Nowe złoża to większe wydobycie gazu przez PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

1548658851 kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego lubiatow10 pgnig

fot: PGNiG

W 2021 r. produkcja PGNiG Upstream Norway sięgnie 0,9 mld m sześc. gazu

fot: PGNiG

Norweska administracja naftowa wydała formalne zgody na objęcie przez PGNiG Upstream Norway udziałów w koncesjach obejmujących złoża Kvitebjørn i Valemon na Morzu Północnym. Tym samym liczba koncesji, w których Spółka posiada udziały, wzrosła do 32, a nowo pozyskane złoża przyczynią się do istotnego zwiększenia wydobycia gazu przez Grupę Kapitałową PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym już w 2021 r. - czytamy w informacji prasowej.

Udziały w czterech koncesjach obejmujących produkujące złoża Kvitebjørn i Valemon spółka PGNiG Upstream Norway, której wyłącznym właścicielem jest PGNiG, nabyła we wrześniu 2020 roku na podstawie umowy z Norske Shell. W obu nowo zakupionych złożach dominują zasoby gazu ziemnego.

– Rok 2021 zaczynamy bardzo dobrym akcentem. Dzięki doświadczeniu i kompetencjom mogliśmy rozwijać naszą działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym nawet w niesprzyjających okolicznościach spowodowanych pandemią. Zatwierdzone właśnie akwizycje dotyczą złóż już produkujących, a więc natychmiast przełożą się na znaczący wzrost naszego wydobycia gazu w Norwegii. Prognozujemy, że w 2021 r. produkcja PGNiG Upstream Norway sięgnie 0,9 mld m sześc. gazu, co oznaczać będzie niemal dwukrotny wzrost w stosunku do poziomu wydobycia w 2020 r. – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Jak czytamy w komunikacie, PGNiG Upstream Norway szacuje, że dzięki transakcji jej średnia dzienna produkcja węglowodorów – łącznie ropy i gazu – wzrośnie skokowo o ok. 30 procent. Zgodnie z prognozą wydobycia, łączna produkcja gazu przez Spółkę wyniesie w 2021 r. 0,9 mld metrów sześc. gazu wobec ok. 0,5 mld m sześc. w 2020 r. W latach 2023-28, a więc już po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, który przez Danię połączy Norweski Szelf Kontynentalny z Polską, oba nowo nabyte złoża będą dostarczać PGNiG Upstream Norway średnio ok. 0,2 mld m sześc. gazu rocznie.

Na złożu Kvitebjørn PGNiG Upstream Norway weszło w posiadanie 6,45 proc. udziałów, stając się partnerem koncesyjnym Equinor (operator), Petoro, Spirit Energy Norway oraz Total E&P Norge. Pozostałe do wydobycia zasoby eksploatowanego od 2004 r. złoża szacuje się na ok. 184,3 mln ekwiwalentu baryłek ropy naftowej (boe).

W przypadku złoża Valemon wielkość przejętych przez PGNiG Upstream Norway udziałów wynosi 3,225 proc. To produkujące od 2015 r. złoże zawiera ok. 29 mln boe zasobów pozostałych do wydobycia. Operatorem koncesji jest Equinor, a partnerem, obok PGNiG Upstream Norway, Petoro.

Dodatkowo Spółka nabyła udziały w infrastrukturze służącej do transportu węglowodorów wydobywanych z obu złóż.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.