Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Za odejście od węgla drogo zapłacimy
27 września 2021
Ruch Zofiówka z rekordem
25 września 2021
Wodór z węgla to nie jest dobry pomysł
21 września 2021
Fit for 55 - wspomoże czy zaszkodzi polskiej energetyce?
21 września 2021
Najważniejszy kongres gospodarczy okiem fotoreportera
20 września 2021
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
11 stycznia 2018 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Dawid Salamądry

Kopalnia to nie warzywniak

Kopalnia Sośnica od połowy lipca do końca 2017 roku przetransportowała do elektrociepłowni we Wrocławiu blisko 127 tys. t miałów barkami płynącymi Kanałem Gliwickim i dalej Odrą
fot: Jarosław Galusek/ARC

„Nie mów ciach, dopóki koniunktura nie skoczy” – chciałoby się sparafrazować popularną przestrogę dla wszystkich, którzy nie grzeszą cierpliwością. W przypadku biznesu wielkoskalowego, który przy okazji jest od zawsze więźniem cykli koniunkturalnych, cierpliwość jest cechą niezbędną, bez której nikt nawet nie powinien zbliżać się do podobnego przedsięwzięcia. I o ile można wybaczyć stojącym z boku komentatorom, że w chwili zwątpienia czasem za wcześnie wzywają do jakiegoś radykalnego ruchu, o tyle co najmniej dziwne jest, kiedy domagają się takich samych działań w chwili, kiedy wszystko idzie dobrze i zmierza ku lepszemu.

Do popełnienia tego tekstu sprowokował mnie komentarz z ostatnich dni grudnia (wciąż nadrabiam świąteczne zaległości w lekturze prasy branżowej) redaktora naczelnego portalu wysokienapiecie.pl Rafała Zasunia, którego profesjonalnie bardzo cenię a osobiście bardzo lubię. Ten bohater „afery klozetowej” (jakiś czas temu opublikował w internecie relację z kolejki w pewnej toalecie, gdzie pewien arogancki parlamentarzysta zachował się tak – nie wchodząc w szczegóły – że musiał później za to przepraszać) odpowiedział na pytanie: „Czy mamy teraz dobry czas na zamykanie kopalń?”, że zawsze jest czas na zamykanie zakładów nierentownych.

Z całą moją sympatią do Rafała, muszę się z nim całkowicie nie zgodzić w tej kwestii, ponieważ o ile sczerpanie złoża jest faktem niepodważalnym, tak rentowność jest sprawą względną, w prostych modelach biznesowych zależną w dużej mierze od koniunktury na rynku. Pozostaje nam tylko uparcie przypominać, że kopalnia jako biznes nie jest warzywniakiem, który wczoraj przynosił zyski, a dzisiaj pomidory potaniały, więc przestaje nam się opłacać i zwijamy budę, nie czekając na to, co przyniesie jutro. Żebyśmy nie byli jednak gołosłowni, z odsieczą przybywa nam właśnie kopalnia Sośnica, która może być w tym przypadku bardzo dobrą ilustracją tej zależności.

Jeszcze dwa lata temu gliwicka kopalnia była jedną z najgorszych w portfelu Kompanii Węglowej, a później Polskiej Grupy Górniczej. W 2015 r. znalazła się w gronie zakładów z najgorszymi wynikami, obok Pokoju, Bielszowic, Halemby-Wirka i Rydułtowych-Anny. W styczniu ub.r. poznaliśmy treść decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zatwierdzenia 7,6 mld zł pomocy dla polskiego górnictwa, z której wynikało, że Sośnica znalazła się na liście kopalń, które na pewno trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a zgodnie z pkt. 79 tego dokumentu ich przejście do SRK będzie równoznaczne z ich likwidacją, tj. z zaprzestaniem wydobycia węgla i zamknięciem kopalni.

W okresie od stycznia do kwietnia, czyli na chwilę przed przejściem z KW do PGG, Sośnica produkowała węgiel po kosztach ponad dwukrotnie wyższych niż najlepsze w tym zestawieniu Marcel (197 zł/t) i Ziemowit (201 zł/t), dopłacając do każdej tony węgla ok. 124 zł. Sośnica była również jedną z kopalń najmniej wydajnych, produkującą 175 t na pracownika, czyli 50 t mniej niż kolejny na liście Piast. Kilka miesięcy później związkowcy i zarząd PGG podpisali porozumienie, zgodnie z którym kopalnia miała poprawić wyniki do końca stycznia 2017 r. Ustalono wtedy, że zakład pozostanie w PGG tylko wtedy, jeśli osiągnie rentowność, w przeciwnym razie na koniec 2017 r. trafi do SRK.

Na początku ub.r. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski potwierdził, że sygnały dotyczące realizacji programu naprawczego w Sośnicy i poprawy wyników kopalni są pozytywne, a zakład powinien zostać wkomponowany w nowy biznesplan PGG. Jednak pytany o przyszłość kopalni szef resortu Krzysztof Tchórzewski nie chciał przesądzać decyzji w sprawie przyszłości Sośnicy, odwołując się do konieczności przeprowadzenia dodatkowych analiz, m.in. przekalkulowania, jakie nakłady będą niezbędne na inwestycje, ponieważ w „okresie próbnym” w kopalni nie przygotowywano żadnych nowych ścian wydobywczych.

