GZM przejmuje od gmin utrzymanie przystanków komunikacji miejskiej. Na takie rozwiązanie zdecydowało się już pięć gmin

fot: Maciej Dorosiński

We wrześniu ub. roku członkowie zgromadzenia GZM przyjęli uchwałę ws. przekazania Metropolii zadań gmin z zakresu budowy, przebudowy i remontu wiat przystankowych lub innych budynków służących pasażerom

fot: Maciej Dorosiński

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przejmuje od gmin utrzymanie przystanków komunikacji miejskiej. Na takie rozwiązanie zdecydowało się już pięć gmin, a pięć kolejnych ma takie plany w ciągu następnego miesiąca - podał przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób. Jednym z jej ustawowych zadań jest transport publiczny.

We wrześniu ub. roku członkowie zgromadzenia GZM przyjęli uchwałę ws. przekazania Metropolii zadań gmin z zakresu budowy, przebudowy i remontu wiat przystankowych lub innych budynków służących pasażerom. Chodzi o przejęcie - od tych gmin, które wyrażą na to zgodę - zadań związanych z utrzymaniem przystanków. Ma to być odpowiedź na oczekiwanie dużej części gmin, aby zarządzać infrastrukturą przystankową w jeden sposób, możliwie ekonomicznie.

Podczas wtorkowych obrad zgromadzenia Metropolii Karolczak poinformował o przyjęciu treści porozumień ws. powierzenia GZM zadań własnych gmin związanych z infrastrukturą przystankową. - Pięć gmin zdecydowało się na przekazanie swojego zadania; pięć następnych ma takie plany w ciągu następnego miesiąca - powiedział. - Mam nadzieję, że ten pilotaż pozwoli również pozostałym członkom zgromadzenia ocenić sposób realizacji przez Metropolię tego zadania - i docelowo zwiększać liczbę gmin, aby docelowo ujednolicać infrastrukturę przystankową na obszarze całej Metropolii - dodał.

Zarządzanie przystankami to kolejny etap przejmowania przez Metropolię zadań związanych z organizacją komunikacji miejskiej na tamtym terenie. Od początku ub. roku Metropolia przejęła - poprzez swój Zarząd Transportu Metropolitalnego - organizację funkcjonowania całej komunikacji miejskiej od trzech dotychczasowych organizatorów.

Po integracji systemu taryfowo-biletowego komunikacji miejskiej na terenie ok. 50 miast i gmin, Metropolia w połowie ub. roku wprowadziła Metrobilet - bilet okresowy, umożliwiający podróżowanie autobusami, tramwajami i trolejbusami organizowanymi przez ZTM oraz pociągami Kolei Śląskich. Emitują go Koleje Śląskie; sprzedaje ZTM.

W ub. roku GZM przedstawiła też koncepcję uruchomienia w ciągu blisko dwóch lat m.in. kilkunastu nowych szybkich linii autobusowych, łączących główne ośrodki miejskie. Linie te, uzupełniające ofertę pociągów, miałyby być jedną z pierwszych zmian układu komunikacji publicznej w Metropolii.

Ponadto, Metropolia przygotowuje zamówienie nowej wersji systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych, obsługującego m.in. elektroniczne płatności za przejazdy. Nowa wersja systemu ŚKUP ma umożliwiać m.in. płatności bankowymi kartami płatniczymi. Na razie taką możliwość wprowadzono wraz z zabudową systemu w nieobsługiwanym nim dotąd podregionie tyskim.

Zgodnie z ustawą o związku metropolitalnym w woj. śląskim, Metropolia może realizować zadania należące do zakresu działania gminy, powiatu lub województwa lub koordynować realizację tych działań na podstawie zawartego porozumienia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala