PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
14 stycznia 2019 22:00 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Maciej Dorosiński 12,978 odsłon DOSTĘPNA GALERIA: (37)

Górnictwo: koncertowy początek nowego roku

Osobowością Roku została prof. Monika Hardygóra. Statuetkę wręczyli jej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski (po lewej) i prezes GIPH Janusz Olszowski
fot: Maciej Dorosiński

Osobowość, Innowacyjność i Ekologia – to trzy kategorie, w których przyznawane są nagrody i wyróżnienia w konkursie Górniczy Sukces Roku organizowanym przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową. Okazją do ich wręczenia był Górniczy Koncert Noworoczny, który odbył się w poniedziałek, 14 stycznia, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Konkurs został przeprowadzony już10 raz. 

W wydarzeniu zorganizowanym przez GIPH uczestniczył m.in.: wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Obecni byli także parlamentarzyści, reprezentanci urzędów i instytucji państwowych, samorządowcy, reprezentanci świata nauki, instytucji branżowych, związków zawodowych i oczywiście członkowie Izby, która od 1991 r. wspiera i chroni interesy przedsiębiorców związanych z górnictwem i branżą okołogórniczą. 

Uroczystość rozpoczęła się od minuty ciszy. W ten sposób upamiętniono prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który w poniedziałek zmarł w szpitalu w wyniku ran, które zadał mu zamachowiec.

 Gości przywitał prezes GIPH Janusz Olszowski, który w swoim wystąpieniu podsumował minionych 12 miesięcy.

- Miniony rok był dobry dla górnictwa. Był niezwykle intensywny i bogaty w ważne wydarzenia. Rozpoczął się przyjęciem przez Radę Ministrów Programu dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Program ten powstał w wyniku współdziałania strony rządowej oraz przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych. Po raz pierwszy do dokumentu tej rangi wprowadzono na wniosek Izby rozdział pt. „Wpływ płatności publicznoprawnych górnictwa węgla kamiennego na funkcjonowanie państwa”. Uwzględniono także praktycznie wszystkie nasze postulaty związane z ograniczeniem fiskalizmu wobec górnictwa oraz uproszczeniem procedur związanych z prowadzeniem działalności górniczej. Myślę, że z punktu widzenia działalności Izby, jednym z ważniejszych wydarzeń roku 2018 było uchwalenie odpowiedniej zmiany ustawy Prawo geologiczne i górnicze, która rozwiązała problem wygaśnięcia w roku 2020 ponad 20 koncesji na wydobywanie węgla. Mam ogromną satysfakcję, że to nasza organizacja w znacznym stopniu się do tego przyczyniła. Kosztowało to w ostatnich dwóch latach wiele sił i starań, ale było warto, bo zmiany poszły dokładnie w tym kierunku, który od początku postulowaliśmy – mówił prezes, który wspomniał też o szczycie klimatycznym COP24 oraz o projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

- Polska wzorowo zorganizowała szczyt. Wielkie gratulacje dla organizatorów i władz miasta Katowice. Nasza branża nie dość, że nie dała się zapędzić do narożnika, to jeszcze spółki węglowe i energetyczne z sukcesem włączyły się w organizację konferencji i bardzo licznie w niej uczestniczyły. Znakomicie przygotowano się, aby przeciwdziałać lansowanej opinii o węglu jako sprawcy wszelkich nieszczęść oraz by unaocznić politykom i społeczeństwom innych państw, jakie negatywne skutki dla gospodarek krajów UE mają pomysły zaostrzenia celów polityki klimatycznej – przyznał szef Izby, dodał, że o projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. do bardzo ważny dokument zarówno dla dla użytkowników węgla, jak i górnictwa, które go wydobywa.

Potem głos zabrali m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz prezydent Katowic Maricn Krupa.

Wiceszef resortu energii podziękował za organizację noworocznego koncertu oraz podkreślił, że branży górniczej należy się, co roku takie właśnie wydarzenie.

- Chce podziękować wam wszystkim - zarządom, braci górniczej, związkom zawodowym, otoczeniu górniczemu, środowisku naukowemu i eksperckiemu oraz samorządowcom za ten rok. Nie miałem okazji tego wcześniej powiedzieć, więc pozwólcie, że zrobię to teraz. Dziękuje za wysiłek, za zaangażowanie i za to, że branża znajduje się w zupełnie innym miejscu. Dziś mówimy o jej perspektywach - powiedział wiceminister Tobiszowski, który podkreślił jak dużą rolę dla branży pełni Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, która dba o interesy przemysłu wydobywczego. 

Minister powiedział, że rok 2019 w górnictwie będzie przebiegać pod znakiem digitalizacji. 

