Obwodnica Łęcznej powstanie w ciągu drogi krajowej nr 82, która prowadzi z Lublina do Włodawy

fot: Tomasz Rzeczycki

Droga krajowa nr 3

fot: Tomasz Rzeczycki

Lubelski oddział GDDKiA podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Łęcznej (Lubelskie) w ciągu drogi krajowej nr 82, która prowadzi z Lublina do Włodawy. Nowa droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wziął udział w poniedziałkowej konferencji prasowej dotyczącej podpisania umowy na prace przygotowawcze dla obwodnicy Łęcznej. Jak powiedział, podpisanie tej umowy stanowi kamień milowy dla planowanej inwestycji.

To bardzo ważny dzień, który zbliża nas do realizacji obwodnicy Łęcznej. Chcemy rozwiązać m.in. problem +wąskiego gardła+ czy nadmiernego natężenia ruchu. Inwestycja nie tylko ułatwi przejazd przez tę część województwa lubelskiego, ale także poprawi jakość życia mieszkańców Łęcznej. Mniej samochodów to mniej spalin, mniej hałasu, więcej bezpieczeństwa w ruchu drogowym - zaznaczył w Łęcznej Weber.

Obecny na konferencji wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń dodał, że aktualnie rozpoczynają się faktyczne przygotowania do budowy obwodnicy Łęcznej. Teraz przed nami 24 miesiące ciężkiej pracy projektantów i samorządowców. Mam nadzieję, że ten czas uda się spożytkować na to, aby wybrać najlepszą lokalizację dla obwodnicy - powiedział Soboń.

Wykonanie dokumentacji projektowej będzie kosztować 2,1 mln złotych. Przygotuje ją firma Drogoprojekt z Lublina. Opracowanie będzie obejmować studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. Dokumentacja posłuży m.in. do wstępnego ustalenia wariantów przebiegu obwodnicy, czy uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która zatwierdzi ostateczny przebieg nowej drogi.

Obwodnica Łęcznej powstanie w ciągu drogi krajowej nr 82, która prowadzi z Lublina do Włodawy. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Ogłoszenie przetargów na budowę obwodnicy ma nastąpić w 2024 roku. Sama inwestycja planowana jest do realizacji w latach 2026-2028.

Jak dodał burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski, obwodnica miasta ma przede wszystkim pozwolić wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum. Według pomiarów Generalnego Pomiaru Ruchu średniodobowe natężenie ruchu wynosi tu ponad 11 tys. pojazdów na dobę. Kolejny plus to lepsza komunikacja z województwem i z Lublinem, a przez to Łęczna może stanie się bardziej atrakcyjna dla inwestorów - powiedział Włodarski.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zaznaczył, że obwodnica Łęcznej jest jedną z siedmiu na Lubelszczyźnie, która powstanie do 2030 roku w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Pozostałe zostaną wybudowane w Łukowie, Zamościu, Szczebrzeszynie, Janowie Lubelskim, Dzwoli oraz Gorajcu.

W przypadku Łęcznej, będzie to wielka wygoda dla tych, którzy podróżują na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, ale także dla kopalni węgla Bogdanka. Ta inwestycja spełni marzenia nie tylko mieszkańców samej Łęcznej, ale również mieszkańców regionu, którzy tak tłumnie, szczególnie w okresie weekendów, przemierzają te tereny w drodze na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie - powiedział obecny na konferencji wojewoda.

Ogółem do 2030 r. w Polsce ma powstać 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane także do ruchu ciężarówek (do 11,5 t/oś). Ich koszt oszacowany został na blisko 28 mld zł. Inwestycje będą finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. (PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.