Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (-1.67%)

KGHM Polska Miedź S.A.

302.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

132.92 PLN (+0.58%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.47 PLN (+1.63%)

Enea S.A.

22.00 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.25 PLN (+1.00%)

Złoto

4 661.40 USD (+0.42%)

Srebro

76.71 USD (+2.73%)

Ropa naftowa

108.81 USD (-2.39%)

Gaz ziemny

2.78 USD (+1.05%)

Miedź

6.01 USD (-0.22%)

Węgiel kamienny

112.00 USD (-0.27%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (-1.67%)

KGHM Polska Miedź S.A.

302.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

132.92 PLN (+0.58%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.47 PLN (+1.63%)

Enea S.A.

22.00 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.25 PLN (+1.00%)

Złoto

4 661.40 USD (+0.42%)

Srebro

76.71 USD (+2.73%)

Ropa naftowa

108.81 USD (-2.39%)

Gaz ziemny

2.78 USD (+1.05%)

Miedź

6.01 USD (-0.22%)

Węgiel kamienny

112.00 USD (-0.27%)

Projekt Kukiz’15 znoszący podatek miedziowy odrzucony przez komisję

fot: Krystian Krawczyk

W głosowaniu nad ustawą o rynku mocy po pierwszym jej czytaniu większość sejmowa postanowiła kontynuować proces legislacyjny

fot: Krystian Krawczyk

Projekt Kukiz’15 znoszący tzw. podatek miedziowy, którego jedynym płatnikiem jest KGHM, został w czwartek odrzucony przez sejmową komisję finansów. Trwają natomiast prace nad propozycją PiS ws. obniżenia podatku o 15 proc.

Komisja Finansów Publicznych zajmowała się obydwoma projektami od środy, ale prace przerwano ze względu na nieobecność przedstawiciela i brak stanowiska Ministerstwa Finansów.

W czwartek posłowie, po dyskusjach o dacie wejścia w życie projektu całkowitego zniesieniu podatku od wydobycia niektórych kopalin, zgłoszonego przez Kukiz’15, odrzucili go. Wniosek o odrzucenie tego projektu już w pierwszym czytaniu zgłaszali posłowie PiS, ale przepadł on w głosowaniu, po części także głosami posłów PiS.

Komisja pracowała natomiast nadal nad projektem autorstwa posłów PiS, który przewiduje zmniejszenie podatku miedziowego o 15 proc. W trakcie prac nad projektem posłowie wprowadzili do niego poprawkę dotyczącą dnia wejścia w życie ustawy: według przyjętej przez komisję zmiany, przepisy ustawy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Komisja przyjęła projekt, który trafi teraz do drugiego czytania.

W trakcie prac kontrowersje wzbudzał brak stanowiska rządu do obu poselskich projektów dotyczących KGHM. Jak poinformował posłów przewodniczący komisji, "nie wpłynęło na piśmie stanowisko rządu w przedmiocie tego projektu ustawy, nie było też w przedmiocie projektu Kukiz’15".

Podczas prac komisji Ministerstwo Finansów reprezentowała jedna z dyrektorek departamentów. Przeciw takim pracom nad projektem protestowała gwałtownie m.in. posłanka PO-KO Krystyna Skowrońska, która przekonywała, że posłowie przed przyjęciem projektu powinni poznać stanowisko rządu.

Według opinii Biura Analiz Sejmowych do projektu "dane finansowe i majątkowe koncernu KGHM Polska Miedź SA nie uzasadniają obniżenia stawek podatku od wydobycia niektórych kopalin i nie potwierdzają tezy sformułowanej w uzasadnieniu projektu, że podatek ten ma istotny wpływ na straty spółki". "(Projekt - PAP) bierze pod uwagę przede wszystkim interes koncernu KGHM Polska Miedź SA, pomijając stan finansów publicznych, interes gospodarki i samorządu terytorialnego oraz propozycje rządowe wynikające z innych projektów ustaw" - napisano.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu państwa, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. Obniżenie podatku od niektórych kopalin o 15 proc. było jednym z punktów umowy, zawartej w woj. dolnośląskim między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Ponadto w ub. roku rząd przyjął projekt umożliwiający firmom wydobywczym dokonywanie darowizn w wysokości do 5 proc. wartości podatku od kopalin na rzecz lokalnych samorządów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Twoja hipoteka może być lżejsza. Sprawdź, co EP ma wspólnego z Twoim kredytem

Wybierając nowe mieszkanie, analizujemy metraż, układ pokoi i widok z okna. Jednak w dokumentach coraz częściej pojawia się parametr, który dla przyszłych kosztów życia jest niemal tak ważny, jak cena metra kwadratowego: wskaźnik EP. Choć brzmi jak techniczny szyfr, w rzeczywistości jest to „etykieta energetyczna” Twojego przyszłego M.

W kwietniu mieszkania podrożały

Ceny mieszkań deweloperskich wzrosły w kwietniu rok do roku we wszystkich siedmiu głównych miastach w Polsce, a średnia cena w Warszawie zbliża się do 20 tys. zł za mkw. - wynika ze wstępnych danych Otodom. Eksperci zwrócili uwagę, że różnice cenowe między metropoliami są coraz większe.

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski

Sejm odrzucił w czwartek wniosek posłów PiS i Konfederacji o odwołanie ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Przeciw wotum nieufności głosowali posłowie koalicji, z wyjątkiem trójki, która nie wzięła udziału w głosowaniu i posła Polski 2050, który był za odwołaniem ministry.

Finansowanie inwestycji ekologicznych – jak eko-kredyt zmienia polskie inwestycje

Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że w 2025 roku wartość globalnych inwestycji energetycznych wyniosła 3,3 biliona dolarów, przy czym 66% tej kwoty przeznaczono na projekty ekologiczne. Świat finansów aktywnie wspiera zrównoważony rozwój.