NFOŚiGW: sieć ciepłownicza efektywniejsza, niż wymiana pieców

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Będzie z węgla więcej ciepła

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Rozwój sieci ciepłowniczych jest zdecydowanie bardziej skuteczny w walce ze smogiem, niż wymiana indywidualnych palenisk w domach - podkreślił prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda. Do 2020 r. na poprawę jakości powietrza NFOŚiGW wyda 10 mld zł.

- Sieć ciepłownicza i elektrociepłownia to najlepszy sposób walki ze smogiem. Są one wielokrotnie bardziej efektywne niż wymiana pieców indywidulanych w domach jednorodzinnych - przekonywał Kujda na wtorkowej konferencji w Krakowie.

Przypomniał, że Narodowy Fundusz przeznaczył na modernizację sieci ciepłowniczej w Krakowie w formie dotacji i pożyczek blisko 500 mln zł.

Największym projektem jest modernizacja i budowa nowej sieci ciepłowniczej, którą realizuje krakowski MPEC.

Kwota dofinansowania z NFOŚiGW to ponad 420 mln zł. W ramach tej inwestycji wyremontowano już ponad 130 km sieci ciepłowniczej, a kolejnych ponad 100 km ma powstać. Zainstalowanych zostanie też blisko 2 tys. węzłów cieplnych co przyczyni się do istotnego ograniczenia emisji CO2 oraz pyłów.

Szef krakowskiego MPEC Jan Sady wyjaśnił, że dzięki inwestycji 35 tys. mieszkań zostanie podłączonych do sieci. Pozwoli to ponad 100 tys. mieszkańców korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej. Obecnie z sieci ciepłowniczej w Krakowie korzysta ok. 65 proc. mieszkańców tego miasta.

Jak dodał, spółka rocznie inwestuje ok. 60 mln zł. Rocznie usuwanych jest też 700 domowych pieców węglowych.

Spółka poinformowała, że inwestycje prowadzone przez MPEC w latach 2002-2017 spowodowały podłączenie do sieci ciepłowniczej blisko 400 budynków, likwidując 4,5 tys. osiedlowych kotłowni węglowych. Zlikwidowano też ponad 23 tys. piecyków gazowych.

Kolejną inwestycją, która ma pomóc w walce ze smogiem w Krakowie będzie m.in. instalacja odazotowania spalin, która zostanie zainstalowana w ciepłowni zarządzanej przez EDF. Wartość projektu to blisko 100 mln zł, z czego ponad 58 mln to pożyczka ze środków NFOŚiGW.

W poprzedniej perspektywie finansowej, czyli w latach 2007-2013 w ramach środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na inwestycje prośrodowiskowe, których beneficjentem była m.in. Elektrociepłownia Kraków, Fundusz przyznał ponad 88 mln zł dofinansowania. W obecnej perspektywie (2014-2020) na inwestycje służące efektywnej dystrybucji ciepła czy na rozwój sieci ciepłowniczych w Krakowie Narodowy Fundusz przeznaczył już ponad 366 mln zł dofinansowania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.