Ochrona środowiska: Pierwsze ERUs z Polski

Dokonano pierwszego transferu jednostek redukcji emisji ERUs z Polski dla duńskiego projektu związanego z utylizacją gazu składowiskowego. Dotyczy projektu realizowanego w Łubnej, Sosnowcu, i Łegajnach.

To pierwsze takie zastosowanie ustawy o systemie zarządzania emisjami, która została przygotowana przez Ministerstwo Środowiska. Zastosowany mechanizm wspólnych wdrożeń (Joint Implementation - JI), wynikający z Protokołu z Kioto, pozwala na realizację ekologicznych projektów w Polsce przez zagranicznych partnerów - poinformował we wtorek resort środowiska.

Transferu w sprawie przekazania jednostek redukcji emisji (ERUs - Emission Reduction Units) dokonano dla projektu wspólnych wdrożeń (JI) „Łubna, Sosnowiec, Łęgajny – Gaz Wysypiskowy, Polska”.  Jest realizowany we współpracy z Danią.

Obejmuje rozbudowę systemów obsługi gazu składowiskowego, poprzez odbudowę i rozbudowę istniejących zakładów utylizacji gazu, pochodzącego ze składowisk odpadów. Działania projektu obejmują efektywne spalenie gazu składowiskowego w silnikach i pochodniach na trzech składowiskach odpadów w Łubnej, Sosnowcu i Łęgajnach. Wynikiem utylizacji jest redukcja emisji metanu. Spodziewana redukcja emisji gazów cieplarnianych z projektu do 2012 roku ma wynieść 621 696 t CO2.

Realizacja projektu i przekazanie jednostek jest możliwa na podstawie ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. Nr 130, poz. 1070). Dzięki tej samej regulacji możliwe będzie m.in. zawieranie transakcji sprzedaży nadwyżek polskich jednostek przyznanej emisji w ramach międzynarodowego handlu emisjami w systemie ONZ, czyli tzw. AAUs (Assigned Amount Units).

Mechanizm wspólnych wdrożeń (JI, zgodnie z art. 6 Protokołu z Kioto), polega na wypełnianiu zobowiązań redukcyjnych przez państwa wymienione w Załączniku I do Konwencji Klimatycznej, czyli takich, które poprzez stworzenie możliwości zaliczenia redukcji uzyskanej w wyniku inwestycji w innym kraju. Państwo-inwestor zmniejsza swoje koszty redukcji emisji (w porównaniu do kosztów, jakie musiałby ponieść realizując inwestycje krajowe) i zwiększa swój limit emisji. Natomiast państwo-gospodarz (w tym wypadku Polska) zyskuje przyjazne dla środowiska, nowoczesne technologie.

Jednostki redukcji emisji (ERUs) mogą być generowane w latach 2008 – 2012 i służą do wypełnienia zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto. Zgodnie z ustawą o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji organem odpowiedzialnym za zatwierdzanie projektów JI jest minister środowiska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.