O tym mówi Polska i świat

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

O Hucie Częstochowa piszą media 5 lutego

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Premier nie podjął decyzji o budowie drugiego atomu. Dramat wielkiej polskiej spółki. Jak UE powstrzyma wojnę handlową z USA? Cud w Częstochowie. Wieprzowina tanieje, branża mięsna bije na alarm. To najważniejsze tematy w mediach 5 lutego.

* Rp.pl: - Kiedy będę wiedział na 100 proc., że to się Polsce opłaca, zapadnie decyzja o realizacji drugiej elektrowni jądrowej. Rząd będzie szukał też tańszych rozwiązań – powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że być może małe reaktory (SMR-y) będą najbardziej atrakcyjną ofertą.

* Money.pl: - „UE nigdy niczego pierwsza nie zacznie” - takie deklaracje słyszymy w rządzie, gdy pytamy o dalsze ruchy w związku z wojną celną, do której dąży administracja Donalda Trumpa. Nasi rozmówcy mówią nam nieoficjalnie, że Komisja Europejska szykuje "pakietową odpowiedź w różnych wariantach" na wypadek, gdyby USA nałożyły cła na Wspólnotę.

* TVN24.pl: - Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał w środę do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie posła Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Błaszczaka do odpowiedzialności karnej - poinformowała Prokuratura Krajowa.

*Gazeta.pl: - Rafako, duża polska spółka działająca w sektorze energetycznym, jest w stanie upadłości i w najbliższym czasie ma przeprowadzić zwolnienia grupowe. Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski zapewnia jednak, że „pomoc jest wciąż możliwa".

* Business Insider: - Tylko 16 proc. młodych dorosłych zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać ich życie na emeryturze. 53 proc. młodych dorosłych uznaje, że jest to nudny temat. Tymczasem dane są nieubłagane. Jeżeli sami nie zadbamy o finanse na przyszłość, czekają nas głodowe emerytury.

* Rp.pl: - W tym tygodniu urzędnicy Komisji Europejskiej spotykają się z przedstawicielami biznesu, żeby zapytać ich, co sprawia im największe biurokratyczne problemy. 26 lutego Komisja Europejska chce przedstawić pierwszy z serii omnibusów, czyli pakietów deregulacyjnych, będących efektem tego dialogu z przedsiębiorstwami.

* „Puls Biznesu”: - Cena wieprzowiny spadła do najniższego poziomu od niemal trzech lat, co krótkoterminowo sprzyja przetwórcom, ale może oznaczać problemy dla rynku mięsa w przyszłości.

* Gazeta.pl: - Huta Częstochowa przywróciła pełną operacyjność i wznowiła produkcję. Zakład miał ponad roczną przerwę.

* Bankier.pl: - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wyemitowanym we wtorek wywiadzie udzielonym brytyjskiemu dziennikarzowi Piersowi Morganowi, że jest gotowy pójść drogą dyplomatyczną, aby zakończyć trwającą prawie trzy lata wojnę z Rosją.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Piekary Pielgrzymka KZ 7

Piekary pielgrzymka mężczyzn

Do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybyły  w tradycyjnej pielgrzymce w niedzielę, 31 maja, tysiące młodzieńców i mężczyzn, wśród nich górnicy.  Odbywa się cyklicznie w ostatnią niedzielę maja, gromadząc tysiące wiernych, którzy przybywają pieszo, rowerami lub autokarami.

GDDKiA ma wykonawcę przebudowy kolejnego odcinka starej gierkówki

Realizację inwestycji na kolejnym odcinku Koziegłowy i Markowice zaplanowano na 18 miesięcy. Jeżeli do 8 czerwca nie wpłyną odwołania, umowa ma zostać podpisana na przełomie II i III kw. br.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej

Przy lotnisku w Gliwicach ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Zrekultywowano w nim blisko 22 ha terenów poprzemysłowych, urządzając ponad 10 ha terenów inwestycyjnych i budując ponad 5 km nowych dróg oraz infrastrukturę techniczną. W projekcie, którego koszt ostatecznie wyniósł 49 mln zł (przy dotacji 28 mln zł), założono ponowne zagospodarowanie poprzemysłowych i zdegradowanych terenów leżących na dawnym obszarze górniczym przy lotnisku.