Dzisiaj, po ponad roku ciężkiej pracy, jaką wykonano w zakładzie, Sośnica jest jedną z lepszych kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Na koniec 2017 r. wypracowała grubo ponad 100 mln zł zysku netto, a wszystkie wskaźniki kondycji kopalni aż biją optymizmem po oczach: wydobycie wzrosło o ok. 55 proc., wydajność o ok. 60 proc. a koszt jednostkowej produkcji spadł o ok. 40 proc. względem poprzedniego roku. Kopalnia, która w ub.r. obchodziła stulecie swojego istnienia i która przez ostatnie 10 lat była jedną z najgorszych w Polsce, dzisiaj broni się ekonomicznie i jest przygotowana do wysokiego i stabilnego wydobycia w nadchodzących latach.

Dodatkowo, to właśnie Sośnica brała udział w rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych na Dolnym i Górnym Śląsku, gdzie przez lata zaniedbano infrastrukturę transportową. Pierwsze barki z węglem wypłynęły z Gliwic w połowie lipca ub.r., dowożąc go Kanałem Gliwickim i dalej Odrą do elektrociepłowni we Wrocławiu. Umowa przewidywała przetransportowanie rzeką do końca roku 20 tys. t węgla miesięcznie, ostatecznie w Porcie Gliwice przeładowano blisko 127 tys. ton miału z Sośnicy. Dzisiaj port planuje podwojenie ilości przewożonego surowca, a kopalnia jest ważnym elementem całej strategii rozwoju ruchu towarowego na Odrze.

Zamykając wątek klamrą: redaktor Zasuń o konieczności zamykania nierentownych kopalń mówi od dawna. Wzywał do tego, kiedy w głębokim kryzysie znajdowała się cała branża, wzywał również, kiedy Kompania Węglowa przekształcała się w Polską Grupę Górniczą, wzywa także dzisiaj, kiedy bardziej niż o ceny martwimy się o podaż węgla, a kopalnie wychodzą z dołka w związku z przeprowadzoną głęboką restrukturyzacją, ale przede wszystkim na fali dobrej koniunktury. Jak już zostało powiedziane, cykle koniunkturalne w przemyśle surowcowym są jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem kształtującym kondycję całego sektora.

W ub. stuleciu były one raczej długie, potrafiły trwać od kilku do nawet kilkunastu lat, a ceny zmieniały się stosunkowo łagodnie. Zdaniem Jacka Libuchy, partnera kierującego praktyką doradztwa dla sektora energetycznego w Boston Consulting Group, w XXI wieku sytuacja jest inna, cykle dobrej i złej koniunktury uległy skróceniu, a amplitudy wahań cen są znacznie większe. To wszystko oznacza, że status kopalni oznaczonej jako „nierentowna” (lub nawet „stale nierentowna”, jeśli dekoniunktura będzie utrzymywać się przez kilka lat) będzie mógł się bardzo szybko zmieniać, co oczywiście powinno decydentów skłaniać do powściągliwości w podejmowaniu decyzji o jej zamykaniu.

Strona 1 z 0

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 18
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (8) pokaż wszystkie
 • @ 14 stycznia 2018 11:13:01
  Profile Avatar

  KWK to nie 'buda z produkcją frytek' w wolny tłumaczeniu z niemieckiego...

 • D. Salamądry 12 stycznia 2018 22:19:17
  Profile Avatar

  Szanowny Panie Robercie, Wypowiedź krótka bo z trasy, zresztą komentarze pod tekstami zawsze mają taki charakter. Wywołał mnie Pan do tablicy ws. pelletu więc spieszę z odpowiedzią: zawsze będę wspierać to co tańsze, zdrowsze, rozsądniejsze i nasze. Zazwyczaj w tej kolejności. Pozdrawiam serdecznie i zostawiam bezpośrednie namiary na siebie jeśli będzie chciał Pan kontynuować wątek: salamadry d@gmail com