- To są procesy, które mają już miejsce w Polskiej Grupie Górniczej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Lubelskim Węglu Bogdanka. Cieszę się, że są z nami dzisiaj przedstawiciele Zagłębia Lubelskiego. To pokazuje, że jesteśmy wspólnotą, jesteśmy razem - stwierdził wiceminister. 

Zdaniem wiceszefa resortu energii, górnictwo musi generować pozytywny przekaz. W tej sprawie zaapelował do prezesów spółek węglowych.

- Ta branża zasługuje na szacunek - powiedział.

- Jestem wdzięczny za ten rok. Życzę wszystkim, aby rok 2019  był również dla nas udany i  aby prezesi spółek węglowych na koniec również mogli pokazać wynik dodatni, a może nawet większy niż w tym roku, bo są ku temu przesłanki. Zauważcie, że jak mówiono, że nie ma wyników, to nie wspominano o wydobyciu, a dzisiaj są wyniki i przeszkadza, że nie ma aż takiego wydobycia. Pokażmy, że umiemy robić interes na węglu, a wiem, że umiemy to robić. Umiemy sensownie zarządzać i mamy odpowiednią strukturę i zaplecze. Wszystkiego dobrego. Szczęść Boże! - zakończył wiceminister Tobiszowski. 

Tradycją Górniczych Koncertów Noworocznych jest wręczenia medali i odznaczeń.

W tym roku minister energii wyróżnił Odznaką Honorową ,,Zasłużony dla Górnictwa RP wiceprezesów spółki Elgór – Hansen Jerzego Braszczoka i Dariusza Macierzyńskiego. 

Wręczono także stopnie górnicze. Otrzymali je: prezes Elektrometal SA Andrzej Wojtyła (generalny dyrektor Górniczy III stopnia), prezes Fabryki Maszyn i Urządzeń Omag Łukasz Dziędziel (dyrektora górniczy I stopnia) i wiceprezes Elektromontaż EG Andrzej Płonka (dyrektor górniczy III stopnia).

Wyróżnienia te przekazali wiceminister Tobiszowski oraz prezes PGG i szef rady GIPH Tomasz Rogala. 

Potem wiceminister Tobiszowski i prezes Olszowski wręczyli statuetki laureatom konkursu Górniczy Sukces Roku.

W Kategorii Osobowość uhonorowano prof. Monikę Hardygórę z Politechniki Wrocławskiej.

Nagrodę przyznano za całokształt działalności o szczególnym znaczeniu dla polskiego górnictwa w obszarze dydaktyki, nauki i współpracy nauki z przemysłem.

W kategorii Innowacyjność nagrodę odebrał Lubelski Węgiel Bogdanka - za innowacyjną technologię drążenia wyrobisk chodnikowych.

Statuetkę przekazano prezesowi LWB Arturowi Wasilowi, kierownikowi działu górniczego Pola Stefanów Dawidowi Osowskiemu i kierownikowi oddziału robót przygotowawczych Karolowi Wiśniewskiemu.

Przyznano także wyróżnienia. Trafiły one do Polskiej Grupy Górniczej i COIG za wdrożenie platformy internetowej „Elektroniczny Formularz Ofertowy” w PGG oraz do spółki Elektrometal za system transmisji internetu rzeczy EMIR-19. 

W kategorii Ekologia triumfował Główny Instytut Górnictwa. Nagrodzono go za EKO-Patrol. Statuetkę odebrał dyrektor GIG prof. Stanisław Prusek.

Na Górniczym Koncercie Noworocznym uhonorowana została także GIPH. Otrzymała ona od Fundacji Rodzin Górniczych medal „Przyjaciel Fundacji”. 

Po części oficjalnej gości zostali zaproszeni na koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej oraz artystów z Teatru Roma - Pauliny Janczak i Damiana Aleksandra.

Górniczy koncert noworoczny odbył się pod patronatem: ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i prezydenta Katowic Marcina Krupy.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (2) pokaż wszystkie
 • emil kryka 16 stycznia 2019 14:01:22
  Profile Avatar

  Do Aloiz ;) Tak tylko chodzi o 60 mln rupi indyjskich.

 • Aloiz 15 stycznia 2019 16:07:48
  Profile Avatar

  Tak np Perła Polskiego Górnictwa KWK Staszic zanotował podobno ponad 60 mln zysku wiec jest powod do radości !!! Czy ktos moze potwierdzic ta wiadomosc, czy to tylko plotki?

 • AUSQO
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Kopalnie wstrzymają wydobycie, bo na zwałach nie ma miejsca?
23 lutego 2024
26,554 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]