Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.62 PLN (-2.92%)

KGHM Polska Miedź S.A.

318.10 PLN (-0.19%)

ORLEN S.A.

129.08 PLN (+0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.95 PLN (+2.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.83 PLN (-1.01%)

Enea S.A.

23.00 PLN (+0.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.85 PLN (-1.00%)

Złoto

4 740.90 USD (+0.54%)

Srebro

76.41 USD (+1.14%)

Ropa naftowa

105.33 USD (-0.65%)

Gaz ziemny

2.52 USD (-2.74%)

Miedź

6.03 USD (-0.06%)

Węgiel kamienny

108.50 USD (+1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.62 PLN (-2.92%)

KGHM Polska Miedź S.A.

318.10 PLN (-0.19%)

ORLEN S.A.

129.08 PLN (+0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.95 PLN (+2.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.83 PLN (-1.01%)

Enea S.A.

23.00 PLN (+0.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.85 PLN (-1.00%)

Złoto

4 740.90 USD (+0.54%)

Srebro

76.41 USD (+1.14%)

Ropa naftowa

105.33 USD (-0.65%)

Gaz ziemny

2.52 USD (-2.74%)

Miedź

6.03 USD (-0.06%)

Węgiel kamienny

108.50 USD (+1.12%)

Nie odczuliśmy końca tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę

fot: GAZ-SYSTEM

W latach 2011 -2014 w systemie gazociągów nadzorowanych przez spółkę wystąpiło 110 awarii

fot: GAZ-SYSTEM

Wygaśnięcie kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy z końcem 2024 r. nie zachwiało bezpieczeństwem dostaw - zauważa Polski Instytut Ekonomiczny w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Według PIE wstrzymanie tranzytu przez Ukrainę, choć ograniczy rosyjskie dostawy gazu o około 35 proc., nie oznacza końca dochodów Kremla z eksportu błękitnego paliwa do UE. Rosyjski gaz przez gazociąg Turkstream trafia bowiem na Słowację i Węgry, a prawie połowa dostaw z Rosji to LNG, importowane m.in. przez Francję, Holandię, Belgię i Hiszpanię. PIE szacuje, że rosyjskie przychody z eksportu gazu do UE w styczniu 2025 r. mogą być o 16 proc. niższe niż przed rokiem i ponad dwukrotnie niższe niż w styczniu 2023 r.

Instytut powołuje się m.in. na analizy ENTSO-G, z których wynika, że nawet całkowite wstrzymanie rosyjskich dostaw podczas wyjątkowo mroźnej zimy i utrudnionych dostaw LNG nie oznaczałoby konieczności ograniczenia konsumpcji o więcej niż 15 proc. W przypadku braku ograniczeń w dostawach LNG redukcja zużycia gazu w ogóle mogłaby być niepotrzebna.

PIE zauważa też, że dla Słowacji przerwanie dostaw ze Wschodu oznacza jednak spadek dochodów z tranzytu rosyjskiego gazu, które Bratysława ocenia na 500 mln euro rocznie.

W ocenie Instytutu, zatrzymanie tranzytu przez terytorium Ukrainy przybliża UE do niezależności i zmniejsza potencjał Rosji do szantażu energetycznego. Ogranicza też wysokie dochody budżetowe Rosji z eksportu gazu. PIE przypomina, że przyjęcie dodatkowych działań, ograniczających import rosyjskich surowców do UE zapowiedział komisarz ds. energii i mieszkalnictwa Dan Jorgensen.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Policja prosi o pomoc w sprawie śmierci posła Litewki

Policja ustala okoliczności wypadku, w którym 23 kwietnia zginął poseł Lewicy 36-letni Łukasz Litewka. Prosi świadków oraz kierowców posiadających nagrania z wideorejestratorów o kontakt. Do wypadku doszło na ul. Kazimierzowskiej w Dąbrowie Górniczej.

W najbliższą niedzielę sklepy będą czynne

W niedzielę 26 kwietnia sklepy będą otwarte. Kolejna niedziela handlowa dopiero pod koniec czerwca.

Niskie bezrobocie i inflacja oraz rosnące wynagrodzenia skłaniają do zakupów

Niskie bezrobocie i inflacja oraz rosnące wynagrodzenia skłaniają do zakupów - napisał w czwartek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański na platformie X. Dodał, że marcowa dynamika sprzedaży detalicznej była najwyższa od 4 lat.

Litewka

Nie żyje poseł Łukasz Litewka. Zginął w wypadku drogowym

W czwartek 23 kwietnia w wypadku drogowym zginął poseł Lewicy Łukasz Litewka. Jechał na rowerze ulicą Kazimierzowską w Dąbrowie Górniczej, został potrącony przez samochód.