 • Robert Wereszycki (weres) 12 stycznia 2018 14:23:15
  Profile Avatar

  Dziękuję za odpowiedź, choć jestem rozczarowany jej treścią. Szanowny Panie każdy argument można sprowadzić do absurdu np. propozycję wymiany pieca węglowego na piec pelletowy można porównać do konfiskaty pieca węglowego i nie zapewnienia na czas niczego w zamian, albo jak najszybszy zakaz instalowania NOWYCH pieców węglowych można przekręcić na jak najszybsze likwidowanie pieców węglowych, tylko że brnąć w argumentację opartą na przekręcaniu moich słów i sprowadzając moje argumenty ad absurdum przyznaje Pan, że nie jest Pan zdolny do merytorycznej dyskusji. Jest mi z tego powodu przykro, ponieważ cenię sobie Pana teksty i zawsze czytam je z zainteresowaniem i byłem ciekaw jaka jest Pana jako eksperta opinia, czy powinniśmy dalej brnąć w ogrzewanie węglowe gosp. domowych nawet jeśli nie mamy wystarczającej ilości węgla potrzebnego na cele socjalno-bytowe czy też nie lepiej postawić na POLSKI pellet. Jak dla mnie wybór między polskim pelletem a rosyjskim węglem jest oczywisty, tak samo jak oczywiste jest, że wykorzystując efekt skali można doprowadzić do spadku cen pelletu, a wydobycie węgla z coraz to niżej położonych pokładów będzie coraz droższe. Dlatego odpowiedź na pytanie czy rząd powinien inwestować w coś co w przyszłości może być tańsze czy coś co w przyszłości MUSI być droższe jest dla mnie również oczywista. Warto również pamiętać o koncesji i o lokalnych warunkach kopalnia sośnica leży tuż obok przecięcia dwóch autostrad dlatego jest to świetny teren pod inwestycje, zwłaszcza, że z tego co wyczytałem w internecie koncesja kończy się w kwietniu 2020. Jaki jest więc sens utrzymywania kopalni(co oznaczałoby złamanie umowy z UE i kolejny konflikt), jeżeli można stworzyć dziesiątki tysięcy miejsc pracy do których nie trzeba by dopłacać.

 • DS 12 stycznia 2018 13:33:12
  Profile Avatar

  Panie Robercie, najlepszą ilustracją skutków 'jak najszybszego likwidowania pieców węglowych' ma Pan dzisiaj w Chinach, gdzie temperatura spadła poniżej zera a ludzie marzną bo podobnie bezmyślnie postanowiono rozwiązać problem bez zastanowienia się, czy damy radę bezboleśnie przeskoczyć z węgla na inne źródła ciepła.

 • Robert Wereszycki (weres) 12 stycznia 2018 10:56:17
  Profile Avatar

  Panie Salamądry nie trzeba głębokiej analizy, żeby wiedzieć, że Polska nie jest w stanie pokryć w 100% swojego zapotrzebowania na węgiel potrzebny na cele socjalno-bytowe, dlatego trzeba wspierać alternatywne rozwiązania np. pellet. Trzeba jak najszybciej wprowadzić całkowity zakaz instalowania nowych pieców węglowych, stare likwidować poprzez przyłączenie do sieci ciepłownicznej lub właśnie poprzez instalacje nowych pieców spalających pellet. Polska ma bardzo prostą alternatywę albo ściągamy miliony ton węgla z rosji, a polskie wydobycie subsydiujemy miliardami złotych, albo uniezależniamy się od węgla z importu i zarabiamy na sprzedaży pelletu z polskich lasów dla mnie wybór jest oczywisty. Tak, więc zanim zarzuci Pan komuś płytką analizę niech się sam Pan zastanowi czy przeanalizował wszystkie aspekty danego problemu.

 • D. Salamądry 11 stycznia 2018 19:00:16
  Profile Avatar

  Weres - widać że za Pańskim komentarzem przemawia bardzo płytka analiza problemu. Niech zerknie Pan sobie na na to co fedruje Bogdanka, a na to co oferuje Sośnica: grube 29.000, średnie 28.000 i całą paletę miałów ze średnim Q 23.000

 • A... 11 stycznia 2018 17:03:26
  Profile Avatar

  Weres... zamknijmy wszystko zostawmy Bogdankę...a reszta od ruskich

 • weres 11 stycznia 2018 15:48:48
  Profile Avatar

  Jeżeli wydajność w kopalni Sośnica wynosiła 175 ton, a teraz wzrosła o 60% to znaczy, że wynosi 280 ton, czyli wielokrotnie mniej niż w Bogdance. Tak, więc Bogdanka musi dalej utrzymywać wydobycie na poziomie niższym od maksymalnego po to, żeby takie trupy jak Sośnica mogły dalej fedrować. Redaktor Zasuń ma 100% racji należy inwestować w takie kopalnie, które mogą przynosić zysk niezależnie od tego czy jest koniuktura czy nie, zmniejszanie inwestycji w zyskownej kopalni osłabi jej pozycję podczas kryzysu, a nie uratuje przed upadkiem w czasie kryzysu złej kopalnii. Realnie rzecz biorąc to do SRK trzeba wysłać cały dawny khw, kopalnie zespoloną Ruda, Sośnicę, przygotować się do przekazania Piasta a w perspektywie 2025 jeżeli nie uda się uruchomić złoża imielin to i ziemowit.

 • RJACH
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Najmłodsza kopalnia w województwie śląskim rozpoczyna działalność
22 września 2021
14526
Cierpliwie do pierwszego węgla
26 września 2021
9921
Nieoczekiwany zwrot w sprawie kopalni Turów!
25 września 2021
8206
Zostało 100 dni na wymianę kotłów węglowych
23 września 2021
8145
Węgiel kołem ratunkowym gospodarki RPA
26 września 2021
7230
Nie wrócimy już do węgla
24 września 2021
6430
Mieli farta, mają rekord
21 września 2021
6234
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu
Patronaty portalu