NFOŚiGW: pieniądze na gospodarkę odpadową

fot: Andrzej Bęben/ARC

Stan aut jeżdżących po polskich drogach jest w dużej części fatalny i kwalifikuje wiele z nich na złomowisko

fot: Andrzej Bęben/ARC

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska poinformował, że przekaże 1,2 mld zł na pożyczki, które mają wesprzeć gospodarkę odpadową. Z tych pieniędzy będzie można budować m.in. instalacje do przeróbki śmieci, czy wspierać selektywną zbiórkę odpadów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał w poniedziałkowym (24 kwietnia) komunikacie, że nabór wniosków prowadzony będzie od 2 maja do 15 grudnia br.

Jak wyjaśniono, pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na budowę systemu selektywnej zbiórki, instalacji gospodarowania odpadami, czy modernizację stacji demontażu pojazdów.

W przypadku selektywnej zbiórki o finansowanie mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego i związki oraz przedsiębiorcy, poza bankami żywności. Wparcie można otrzymać na budowę tzw. PSZOK-ów, czyli punktów selektywnej zbiórki odpadów, systemu selektywnej zbiórki. W tej części Fundusz oferuje wyłącznie pożyczki.

Jeśli chodzi o instalacje służące zagospodarowywaniu odpadów, pieniądze będzie można uzyskać np. na budowę nowych, modernizację, czy rozbudowę RIPOK-ów, czyli regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, oraz na ponadregionalne instalacje do przeróbki śmieci.

Fundusz wesprze ponadto modernizację stacji demontażu pojazdów. W tym przypadku pomoc adresowana jest wyłącznie do tych firm, które prowadzą takie przedsięwzięcia. NFOŚiGW wyjaśnił, że wsparcie będzie można uzyskać na zakup nowych maszyn i urządzeń związanych funkcjonalnie z procesem demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz zakup środków do transportu pojazdów wycofanych z eksploatacji lub odpadów wytworzonych w procesie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Ubiegły rok był ostatnim rokiem udzielania przedsiębiorcom prowadzącym stacje demontażu dopłat do tych stacji. Począwszy od 2017 r. możliwe jest jedynie wsparcie gmin oraz powiatów, które przekazały do demontażu zebrane pojazdy wycofane z eksploatacji. Składanie wniosków przez gminy i powiaty na dofinansowanie zbierania i demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, w ramach ogłoszonego naboru, możliwe jest do 31 lipca br.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Asseco pokazało system Polski antydron

Największa polska firma IT stworzyła własny system do wykrywania i monitorowania dronów. Rozwiązanie, które czeka na pierwsze wdrożenie, ma znaleźć zastosowanie militarne i cywilne - czytamy w środę w "Pulsie Biznesu".

Nie będzie zapisów w prawie pozwalających wyłączyć przydomową fotowoltaikę

W projektowanym rozporządzeniu Ministra Energii nie będzie zapisów pozwalających zdalnie wyłączyć przydomowe instalacje fotowoltaiczne - wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra energii Miłosza Motyki.

Wzrosty na Wall Street; indeksy z kolejnymi rekordami

Wtorkowa sesja zakończyła się wzrostami i nowymi historycznymi szczytami głównych indeksów. Inwestorzy oceniają szanse na porozumienie USA i Iranu ws. pokoju na Bliskim Wschodzie oraz perspektywy dla rozwoju sektora związanego ze sztuczną inteligencją.

Nowy stary prezes znowu na czele państwowego giganta

Ireneusz Fąfara, dotychczasowy prezes Orlenu został ponownie powołany na to stanowisko - podał we wtorek koncern. Jak wynika z komunikatu spółki, rada nadzorcza na nową kadencję zarządu powołała 8 z 10 jego dotychczasowych członków. Na liście nie ma Pawła Wojtunika i Witolda Literackiego.