zasobów gazu ziemnego z obecnych 2,3 mld m sześc. do nawet do 5 mld m sześc.

Koncern przypomniał, że jednym z priorytetów jego strategii jest zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych do 12 mld m sześc. rocznie w 2030 r., w tym ze złóż krajowych do 4 mld m sześc. W 2024 r. produkcja z krajowych złóż wyniosła tam około 3,3 mld m sześc. surowca.

“Realizacji strategii służyć ma m.in. integracja krajowych aktywów w spółce Orlen Upstream Polska, co pozwoli zwiększyć efektywność zarządzania posiadanymi zasobami i umożliwi dalszą optymalizację programów zagospodarowania złóż“ - podkreślił Orlen. Zaznaczył, że koncern posiada w Polsce łącznie 223 koncesje związane z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów.

Według Orlenu, w ostatnich latach jego własna produkcja gazu ziemnego w Polsce pokrywała około 20 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny. Koncern zaznaczył, że kolejne inwestycje w wydobycie gazu wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne oraz wspierają rozwój lokalnych społeczności.

Orlen przypomniał, że wydobycie węglowodorów wiąże się z tzw. opłatą eksploatacyjną, uzależnioną od wielkości produkcji. Jest ona dzielona pomiędzy gminy - 60 proc., powiaty i województwa - po 15 proc., na terenie których znajduje się złoże oraz dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 10 proc. Jak ocenił koncern, “są to ważne przychody dla samorządów, zasilające budżety w całym okresie prowadzenia wydobycia węglowodorów na ich terenie“, co pozwala władzom lokalnym planować realizację większej liczby projektów społecznych czy inwestycji ważnych dla mieszkańców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.