O tym mówi Polska i świat

To najważniejsze tematy w mediach 8 lutego.

* Money.pl: - Tusk szykuje plan gospodarczy. Co w nim zawrze? Oto pierwsze przecieki. Deregulacja, ogłoszenie kilku dużych inwestycji zagranicznych w Polsce, przyspieszenie ws. atomu, plan inwestycyjny z wykorzystaniem środków europejskich i być może nowych funduszy inwestycyjnych - nieoficjalnie słyszymy, że takie mogą być elementy planu gospodarczego rządu, które w poniedziałek przedstawi Donald Tusk.

 
* Rp.pl: - „Joe, jesteś zwolniony”. Donald Trump odebrał Joe Bidenowi dostęp do tajemnic USA

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że unieważnia poświadczenie bezpieczeństwa swego poprzednika Joe Bidena i odbiera mu prawo do otrzymywania codziennych raportów wywiadu.

 
*TVN24.pl: - Nie jest wykluczona bezpośrednia rozmowa Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar. Jak mówił, Zełenski  jest gotów rozmawiać, jeżeli jest to konieczne dla osiągnięcia pokoju, ale nie kosztem Ukrainy.

 
* Rp.pl: - Za kilka dni wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania aptek. Od 14 lutego 2025 r. placówki, które nie wykonają wyznaczonych dyżurów, będą musiały zwracać otrzymane wynagrodzenie. Ważną zmianą dla pacjentów będzie możliwość uzyskania recepty na szczepionkę w ramach tzw. recepty farmaceutycznej wystawianej przez farmaceutów.

 
* TVN24.pl: - Kurs euro znalazł się środę na poziomie ok. 4,19 zł, osiągając tym samym najniższe wartości od 2018 roku. - Jeżeli nie pojawi się jakaś katastrofa, to możemy zsuwać się na coraz niższe poziomy, nawet w okolice 4 zł - komentował Jacek Maliszewski (dyrektor ds. rynków finansowych w DM AFS) w programie "Byk i Niedźwiedź". Wyjaśnił, że wpływ na tę sytuację miały wybory parlamentarne w 2023 roku. 

* Business Insider: - Polska firma w centrum światowych produkcji filmowych. Rozmowa z prezesem Platige Image. Serial Netfliksa "Wiedźmin" to tylko jedna z wielkich światowych produkcji filmowych, w których biorą udział.

 
* Gazeta.pl: - Sprzedaż aut Tesli spadła w zeszłym roku po raz pierwszy od 13 lat. Zyski firmy są najniższe od 2021 r., przychody tkwią w miejscu, a nowym światowym liderem produkcji aut elektrycznych został chiński BYD. Tymczasem koncern Elona Muska osiąga rekordowe kursy akcji. O tym, jak to możliwe, pisze Miłosz Wiatrowski-Bujacz, współautor podcastu Gazeta.pl "Co to będzie".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.