NFOŚiGW: papierowe wnioski w Moim Prądzie przejdą do historii

fot: Krystian Krawczyk

Ty w tym roku za prąd w gniazdu zapłacisz mniej, ale część kosztów spadnie na spółkę, w której kupujesz energię. Rekompensaty rządowe nie wystarczą na pokrycie jej strat

fot: Krystian Krawczyk

- Doświadczenia pokazują, że nieprawidłowe lub nieczytelne wypełnianie papierowych wniosków w programie "Mój Prąd" utrudnia obsługę tych prawidłowo złożonych. Dlatego m.in. zostanie zakończona możliwość składania ich na papierze, będzie można to zrobić wyłącznie elektronicznie - poinformował PAP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Drugi nabór wniosków w programie promocji fotowoltaiki "Mój Prąd" rozpoczął się 13 stycznia i potrwa do 18 grudnia 2020 r. Pierwszy trwał od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 roku.

Narodowy Fundusz poinformował, że w ciągu pierwszego naboru, w ciągu 111 dni złożono ponad 30 tys. wniosków. Zdecydowaną większość - 79 proc. stanowiły wnioski papierowe; 21 proc. - to wnioski elektroniczne.

Dodał, że w drugim naborze (stan na 29 lutego br.) złożono łącznie ok 17,5 tys. wniosków, z czego 10 480 to wnioski papierowe, 4 538 wnioski elektroniczne oraz 2 560 wniosków złożonych przez agregatorów, czyli firm, z którymi NFOŚiGW ma podpisane porozumienia. Fundusz obsłużył blisko 3,5 tys. wniosków złożonych elektronicznie (77 proc. tych wniosków) oraz blisko tysiąc złożonych przez agregatorów (36 proc.).

"Doświadczenia z obsługi wniosków składanych w ramach pierwszego i drugiego naboru wskazują, że podatne na nieprawidłowe bądź nieczytelne wypełnienie wnioski papierowe znacząco utrudniają obsługę prawidłowo wypełnionych wniosków przygotowanych i złożonych przez skrupulatnych wnioskodawców" - wyjaśnił Fundusz.

NFOŚiGW dodał, że w związku z tym, jak i poczynionymi usprawnieniami organizacyjnymi m.in. informatycznymi, aby usprawnić nierozpoznawanie wniosków, Fundusz poinformuje wkrótce o dacie zakończenia możliwości składania papierowych wniosków o dofinansowanie w programie "Mój Prąd". Pozostanie jedynie kanał elektroniczny.

W piątek Fundusz poinformował na swojej stronie internetowej, że w związku z działaniami mającymi na celu ograniczenie koronawirusa infolinia dedykowana programowi "Mój Prąd" będzie zawieszona do 27 marca.

"Ze względu na zamknięte szkoły i przedszkola oraz wykonywaną pracę zdalną przez pracowników kontakt telefoniczny poprzez infolinię nie będzie możliwy" - podano na stronie Funduszu. Pytania i wątpliwości należy słać na adresy: mojprad@nfosigw.gov.pl lub wnioskimojprad@nfosigw.gov.pl.

W ramach programu " Mój Prąd" można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi do 5 tys. zł. Udzielane jest ono dla instalacji o mocy od 2 do 10 kW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.