Nowy program ma wesprzeć budowę polskiego potencjału w zakresie geotermii

fot: ARC/Andrzej Bęben

Wsparcie finansowe od NFOŚiGW będą mogły otrzymać samorządy, ich grupy, związki czy stowarzyszenia

fot: ARC/Andrzej Bęben

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad konsolidacją programów wsparcia budowy geotermii. Powstanie jeden - "polska geotermia plus", który ma ułatwić inwestycje w badanie złoża, odwiert i budowę ciepłowni geotermalnych.

Urszula Zając, dyrektor departamentu energii w NFOŚiGW poinformowała, że w Funduszu trwają "bardzo zaawansowane" prace nad konsolidacją kilku programów wsparcia geotermii oferowanych przez NFOŚiGW.

Wyjaśniła, że program pod roboczą nazwą "polska geotermia plus" ma pozwolić na to, by nie trzeba było oddzielnie się starać i składać wnioski o pomoc finansową na badanie złoża i późniejszą budowę ciepłowni geotermalnej. Miałoby się to odbywać "w jednym okienku" i na jednym wniosku.

Zając poinformowała, że nowy program wsparcia geotermii powinien zostać zaprezentowany "do miesiąca" i ma zawierać "bardzo preferencyjne warunki, nie tylko na samej pożyczce". Narodowy Fundusz w latach 1995-2018 wydał na prace badawczo-rozpoznawcze wód geotermalnych w Polsce 219 mln zł (całkowity koszt tych odwiertów to 273 mln zł). W latach 2016-2018 NFOŚiGW dofinansował siedem takich projektów. Inwestycje prowadzone są w Kole, Turku, Sieradzu, Lądku Zdrój, Sochaczewie, Tomaszowie Mazowieckim i w Szaflarach. Wartość podpisanych umów to ponad 133 mln zł.

Możliwa do uzyskania moc ciepłowni geotermalnych - o ile powstaną w tych siedmiu miejscach - to blisko 60 MW (największa w Szaflarach - ponad 18 MW). Z kolei potencjalna produkcja energii to blisko 470 MWh.

W kwietniu br. Fundusz poinformował, że przeznaczy 17 mln zł na wykonanie odwiertu badawczego w gminie Sękowa (powiat gorlicki, województwo małopolskie). Jednym z warunków przyznania dotacji dla Sękowej była deklaracja gminy o przeznaczeniu uzyskanej energii cieplnej do ogrzewania lokalnych domów. Przewidywana moc potencjalnej ciepłowni geotermalnej w Sękowej określona została na 6,5 MW, przy produkcji energii na poziomie 40 595 MWh.

Fundusz przekonuje, że geotermia jest "relatywnie" tania, a samo źródło energii jest permanentnie dostępne, w przeciwieństwie do innych OZE, np. wiatru albo słońca. Przy dużych zasobach geotermalnych można je wykorzystywać również w celach rekreacyjnych lub leczniczych, m.in. w basenach, co robione jest np. w termach Bania w Białce Tatrzańskiej.

Fundusz przekonuje, że badania naukowe wskazują, że Polska jest bardzo zasobna w wody termalne. Temperatura wód na obszarach wodonośnych w Polsce wynosi od 30 do 130 st. C, a źródła wód geotermalnych w skałach osadowych znajdują się na głębokości od 1 do 10 km. Aby inwestycja w geotermię była opłacalna, musi ona spełniać dwa podstawowe warunki. Źródło gorącej wody musi być wydajne, a woda mieć stosunkowo niskie zasolenie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.