Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Górnictwo będzie z nami zawsze
18 września 2020
Górnicy w Czechach obchodzili swoje święto
7 września 2020
Sytuacja górnictwa nie jest łatwa
4 września 2020
Solidarność to drugie imię Polski
3 września 2020
Śląskie stawia na elektromobilność
3 września 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
8 stycznia 2019 Portal gospodarka i ludzie : : autor: WIG

Deputaty: wkrótce można będzie składać wnioski o rekompensatę

Na złożenie wniosku o rekompensatę za odebrany deputat będą w tym roku 3 miesiące
fot: Witold Gałązka/ARC

Począwszy od wtorku, 22 stycznia, przez kolejnych 90 dni uprawnione kategorie osób składać będą mogły wnioski o wypłatę rekompensaty za utracony deputat węglowy – ogłosiło Ministerstwo Energii we wtorek, 8 stycznia, na oficjalnym portalu resortu.

Start trzymiesięcznego terminu na wnioski jest efektem wejścia w życie ustawy o wypłacie rekompensat za utratę prawa do bezpłatnego węgla. Opracowane przez Ministerstwo Energii przepisy przewidują jednorazową wypłatę świadczenia rekompensacyjnego w wysokości 10 tys. zł przez właściwe przedsiębiorstwo górnicze. Przypomnijmy, że obecna ustawa uzupełnia pierwszą z października 2017 r., która pozwoliła wypłacić pieniądze największej grupie rencistów i emerytów, którym wcześniej firmy jednostronnie wypowiedziały prawo do deputatu. Po 10 tys. zł otrzymało w ten sposób w zeszłym roku aż 211,9 tys. osób (kosztem ponad 2,1 mld zł z budżetu). Okazało się jednak, że przepisy nie uwzględniły pewnych grup, np. wdów i sierot po górnikach, którzy zginęli przy pracy lub zmarli jako czynni pracownicy kopalń. Teraz ponad 24 tys. takich uprawnionych również otrzyma rekompensatę, a budżet państwa wyda na świadczenia jeszcze 240,8 mln zł.

Świadczenie będą mogły otrzymać także górnicy na świadczeniach przedemerytalnych, którzy rok temu nie mogli ubiegać się o pieniądze za utracony deputat. W nowej ustawie pomyślano też o tych, którzy przed rokiem (gdy termin był znacznie krótszy) spóźnili się z wnioskami.

Rekompensaty będą wypłacane od 1 czerwca 2019 r. Wnioski składać można w wyznaczonych miejscach. Szczegółowe informacje o wymogach i sposobie przyjmowania dokumentów zostaną opublikowane w najbliższych kilku dniach na stronach internetowych spółek (SRK, JSW, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka) oraz Ministerstwa Energii – poinformował resort.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (24) pokaż wszystkie
  • HALEMBIORZ 21 stycznia 2019 16:19:33
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • szef 21 stycznia 2019 15:12:31
    Profile Avatar

    Co z tymi Emerytami Górniczymi którz poszli na emeryturę w 2003 roku [czy deputat jest częcią emerytury górniczej czy nie ,czy można jednym pismem odebrać komuś prawo nabyte ? widać że można ale to się nazywa kradzież za którą się karze | z całym szcunkiem dla planistek .pacownic administracji itd ale to nie są emeryci którzy przesiedzieli na kopalni 1/2 życia Krótko mówiąc czy emerytowi górniczemu który otrzymywał talony węglowe będąc na emeryturze a mu to odebrano nie należy się rekompensata ani węgiel w jakiejkolwiek formie ? zobaczymy

  • Mery 16 stycznia 2019 19:30:22
    Profile Avatar

    Uważam że jeżeli zostaliśmy zmuszeni do podpisania tych durnych oświadczeń to równo wszystkie osoby które odeszły w latach 2015 do 2017 na świadczenia emerytury czy urlopy górnicze powinni otrzymać te marne 10 tyś. I tak nam to nie wyrówna strat z zawieszonych 14 pensji których do teraz nikt z nas nie otrzymał czy bezpowrotnie zebranego węgla który należał się od zawsze nawet wojna tego nie zmieniła .

  • Andrzej 13 stycznia 2019 09:37:04
    Profile Avatar

    Podpisałem się , gdyż miało to uratować kopalnię przed zamknięciem . Wkrótce i tak ją zlikwidowano W 2011 r. miałem wypracowane 25 lat . Owszem odeszłem na emeryturę rok później ponieważ przepisy zmieniły się i chorobowe trzeba odrabiać W czasie gdy przyjmowałem się do kopalni nie było mowy odrabianiu chorobowego , w przeciwnym razie być może nie podejmował bym tam pracy . Pytam więc , czy to że zmieniono przepisy w trakcie trwania pracy (prawo nie powinno działać wstecz) i pracowałem rok dłużej powinno wpłynąć na pozbawienie mnie prawa do uzyskania jednorazowego świadczenia za utacony deputat węglowy .

