Od 4 lipca do 31 sierpnia zamknięta dla ruchu zostanie tzw. obwodnica Panewnik

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od kilku miesięcy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawcami i ekspertami z branży budowlanej pracuje nad rozwiązaniami, które pomogą w optymalizacji procesu budowy dróg w Polsce

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od poniedziałku na blisko dwa miesiące zamknięta ma zostać droga wykorzystywana przez kierowców jako zachodnia obwodnica Katowic. Przecinające Lasy Panewnickie przedłużenie ul. Gościnnej w Rudzie Śląskiej umożliwia w wielu przypadkach ominięcie korków w katowickim centrum.

O zamknięciu drogi, określanej nieraz jako zachodnia obwodnica Katowic lub obwodnica Panewnik (od nazwy katowickiej dzielnicy, do której prowadzi), poinformował w swoim serwisie magistrat Rudy Śląskiej.

Od 4 lipca do 31 sierpnia zamknięta dla ruchu zostanie tzw. obwodnica Panewnik. Objazd poprowadzony zostanie ul. Panewnicką w Katowicach oraz ulicami Oświęcimską i Piłsudskiego w Rudzie Śląskiej - zasygnalizowali rudzcy samorządowcy.

Zmiany w organizacji ruchu spowodowane są likwidacją przyczółków wiaduktów kolejowych, znajdujących się nad zamykaną drogą. Ulica ta na większości odcinka przebiega przez Rudę Śląską, jednak znajduje się w utrzymaniu Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach - uściślili.

Połączenie zaczyna się na styku trzech miast: Katowic, Chorzowa oraz Rudy Śląskiej, skrzyżowaniem z rudzką ul. Oświęcimską w rejonie węzła autostrady A4 Chorzów Batory. Następnie przecina m.in. bocznice likwidowanej kopalni Wujek-Śląsk oraz Lasy Panewnickie.

Obwodnica kończy się w rejonie oczyszczalni ścieków Katowickich Wodociągów, skrzyżowaniem z katowicką ul. Panewnicką. Drogę tę często wybierają kierowcy z południowych dzielnic Katowic - na trasie do centrum miasta albo jadący od strony Chorzowa w kierunku Mikołowa - aby to centrum ominąć.

Biorąc pod uwagę problem komunikacyjny m.in. w tym rejonie, samorząd Katowic pracuje nad przygotowaniem przedłużenia przelotowej ul. Bocheńskiego (w praktyce równoległego do zamykanego teraz połączenia, bliżej centrum miasta). Dałoby ono nową trasę do południowych dzielnic Ligota i Panewniki.

Z końcem kwietnia br. urząd miasta, po konsultacjach z mieszkańcami, wybrał wariant przedłużenia ul. Bocheńskiego. To zachodni odcinek głównego układu komunikacyjnego wokół centrum; pozostałe jego części to Drogowa Trasa Średnicowa, autostrada A4 i droga krajowa nr 86 - ul. Murckowska.

Prace nad nowym połączeniem do południowych dzielnic miasta prezydent miasta Marcin Krupa sygnalizował m.in. w ostatniej samorządowej kampanii wyborczej. W rejonie obecnego zakończenia ul. Bocheńskiego, przy ul. Załęska Hałda, ma powstać też układ komunikacyjny powstającego kompleksu sportowego ze stadionem miejskim.

W 2019 r. miasto zamawiało wariantowe rozwiązania koncepcyjne dla poprowadzenia nowego dojazdu do dzielnicy Ligota-Panewniki - od planowanego na obecnym końcu ul. Bocheńskiego ronda do włączenia w rejon ulic: Hadyny, Kijowskiej i Wybickiego. W terenie to odległość ok. 1,8 km.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.

Węgiel wraca do łask. Polacy chcą się nim ogrzewać

Sprzedaż kotłów na węgiel wzrosła w drugim kwartale 2026 r. o 15-20 proc. – szacuje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Branża wskazuje, że wpływ miały na to m.in. ceny pelletu, a węgiel jest obecnie łatwiej dostępny i tańszy.