NFZ: Brak podstaw do wypłaty za leczenie górników

Clo komora hiperbaryczna siemanowice TVS

fot: Informacje TVS

W siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń ranni górnicy umieszczani są m.in. w tlenowej komorze hiperbarycznej, by przyspieszyć gojenie ran

fot: Informacje TVS

- Nie ma na razie podstaw, aby zapłacić za procedury związane z leczeniem poszkodowanych górników - uważa Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, który w portalu rynekzdrowia.pl odniósł się dzisiaj do zarzutów, że siemianowicka oparzeniówka nie dostała jeszcze żadnych pieniędzy na leczenie poparzonych w katastrofie 18 września w kopalni \"Wujek - Śląsk\".

O sprawie poinformowaliśmy nocą w portalu nettg.pl. 
Dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach, dokąd trafiło najwięcej ciężko rannych ofiar wybuchu metanu, alarmował, że szpital ma już 3 mln zł straty, półtora miliona złotych na specjalistyczne leczenie górników (zwłaszcza hodowlę komórek skóry) musi zabrać z tegorocznego kontraktu i w efekcie nie przyjmuje już pacjentów na inne planowane zabiegi. Tymczasem rząd i NFZ mimo obietnic minister zdrowia Ewy Kopacz, która w dniu wypadku przyjechała z premierem Donaldem Tuskiem do Kochłowic, nie przekazał dotychczas żadnych pieniędzy na leczenie poparzonych w katastrofie.

W środę potwierdził to Jacek Kopocz ze śląskiego NFZ tłumacząc, że przyczyną braku płatności jest brak rozliczenia terapii.
– Wszystkie procedury, które związane są z leczeniem poszkodowanych górników nie zostały jeszcze rozliczone. Trudno więc twierdzić, że fundusz za nie nie zapłacił, skoro nie ma na razie podstaw, aby za nie zapłacić – powiedział portalowi ryekzdrowia.pl Kopocz.

Kopocz potwierdza, że jeżeli koszty leczenia górników, będą wyższe niż standardowe, to za zgodą płatnika istnieje możliwość rozliczeń w sposób indywidualny każdego z tych pacjentów.

– Do momentu, kiedy nie jest zakończona procedura, nie może być ona rozliczona. Z naszej strony jest tutaj pełna otwartość dotycząca rozliczenia i sfinansowania wszystkich procedur, oczywiście po ich zakończeniu i złożeniu odpowiednich dokumentów potrzebnych do ich rozliczenia. Na razie nie mieliśmy jeszcze żadnego sygnału, aby te procedury miały się zakończyć – dodaje rzecznik śląskiego NFZ w portalu rynekzdrowia.pl

Proszony przez nettg.pl o komentarz dyrektor Nowak z CLO zapewnił, że jutro rano wypowie się o sprawie.

Czytaj też:
Oparzeniówka w Siemianowicach nie dostała pieniedzy na leczenie poparzonych górników

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.