Obligacje KGHM serii D wprowadzone do obrotu na warszawskim rynku Catalyst

1771853814 kghm

fot: KGHM

Priorytetem KGHM jest budowa stabilnych fundamentów finansowych

fot: KGHM

Obligacje serii D KGHM Polska Miedź, jednego z globalnych liderów produkcji miedzi i srebra, zostały wprowadzone do obrotu na rynku Catalyst Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Emisja nowej serii obligacji, o wartości nominalnej 1,6 mld złotych została przeprowadzona 17 grudnia 2025 roku, a termin ich wykupu przypada za 7 lat od daty emisji. Oprocentowanie papierów jest zmienne i oparte na stawce WIBOR 6M powiększonej o marżę 100 punktów bazowych rocznie - poinformowała spółka w komunikacie.

– Priorytetem KGHM jest budowa stabilnych fundamentów finansowych wspierających nasz długoterminowy rozwój na kluczowych rynkach. Strategiczne zarządzanie programem emisji pozwala nam na elastyczne zarządzanie strukturą i kosztem zadłużenia, co istotnie wspiera cele rozwojowe Polskiej Miedzi w długim horyzoncie czasowym – podsumował Remigiusz Paszkiewicz, pełniący obowiązki prezesa zarządu KGHM Polska Miedź.

– Uzyskane warunki emisji potwierdzają, że KGHM jest wiarygodnym partnerem finansowym i cieszy się dużym zaufaniem rynku. Emisja serii D jest elementem szerszego przeglądu potrzeb kapitałowych Polskiej Miedzi oraz działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju i dywersyfikacji źródeł finansowania. Dzięki pozyskanym środkom dokonaliśmy przedterminowego wykupu obligacji serii B, co przyczyniło się do dalszej optymalizacji naszej struktury finansowania – powiedział Piotr Krzyżewski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych KGHM.

Emisja obligacji serii D wpisuje się w realizowaną przez spółkę politykę dywersyfikacji źródeł finansowania wykorzystującej zróżnicowany wachlarz instrumentów finansowych przy równoczesnym zachowaniu bezpiecznego średnioważonego okresu ich dostępności, uwzględniającego cykliczny charakter rynków kluczowych produktów oferowanych przez KGHM Polska Miedź. Przeprowadzona emisja wpisuje się także w proces poprawy efektywności kosztowej spółki, który stanowi jedno z priorytetowych zadań stawianych sobie przez KGHM. 

Obligacje serii D zostały zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych oraz wprowadzone do obrotu na rynku Catalyst. Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 1 000 zł, co umożliwia ich obrót również wśród inwestorów indywidualnych. Obligacje serii D zostały wyemitowane w ramach programu emisji o maksymalnej wartości do 4 miliardów złotych, a ich łączna wartość nominalna wyniosła 1,6 miliarda złotych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.