Jest to przedsięwzięcie rzeczywiste, choć ma też przenośne znaczenie. Oto pięć lat temu KGHM decyzją ministra środowiska otrzymał koncesję na badania złoża niklu pod nazwą "Szklana Góra". Znajduje się ona na Przedgórzu Sudeckim około 50 km na południe od Wrocławia w miejscowości Szklary należącej do gminy Ząbkowice Śląskie...
W górze tej zalegają rudy niklu tworząc unikatowe złoże w skali europejskiej. Podobne złoża na naszym kontynencie znalezione zostały tylko w Hiszpanii (Aguablanca). Nikiel na giełdach notowany jest w stosunku do miedzi w proporcji 2,5 do 1. Z tego powodu powinna to być inwestycja wielce dochodowa.
Ostatnio okazało się, że KGHM nadal prowadzi tam prace mające na celu udokumentowanie zasobów złoża rudy niklu. Zakończono już roboty wiertnicze i teraz analizowane są ich wyniki. Charakterystyczną cechą badań i prac innowacyjnych w KGHM jest to, że... długo trwają. Tak jest i w tym przypadku. Z jednej strony ma to swoje uzasadnienie, aby nie podejmować pochopnych i ryzykownych decyzji. Jednak oddalanie jej w nieokreśloną przyszłość świadczy raczej o braku przekonania do wszelkich inwestycji górniczych na terenie kraju.
Krótka historia
Występowanie wietrzeniowej rudy niklu w masywie Szklar odkrył w latach osiemdziesiątych XIX wieku A. Reitsch, inżynier górnik z Ząbkowic Śl, który dostrzegł podobieństwo budowy geologicznej tego masywu z obszarem występowania znanych już złóż wietrzeniowej rudy niklu w Nowej Kaledonii.
Zawartość niklu w rudzie wynosiła w przypowierzchniowych partiach złoża 1 - 1,5 proc., w głębszych 2 - 4 proc., a lokalnie wzrastała nawet do 12 proc. Pogląd o żyłowej budowie złoża Szklary spowodował, że rudę początkowo eksploatowano szybami i chodnikami podziemnymi. Dopiero znaczny wzrost jej wydobycia w czasie I wojny światowej przyczynił się do uruchomienia również kopalni odkrywkowej.
W 1920 r. prace eksploatacyjne na złożu Szklar zostały zaniechane. Po przystosowaniu miejscowej huty do przerobu rudy o zawartości niklu poniżej 1 proc. ponownie rozpoczęto eksploatację złoża w 1935 r., lecz już tylko metodą odkrywkową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.