PKN Orlen: walne zgromadzenie - ile dywidendy wypłaci spółka z zysku?

fot: Andrzej Bęben/ARC

W grudniu 2013 r. PKN Orlen uzyskał kredyt długoterminowy w ramach Programu "Inwestycje Polskie" z Banku Gospodarstwa Krajowego

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) PKN Orlen, które we wtorek, 26 czerwca, będzie obradowało w Płocku, zajmie się projektami uchwał m.in. w sprawie podziału zysku spółki za 2017 r., a także zmian w radzie nadzorczej.

W porządku obrad akcjonariuszy PKN Orlen znalazły się również punkty, dotyczące m.in. rozpatrzenia sprawozdań zarządu z działalności grupy Orlen i samej spółki oraz ich sprawozdań finansowych za 2017 r., a także w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej płockiego koncernu.

Projekt uchwały w sprawie absolutorium za 2017 r. dotyczy m.in. byłego prezesa PKN Orlen, od 16 grudnia 2015 r. do 5 lutego 2018 r., Wojciecha Jasińskiego oraz byłej przewodniczącej rady nadzorczej płockiego koncernu Angeliny Saroty, która zasiadała tam od 2008 r., a kierowała radą od 27 czerwca 2013 r. do 2 lutego 2018 r.

Projekt - większość zysku na kapitał rezerwowy, mała część na dywidendę
W projekcie uchwały skierowanym pod obrady wtorkowego ZWZ PKN Orlen zarząd spółki proponuje, by z zysku netto płockiego koncernu za 2017 r. w wysokości 6 mld 101 mln 792 tys. 575,09 zł na wypłatę dywidendy w wysokości 3 zł na jedną akcję przeznaczyć 1 mld 283 mln 127 tys. 183 zł, a pozostałe 4 mld 818 mln 665 tys. 392,09 zł przeznaczyć na kapitał zapasowy.

Według tej rekomendacji dniem dywidendy PKN Orlen za 2017 r. ma być 20 lipca 2018 r., a termin jej wypłaty to 3 sierpnia 2018 r.

Wypłata jak w 2016 r. - 3 zł za akcję
Proponowana przez zarząd PKN Orlen wysokość dywidendy za 2017 r. - 3 zł na jedną akcję jest taka sama, jak w przypadku dywidendy płockiego koncernu za 2016 r. - była to wówczas najwyższa kwota w historii tej spółki.

W czerwcu 2017 r. ZWZ PKN Orlen ustaliło, że z zysku netto PKN Orlen za 2016 r. w wysokości 5 mld 364 mln 455 tys. 552,64 zł na wypłatę dywidendy przeznaczono wówczas, także zgodnie z wcześniejszą rekomendacją zarządu spółki, 1 mld 283 mln 127 tys. 183 zł, a pozostała część, czyli 4 mld 81 mln 328 tys. 369,64 zł, trafiła na kapitał zapasowy płockiego koncernu. Dniem dywidendy PKN Orlen za 2016 r., jak zdecydowało ZWZ spółki, był 14 lipca 2017 r., a dniem jej wypłaty 4 sierpnia 2017 r.

Aviva OFE żąda uzupełnienia rady nadzorczej
Na wniosek Aviva OFE, jako akcjonariusza PKN Orlen, wtorkowe ZWZ płockiego koncernu ma zająć się również zmianami w składzie rady nadzorczej spółki - jak wynika z projektu uchwały przedłożonego przez Aviva OFE, chodzi o uzupełnienie składu rady, która liczy obecnie siedem osób.

Zgodnie ze statutem PKN Orlen w radzie nadzorczej może zasiadać tam od sześciu do dziewięciu członków, w tym przewodniczący, wiceprzewodniczący i sekretarz, przy czym Skarb Państwa, reprezentowany przez właściwego ministra, jest uprawniony do powoływania i odwoływania jednego członka rady samodzielnie bez konieczności akceptacji innych akcjonariuszy spółki i głosowania przez Walne Zgromadzenie.

Zarząd chciałby móc zdalnie podejmować uchwały
W programie wtorkowego posiedzenia ZWZ PKN Orlen jest także projekt zmiany w statucie spółki, wnioskowany przez zarząd, który umożliwiałby mu podejmowanie uchwał z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.