Ocena ryzyka zawodowego głównym wątkiem konkursów w KHW

Siedziba KHW TON05

fot: ton - nettg.pl

Tradycyjnie w październiku w KHW odbyły się konkursy BHP

fot: ton - nettg.pl

Zagadnienia z zakresu oceny ryzyka zawodowego - obok pogłębionej znajomościprzepisów BHP i rygorów bezpiecznych zachowań - zdominowały pytania w konkursach ,,Pracuję bezpiecznie\", zwyczajowo rozpisywanych w październiku w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego.

Rzecz znamienna: mimo, wydawałoby się, atrakcyjnych nagród spada zainteresowanie pracowników zakładów górniczych uczestnictwem w tej rywalizacji. Oto w kopalni ,,Mysłowice-Wesoła\", zatrudniającej niespełna 5,9 tys. osób, do konkursu zgłosiło się ledwie 74 pracowników, zaś ostatecznie sprawdzianowi wiedzy z
zakresu BHP poddało się 47 spośród nich.

Jego laureatami zostali: Marek Dudek, Janusz Radomski i Andrzej Dombek. Dwóch pierwszych dyrektor kopalni rekomendował do uczestnictwa w najwyższej fazie konkursu, przeprowadzanego w listopadzie w Wyższym Urzędzie Górniczym.

W kopalni ,,Staszic\", zatrudniającej przeszło 4,1 tys. osób, do eliminacyjnej fazy konkursu ,,Pracuję bezpieczne\" przystąpiło 38 pracowników dozoru i 281 tzw. etatowców, czyli zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. W pierwszej grupie prymat wywalczyli: Sławomir Hojnacki, Janusz Szkiler i Wiesław Szychta. W drugiej: Dariusz Węgrzynowicz, Andrzej Wojciechowski i Bogdan Korcipa. Pierwsze miejsca w obu grupach były premiowane kopertami z zawartością 2 tys. złotych, drugie - 1,5 tys. zł, zaś trzecie - 1 tys. zł.

W kopalni ,,Wujek\", zatrudniającej nieco ponad 4,8 tys. osób, w dziewiątej edycji konkursu BHP - tu noszącego nazwę ,,Ryzykujesz-tracisz nie tylko zdrowie\" - rywalizowało łącznie 686 pracowników z grupy dozoru, a też zajmujących stanowiska robotnicze. A oto pierwsza trójka spośród umysłowych: Krzysztof Mazur (Ruch ,,Wujek\"), Klaudiusz Michna (Ruch ,,Śląsk\") i Ireneusz Goliński (Ruch ,,Wujek\"). W grupie robotniczej ta kolejność laureatów wyglądała tak: Zbigniew Stęplewski (Ruch ,,Wujek\") oraz Mirosław Beczała i Wiesław Kaźnica (obaj z Ruchu ,,Śląsk\"). Drużynowo konkursowe jury najwyżej oceniło wiedzę robotniczej ekipy z Oddziału Podsadzki (Zbigniew Stęplewski, Tomasz Kopania i Bartosz Romanik) oraz zespołu dozoru z Oddziału Wydobywczego (Ireneusz Goliński, Witold Bryła i Adam Rasała) z Ruchu ,,Wujek\".

W następstwie konkursowego ,,wyścigu\" wiedzy z zakresu górniczych przepisów BHP w kopalni ,,Murcki\" do etapu na szczeblu Wyższego Urzędu Górniczego zostali rekomendowani: Paweł Niedźwiecki i Michał Andrzejczyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.