Górnictwo: niecałe 60 proc. węgla w polskim miksie w 2030 roku

fot: Maciej Dorosiński

Spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników trwało ponad pięć godzin. Uczestniczył w nim wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski

fot: Maciej Dorosiński

Węgiel kamienny i brunatny mają stanowić niecałe 60 proc. miksu energetycznego Polski do 2030 r., z perspektywą do 2050 r. - powiedział w wtorek (11 lipca) dziennikarzom wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Tobiszowski uczestniczył w Warszawie w spotkaniu Zespołów Trójstronnych ds. bezpieczeństwa górników i branży węgla brunatnego.

Po spotkaniu podczas rozmowy z dziennikarzami, wiceszef resortu energii powiedział, że resztę polskiego miksu uzupełni gaz, źródła odnawialne i elektrownia jądrowa - co do której - jak przypomniał - rozstrzygnięcie ma zapaść do końca tego roku.

Górnictwo będzie podstawą bilansu
Dodał, że górnictwo jest i będzie w najbliższych latach podstawą bilansu energetycznego państwa. Pozwoli to na utrzymanie wysokiego stopnia niezależności energetycznej państwa, a także wzmocni konkurencyjność gospodarki.

- Opracowując główne kierunki rozwoju obszaru energii w Polsce, kierowaliśmy się przede wszystkim względami bezpieczeństwa oraz interesem ekonomicznym naszego kraju i obywateli - powiedział.

"Polityka surowcowa" prawie gotowa
Z kolei wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek poinformował, że zapoznał uczestników spotkania z projektem polityki surowcowej państwa, która została już przyjęta przez międzyresortowy zespół.

- To są bardzo zwarte informacje, które pokazują nam, jak prowadzić politykę surowcową państwa, jak efektywnie zyskiwać, jak wzmocnić się geopolitycznie. Liczę na to, że polityka surowcowa państwa będzie w przyszłym roku przyjęta - powiedział.

Maksymalne ograniczenie wpływu przepisów UE
Tobiszowski zauważył, że szczególne znaczenie dla eksploatacji i wykorzystania węgla w wytwarzaniu energii będzie mieć polityka klimatyczna (m.in. ceny uprawnień do emisji CO2) i polityka środowiskowa UE. Podkreślił, że w tym kontekście będzie istotny także ostateczny kształt regulacji zaproponowanych przez KE w tzw. Pakiecie Zimowym.

- Polska będzie prowadzić działania mające na celu maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu regulacji UE na sektor energii w naszym kraju - podkreślał wiceszef resortu energii.

Efektywność spalania węgla bez kolizji z założeniami
- Pokazujemy, że spełniamy pewne parametry, choć są one trudne do realizacji, pokazujemy, że z jednej strony, bazując na węglu kamiennym i brunatnym umiemy skonstruować miks energetyczny, który jest odpowiedzią na trudne założenia polityki klimatyczno-dekarbonizacyjnej UE. Dzięki nowym inwestycjom w energetyce, bazującym na efektywności spalania węgla, dajemy dowód na to, że znamy się na tej branży i nie jesteśmy w kolizji z założeniami - powiedział Tobiszowski.

Koncesja dla Złoczewa do końca roku
Odniósł się do wydanej przez resort rekomendacji do budowy nowej odkrywki dla elektrowni Bełchatów w Złoczewie, bo zasoby w obecnie eksploatowanej odkrywce się kończą. Jak powiedział, resort środowiska przekazał we wtorek, że Złoczew "powinien do końca roku być uruchomiony w formie koncesji".

Na pytanie o koszty tej inwestycji wiceminister odparł, że "nie jest w stanie" ich oszacować.
- Nie chciałbym strzelać - powiedział. Dodał, że za kilka miesięcy PGE, właściciel elektrowni, który traktuje Złoczew jako ważną inwestycję, zbilansuje całość.

PGE potrzebuje odkrywki dla elektrowni Bełchatów
Zauważył, że w przypadku inwestycji w złoczowską odkrywkę, trzeba m.in. rozstrzygnąć kwestię transportu węgla do elektrowni (złoże jest od niej oddalone ok. 60 km) i dopiero wtedy podsumować wszystkie koszty.

- Wolałbym poczekać, aż PGE dostarczy nam te wyliczenia - mówił Grzegorz Tobiszowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.