Do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie po 43 latach przerwy wróciły pingwiny

fot: Krystian Krawczyk

Mieszkańcy Górnego Śląska mogą jak na razie najbliżej podziwiać pingwiny w Afrykarium we Wrocławiu

fot: Krystian Krawczyk

Zwiedzający Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie będą mogli znów - po 43 latach przerwy - oglądać pingwiny. Zamieszkały one w pawilonie, który powstał za ponad 5 mln zł. W poniedziałek, 17 lutego, dziennikarze mogli obejrzeć pierwszą grupę przywiezionych na Śląsk ptaków.

- To znakomita informacja dla wszystkich, którzy odwiedzają nasze zoo - miejsce, w którym kolejne pokolenia mieszkańców regionu mają możliwość uczenia się i poznawania zwierząt niewystępujących w naszym kraju. Chcemy, by Śląski Ogród Zoologiczny łączył tradycję z nowoczesnością, poszerzał swoją ofertę i był coraz bardziej atrakcyjny dla odwiedzających - powiedział podczas konferencji prasowej marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Budowa pawilonu dla pingwinów, który powstał na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni, zakończyła się w listopadzie. W ramach inwestycji powstał budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 m sześc., przy którym w sezonie letnim będzie można obserwować zwierzęta. Budynek o powierzchni zabudowy 324 m kw. i kubaturze 1070 m sześc. w najwyższym punkcie ma wysokość 3,5 m.

Sam budynek nie będzie udostępniany zwiedzającym. W jego wnętrzu znajdują się niezbędne do obsługi basenu urządzenia oraz pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada. Pingwiny spędzą w nim także okres jesienno-zimowy. Zwiedzający będą mogli obserwować te ptaki na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Dzięki konstrukcji basenu będzie można także oglądać ptaki pod wodą.

Pod koniec stycznia do Chorzowa dotarł transport pierwszej grupy pingwinów Humboldta. 11 ptaków - cztery samice i siedem samców - przybyło z Ogrodu Zoologicznego w Koszycach. Ptaki aklimatyzują się w nowym miejscu i poznają opiekunów. Na wybieg zewnętrzny zostaną wypuszczone, kiedy ustabilizują się warunki atmosferyczne. Docelowo planowane są jeszcze dwa transporty pingwinów z innych ogrodów zoologicznych.

Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), nazywane również pingwinami peruwiańskimi, występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. To średniej wielkości ptaki, osiągające 56-70 cm długości ciała i wagę około 3,6-5,9 kg. Tworzą niezbyt liczne kolonie, żywią się przede wszystkim rybami. Należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na około 32 tys. osobników.

Jak przypominają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, pierwsze pingwiny trafiły do chorzowskiego zoo w 1963 r. - to trzy pingwiny Humboldta, przetransportowane z Holandii. Zwierzęta te szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami. W archiwach przetrwało niewiele informacji dotyczących obecności tego gatunku w chorzowskim ogrodzie. Z zachowanych danych wynika, że pingwiny można było oglądać w śląskim zoo do października 1977 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala