Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Firma z Katowic przygotuje wystawę poświęconą pacyfikacji kopalni
18 stycznia 2021
Rehabilitacja po COVID-19 w Uzdrowisku Świeradów
13 stycznia 2021
Górnicy oddają krew i osocze
28 grudnia 2020
Nowa inwestycja w PGG działa pełną parą
28 grudnia 2020
W Betlejem za dni Heroda
24 grudnia 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
13 kwietnia 2017 Trybuna Górnicza : : autor: Maciej Dorosiński

Poszliśmy za głosem ludzi

Jestem pełen uznania dla dokonań ministrów energii Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego. Odbudowują narodowy potencjał elektroenergetyki - stwierdza Bogusław Ziętek
fot: Maciej Dorosiński

Dobrze się stało, że KHW został wchłonięty przez PGG. Organizacyjnie to wszystko zostało dopięte. Teraz nadszedł czas, by PGG zaczęła zarabiać - stwierdza w rozmowie z Trybuną Górniczą BOGUSŁAW ZIĘTEK, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

Najważniejszym wydarzeniem w górnictwie ostatnich lat było połączenie Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Jak pan ocenia ten ruch?
Osobne funkcjonowanie PGG i KHW było błędem. Mieliśmy do czynienia z polsko-polską konkurencją. Poza tym w czasach kiedy powstały te spółki, liczba kopalń była o wiele większa. Dzisiaj utrzymywanie dwóch odrębnych podmiotów nastawionych na węgiel energetyczny mijało się z celem. Dlatego bardzo dobrze się stało, że KHW został wchłonięty przez PGG. Organizacyjnie to wszystko zostało dopięte. Teraz nadszedł czas, by PGG zaczęła zarabiać.

Nowa spółka to 43 tysiące pracowników. Do końca marca 2018 r. trzeba będzie przygotować nowy układ zbiorowy pracy.
Zgadza się, czekają nas wyzwania. Pierwsze z nich to właśnie nowy układ zbiorowy pracy. Chodzi o to, abyśmy w przyszły rok weszli na precyzyjnie określonych warunkach. Tak naprawdę nie mamy czasu do końca marca 2018 r., ale do 1 stycznia. Trzeba pamiętać, że okres zawieszenia pewnych elementów płacowych obowiązuje do końca 2017 r. Te elementy muszą zostać przywrócone górnikom. Ponadto muszą być wypracowane nowe systemy wynagradzania. Ten system, który od lat funkcjonuje w górnictwie, musi być uproszczony, ale musi być zachowana zasada, że górnicy na tym nie stracą. Jeżeli tego będziemy się trzymać, to będziemy na dobrej drodze, żeby taki układ zbiorowy wypracować. Jestem zwolennikiem rozwiązania, w którym zrezygnujemy z oddzielnego wypłacania „czternastki” i powinniśmy ją „włożyć” w wynagrodzenie miesięczne. Jeśli spojrzymy na średnie płace w górnictwie, to wcale nie jest ono szokująco wysokie. Natomiast jeśli ktoś gdzieś w Polsce słyszy o tym, że górnicy dostają barbórki, „czternastkę” czy węgiel, to ludźmi po prostu trzęsie. Ale jeśli tym samym ludziom powie się, że górnik otrzymuje wynagrodzenie, które składa się z tych wszystkich elementów i to daje łącznie średnio 6225 zł miesięcznie brutto - podkreślam brutto - to już przestaje szokować. Nie możemy zapominać o tym, że w górnictwie są też grupy zawodowe, które zarabiają dużo mniej, jak choćby pracownicy przeróbki mechanicznej. Drugi obszar spraw, o których trzeba rozmawiać natychmiast, to są kwestie funkcjonowania kopalń zespolonych.

To rozwiązanie wprowadzono jeszcze w ub.r. w PGG. Co ma pan na myśli mówiąc, że trzeba rozmawiać?
Musimy to rozpatrywać pod kątem pewnej filozofii prowadzenia PGG już jako grupy powiększonej o KHW. Mamy tutaj problem, dlatego że kopalnie zespolone nie funkcjonują tak, jak się tego spodziewaliśmy. Są takie, które od samego początku nie wykonują założonych zadań. To właśnie wydobycie jest najprostszym sposobem oceny kopalń zespolonych. Za wczoraj powinniśmy wydobyć w całej grupie 150 tys. ton. Wydobyto 106 tys. Jeśli nie naprawimy wydobycia, to PGG będzie zjadać własny ogon. Jesteśmy teraz w tej szczęśliwej sytuacji, że mamy gdzie ten węgiel sprzedać. Musimy go tylko wydobyć. Jeżeli w ub.r. Grupa nie wydobyła 3,6 mln t, to oznacza to utratę przychodów na poziomie ok. 800 mln zł. Przy firmie tej wielkości ważniejsze niż nawet sam zysk jest to, aby zwiększać swoje przychody. Dlatego nie możemy uciec od oceny funkcjonowania kopalń zespolonych. Wchłonięcie KHW jest doskonałą okazją do zrobienia takiego przeglądu - co nam się udało, a co nam się nie udało - i do wyciągnięcia wniosków.