  • AK 12 stycznia 2019 14:08:51
    Profile Avatar

    Panie Ministrze ,więc planistka co przeszła na świadczenia przedemerytalne dostanie 10 000 zł. a górnik co pracował na ścianie nie dostanie tej rekompensaty .razem podpisywali aneks do umowy o zrzeknięciu się deputatu do węgla . Gdzie tu sprawiedliwość panie Ministrze.!!!

  • Już emeryt 12 stycznia 2019 12:27:50
    Profile Avatar

    Za deputat trzeba podziękować rządzącym i związkom. Zobaczcie jak walczą o prezesa i zarząd w JSW, szkoda że tak ostro nie walczyli gdy okradali nas z węgla??????? Ale wiemy już dlaczego.

  • EMERYTKA 11 stycznia 2019 22:30:16
    Profile Avatar

    Kochani emeryci 2016,2015,2017 dołóżmy im po 10.000.00 PL na strptizerki w NBP.

  • Berguś 10 stycznia 2019 22:11:17
    Profile Avatar

    Ważne dla kolegów ,którzy utracili prawo do deputatu węglowego i rekompesaty . Wiadomo w jaki sposób pozbawiono nas nabytych praw do deputatu jak i rekompensaty w zamian za przedłużenie umowy o pracę . Postanowiłem skierować zapytanie do Ministerstwa Energii Departament Górnictwa . Otrzymałem odpowiedź . Nie wszystko stracone . Trzeba teraz wypełnić petycję do Prezesa Rady Ministrów bip me gov pl/files/upload/28182/skan%20petycji pdf. Wszystko w naszych rękach. Do odważnych świat należy !

  • mk 9 stycznia 2019 20:00:02
    Profile Avatar

    Chcesz pracować to podpisz aneks do umowy a jak nie to nie. Tak się nie robi pracownikom, a potem głupio i perfidnie się wszystkim wokóło wmawia że podpisali je dobrowolnie. Każdy by podpisał jakby miał zostać zwolniony, bo za coś trzeba żyć. Chcecie być w porządku to wypłaćcie wszystkim górnikom rekompensaty a chamsko i głupio sprawy nie tłumaczcie. Trzaskowski też mataczył i wyszedł na kłamcę, a wy u władzy też tak robicie. Ludzi trzeba łączyć a nie dzielić.

  • Emeryt2016 9 stycznia 2019 19:56:41
    Profile Avatar

    Jeszcze raz przypomnę niczego nie zrzeklem się

  • Emeryt2016 9 stycznia 2019 19:48:31
    Profile Avatar

    Przeszedłem na emeryturę w 2016 r do tej pory nie dostałem należnej części 14 o deputacie czy rekompensacie nie wspomnę oszukany i okradziony przez związki i JSW

  • Emill 9 stycznia 2019 18:24:27
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

  • PSIKUTAS 9 stycznia 2019 14:56:01
    Profile Avatar

    rezimowe forum likwiduje niewygodne komentarze

  • HALEMBIORZ 9 stycznia 2019 11:04:28
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Grzegorz 9 stycznia 2019 08:53:57
    Profile Avatar

    Co z tymi co odeszli na emeryturę 2015-2017 czy są gorszymi ludźmi.. taka to w Polsce sprawiedliwość..

  • Halembianin 9 stycznia 2019 07:51:44
    Profile Avatar

    Co z tymi co zostali zmuszeni do podpisania zrzekniecia sie deputatu????!!!!!

  • 9 stycznia 2019 06:53:09
    Profile Avatar

    Urlop górniczy to nie to samo co świadczenia przed emerytalne

  • JORG 8 stycznia 2019 22:30:19
    Profile Avatar

    Emerytom Górniczym 'JSW' Którzy Odeszli na Emeryturę w latach 2015, 2016, 2017, Tak samo należy się nam Deputat Węglowy . Ja sam Odeszłem 2017 Na Emeryturę i nie podpisywałem że Że-kam się z Deputatu Węglowego. To jest Kłamstwo ze Strony 'JSW.' Gdzie jest Sprawiedliwość ze Strony Rządzącej 'PIS' Szczęść Boże.

  • bad 8 stycznia 2019 21:31:59
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

  • Emeryt 8 stycznia 2019 20:40:03
    Profile Avatar

    A czy górnicy którzy przeszli w listopadzie czy grudniu 2014r na emeryture i dostali poprzednio odmowie też mogą składać

  • Daro 8 stycznia 2019 20:21:38
    Profile Avatar

    Górnicy na świadczeniach przedemerytalnych ? Czyli co Ci co w SRK na urlopach górniczych też?

  • Wkórw. emeryt. 8 stycznia 2019 19:58:15
    Profile Avatar

    A co z górnikami którzy w 2014 r zmuszeni zostali podpisać umowy inaczej otrzymaliby wypowiedzenia ,tj grupa ok .12 tys górników ? To ma być sprawiedliwośc ? To są kpiny.

  • HALEMBIORZ 8 stycznia 2019 19:22:41
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

  • mirek 8 stycznia 2019 15:02:54
    Profile Avatar

    A co z tymi co pod przymusem podpisali sie zrzeknięcia deputatu

  • XHONR
    user