Górnictwo: układ zbiorowy w PGG powstanie w połowie 2018 r.

fot: Jarosław Galusek/ARC

110 spośród 170 absolwentów pracuje w ruchu Jankowice

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Zapowiadaliśmy, że układ zbiorowy powinien powstać do 30 czerwca 2018 r. Terminu tego nie chcielibyśmy zmieniać. Podejrzewamy, że intensyfikacja prac i ich finalizowanie powinny odbyć się w pierwszym półroczu przyszłego roku - zapowiedział w piątek (10 listopada) Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Deklaracja padła w tzw. "dogrywce w sieci", czyli internetowej kontynuacji audycji porannej Radia Piekary, której gościem był w piątek Tomasz Rogala.

Dodał, że nie jest zwolennikiem przyspieszania prac nad UZP.
- Należy raczej wypracować czytelny i porządny dokument, który potem przez lata pozwoli funkcjonować w przejrzystej strukturze prawnej - tłumaczył, mówiąc o terminie przyjęcia UZP:
- Data jest realna, czasu jest dużo. Kwestia, czy strony chcą się porozumieć. A myślę, że tak.

Pytany o wyniki finansowe spółki na zakończenie roku prezes PGG prosił o cierpliwość, ale zasugerował, że będzie on dodatni.

- Kilka milionów na plusie? Kilkadziesiąt milionów złotych? - dopytywał Marcin Zasada.
- Myślę, że wynik będzie lepszy... - uciął Tomasz Rogala, zapewniając też, że PGG wypłaci w tym roku pracownikom tradycyjną nagrodę barbórkową z zarobionych przez spółkę pieniędzy.

Odnosząc się do narastających w branży roszczeń płacowych szef PGG tłumaczył też, że wprawdzie "wyniki są lepsze, jest zysk, ale spółka ma przed sobą ogromny proces inwestycyjny i dużo zobowiązań pochodzących jeszcze z KW i KHW do pokrycia".

- Cała branża ma dalej zobowiązania do spłaty. Proces inwestycyjny powienin zostać zakończony żeby zapewnić kopalniom stabilność. Wszystko zależy od tego, jak podchodzimy do sprawy. Czy w kategoriach tu i teraz, czyli że realizujemy świadczenia krótkookresowo, czy może patrzymy w długiej perspektywie, to znaczy: odtwarzamy majątek produkcyjny, żeby już nie wracać do tego kanibalizmu, zabezpieczamy spółki na przyszłość w kontraktach i majątku, żeby branża miała potencjał i mogła wydobywać efektywnie węgiel nawet wtedy, gdy sytuacja się pogorszy. Myślę że drugi cel, długookresowy, jest dużo istotniejszy. Dobre warunki nie są dane raz na zawsze - wyjasniał Tomasz Rogala.

W sprawie wolumenu wydobycia węgla na koniec roku szef spółki przypomniał, że front wydobywczy kopalń w chwili przejęcia KHW zmniejszył się o 10 ścian w stosunku do wcześniejszych prognoz, czyli o 7 mln t węgla rocznie.
- O tyle! - podkreślił Rogala, dodając, że "przynajmniej część tego trzeba odbudować". Zaakcentował, że przemysł wydobywczy wymaga decyzji i konsekwentnie wdrażanych przez wiele lat planów.
Argumentował, że nie da się w tak krótkim czasie, jaki upłynał od powstania PGG, uzyskać spektakularnych efektów rozwiązań, które wprowadzono dopiero niedawno.

Czytaj więcej: Ściany w Rudzie Śląskiej można prowadzić bezpiecznie

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.