W połączenie PGG i KHW mocno zaangażowane były związki zawodowe z obu spółek. Ich postawę docenili ministrowie energii Krzysztof Tchórzewski i Grzegorz Tobiszowski. Teraz strona społeczna musi też wziąć odpowiedzialność za nowy podmiot.
Generalnie bardzo dużo złego mówi się na temat związków zawodowych. Ja sam jestem zwolennikiem tego, żeby tępić różnego rodzaju patologie w ruchu związkowym. Dlatego cieszyłem się, że KHW przestaje istnieć i jest wchłonięty przez PGG. Niestety, była to firma, w której do tych patologii - również z udziałem związków zawodowych - dochodziło na niespotykaną skalę. Tego, co działo się w KHW, nie było wcześniej w Kompanii Węglowej, ani w PGG. W Holdingu związki topiły własną firmę, żerując na niej poprzez różnego rodzaju układy i spółki. Generalnie trzeba jednak powiedzieć, że ruch związkowy w sprawie połączenia PGG i KHW wykazał się wielką odpowiedzialnością i sprawdził się. Pomógł w restrukturyzacji polskiego górnictwa i pomógł w uporządkowaniu struktury, pozwalając na zbudowanie wielkiej Grupy z udziałem energetyki. Ta spółka ma szanse stać się naszym dobrem narodowym. Jestem pełen uznania dla dokonań ministrów energii Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego. Odbudowują narodowy potencjał elektroenergetyki. Działają nie tylko w górnictwie, ale odzyskują też aktywa energetyczne i odstąpili od błędnej filozofii przestawiania polskiej energetyki na gaz czy OZE. Ministrowie wyrwali JSW z morderczego uścisku banków. Zbudowali PGG i uratowali górników KHW. To wszystko na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Oczywiście są też rzeczy, o które mam pretensje do ministra energii. Chodzi mi choćby o kopalnię Krupiński. Uważam, że potencjał tej kopalni powinien zostać uratowany i przechowany na przyszłość. Ale błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Poprzednia władza miała taką tendencję, że wszystko sobie dryfowało. Zresztą tamci politycy dosadnie określili sytuację kraju. Cokolwiek by nie powiedzieć o tej władzy, to trzeba podkreślić, że ona podejmuje decyzje. Gorsze lub lepsze, ale jednak nie uchyla się od rozwiązywania problemów.

Strona 1 z 2
1
2

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (8) pokaż wszystkie
 • mlocio 14 kwietnia 2017 09:34:41
  Profile Avatar

  Tyle kopaln podupadło, bo je firmy zwiazkowe drenowały przez lata, dlaczego nikt z tym nic jeszcze nie zrobił?

 • adi 14 kwietnia 2017 07:16:55
  Profile Avatar

  Nawrocki, akurat ziętek od początku był przeciwny urlopom górniczym dla związkowców bez przepracowanych 21 lat po ziemią

 • slusorz 13 kwietnia 2017 21:37:13
  Profile Avatar

  Jakie 6 tysi ponad zarabiamy ?to niech se wezna te barborkie 14 ktorej nie ma i wengiel i daj by najmiej 5 z przodu i czlowieka bd stac na kupno opalu do chaty jak ktos mieszko w chalpie a nich nie pierd..ze gornik tyle zarabio...z kad te prognozy..?jak sluzorz w scianie 2,5tys zarabio co w te pniadze jeszce za pralnia wliczaja czy jak ?

 • dawid 13 kwietnia 2017 16:24:27
  Profile Avatar

  Kolejny zwiazkowiec, który zarabia kokosy na górniczym nieszczesciu. najwazniejsze zeby zwiazki miały sie dobrze

 • nawrocki 13 kwietnia 2017 16:10:20
  Profile Avatar

  Ziętek coś odsłonił? poszedł za głosem ludzi? przecież on pierwszy sprzedał górników w zamian za urlopy górnicze dla kolegów. o tym już zapomnieliście?

 • olek 13 kwietnia 2017 13:57:29
  Profile Avatar

  Przynajmniej jeden związkowiec odważył się odsłonić kurtynę jak jest naprawdę, reszta ma głowy pochowane w piasek i udaje że wszystko jest ok, dziwi mnie postawa solidarności że nie zabiera głosu w tak ważnych tematach ja notoryczny brak wydobycia w kopalniach co wiąże się z utratą dochodów i zagraża istnieniu spółki, a może ... , zresztą po namyśle nie dziwi mnie taka postawa, przypomniałem sobie że przecież rządy sprawuje ich rząd, któremu udzielili 100% poparcia, toż to nie wypada ...

 • pomocnik kalfaktora 13 kwietnia 2017 13:01:58
  Profile Avatar

  kopalni ubywa a tych zwiazkowych darmozjadow tyle ile bylo tyle jest,,,,,,moze w sumie dobrze kombinuja ,,siedza na etatach nadsztygarow i kapucha leci za dlubanie w nosie ,,,,a jak cos bedzie zle to przejda na urlopy gornicze ,,,,,zyc nie umierac

 • kioskarz 13 kwietnia 2017 09:37:29
  Profile Avatar

  Nadszedł czas aby teraz górnicy zaczęli zarabiać na..... pensje związkowców, w tym temacie nic się nie zmieniło ilu ich było tylu jest i każdy te 10 tys. chce mieć i nie ma że boli lub brak wydobycia tutaj pensje są stałe.

 • XOWPJ
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnik dostanie odprawę
15 stycznia 2021
17030
Jedyne daty zamknięcia kopalń to te z porozumienia
13 stycznia 2021
13609
Tak wygląda projekt umowy. Związkowcy chcą 120 tys. zł odprawy
19 stycznia 2021
12018
Górnicy otrzymają odprawy, ich wysokość będzie tematem rozmów
14 stycznia 2021
8577
Brutalna prawda o górniczej rzeczywistości
13 stycznia 2021
6767
Co zawiera związkowy projekt umowy społecznej dla górnictwa?
18 stycznia 2021
4618
Związkowcy z Silesii piszą do ministra
18 stycznia 2021
4388
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu