Norwegia potwierdza przystąpienie do gazociągu Skanled do Polski

Już prawie przesądzona jest budowa gazociągu Skanled, którym do Polski może dopłynąć gaz z Norwegii. Największym udziałowcem konsorcjum budującego Skanled została norweska państwowa firma Petoro.

W piątek na polecenie ministerstwa ropy i energetyki Norwegii Petoro odkupiło 30 proc. udziałów w konsorcjum powołanym do budowy Skanled od kilku prywatnych firm. W ten sposób państwo norweskie zostało głównym udziałowcem tej inwestycji, w której Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma 15 proc. udziałów.

Mierząca 850 km rura Skanled ma transportować gaz do południowej Norwegii oraz do Szwecji i Danii. Z Danii część norweskiego gazu ma być przesyłana do Polski rurą Baltic Pipe pod dnem Morza Bałtyckiego.

Norwegia postanowiła przystąpić do konsorcjum Skanled, aby je wzmocnić i urealnić inwestycję - wyjaśnił w komunikacie norweski minister ropy i energetyki Terje Riis-Johansen. Stwierdził on, że powstanie gazociągu jest \"ważne dla dalszego rozwoju przemysłowego Norwegii i dla zwiększenia eksportowych dostaw gazu do Europy\".

Decyzję o inwestycji konsorcjum ma zatwierdzić do października, aby pierwszy gaz popłynął rurą najpóźniej w 2013 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wchodzi w życie ustawa o systemach sztucznej inteligencji. Co się zmieni?

We wtorek w życie wchodzi zasadnicza część ustawy o systemach AI, w której m.in. Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji została wyznaczona na organ nadzoru rynku. Od 11 sierpnia Sejm ma dwa miesiące na powołanie przewodniczącego Komisji.

Wall Street na niewielkich minusach

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów, a inwestorzy czekają na najnowsze wieści w sprawie postępów w rozmowach pokojowych na Bliskim Wschodzie. W górę szły notowania ropy naftowej.

Miliard na sfinansowanie liczników zdalnego odczytu energii

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy na 1 mld zł na zakup i montaż liczników zdalnego odczytu energii w gospodarstwach domowych i firmach w Polsce - poinformował Fundusz w poniedziałek. Dodał, że sfinansuje instalację niemal 5 mln takich liczników.

Od 13 do 17 sierpnia dodatkowe wagony w najpopularniejszych pociągach

Od 13 do 17 sierpnia PKP Intercity doczepi dodatkowe wagony do swoich najpopularniejszych 46 pociągów; chodzi m.in o połączenia z południa nad morze - przekazała w poniedziałek spółka. Jednocześnie w związku z upałami firma przedłużyła do 16 sierpnia możliwość bezpłatnego zwrotu biletu.