Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Izba działała na rzecz branży w Polsce i za granicami
27 lipca 2020
Atrybuty nadziei – kołowrót, kilof, worek
19 lipca 2020
Patronka górników wyjechała na powierzchnię
17 lipca 2020
Korfanty na kolejowych torach
16 lipca 2020
Górnicy z JSW reagują na apel stacji krwiodawstwa
13 lipca 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
22 lutego 2014 Trybuna Górnicza autor: Anna Zych

Gierałtowice: radni nie przyjęli poprawek

Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach już dwukrotnie wydał negatywną opinię o projekcie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Gierałtowice
fot: Jarosław Galusek/ARC

W Gierałtowicach trwają prace nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wprawdzie po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który unieważnił w całości obowiązujący obecnie plan z 2005 r., gmina złożyła skargę kasacyjną, jednak równocześnie przystąpila do opracowania nowego planu. Dokumentem, który powstaje na jego potrzeby, jest Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Gierałtowice, przygotowywane przez Instytut Rozwoju Miast z Krakowa.

Negatywne opinie do projektu tego dokumentu wydał już dwukrotnie dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. Także kopalnia Sośnica-Makoszowy odniosła się do powstającego studium krytycznie, przedstawiając wójtowi kilkadziesiąt uwag, oczekiwań i żądań na piśmie. Poprawki zostały naniesione, jednak radni, podczas posiedzenia połączonych Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego oraz Komisji Górnictwa, przywrócili 90 proc. kontrowersyjnych zapisów.

- Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w studium uwzględnia się m.in. uwarunkowania wynikające z występowania udokumentowanych złóż kopalin oraz występowania terenów górniczych, wyznaczonych na podstawie przepisów odrębnych. Jest zatem wyraźnie określone, że realizacja celu publicznego, którym jest wydobywanie kopalin ze złóż przez czynny zakład górniczy na terenie górniczym, ma być w studium uwzględniona - tłumaczy Cezary Fojcik, główny inżynier mierniczo-geologiczny kopalni Sośnica-Makoszowy.

Z przepisów jasno wynika, że obszary ochrony zasobów (w tym ochrona złóż kopalin realizowana przez racjonalną ich gospodarkę) oraz kierunki wyłączania terenów spod zabudowy mają być w studium określone. Mają być też określone obszary dla inwestycji celu publicznego.

Jak relacjonuje Cezary Fojcik, główny projektant - Antoni Matuszko systematycznie tłumaczy powody, dla których pewne zapisy powinny się znaleźć w opracowaniu, a inne nie.

- 10 stycznia, na posiedzeniu połączonych komisji, główny projektant oświadczył, że odcina się od propozycji i sugestii gminy, dotyczących umieszczania w Studium Uwarunkowań zapisów niezgodnych z prawem lub niespełniających wymogów dotyczących sporządzania takich opracowań. W imieniu dyrekcji Instytutu Rozwoju Miast poinformował radnych, że ponieważ gmina przekazała studium z poprawkami, budzącymi wątpliwości co do zgodności z przepisami prawa i zasadami tworzenia dokumentów planistycznych, Instytut informuje, że nie ponosi odpowiedzialności za ich treść i ewentualne dalsze konsekwencje z tego wynikające, np. uchylenie uchwały przez wojewodę - referuje.

Inż. Fojcik opowiada, że radni wysłuchali projektanta, a następnie przywrócili ok. 90 proc. zapisów budzących tak wielkie wątpliwości. Wśród nich znalazły się zapisy, które w sposób jednoznaczny ograniczają bądź wręcz uniemożliwiają prowadzenie eksploatacji przez kopalnię Sośnica-Makoszowy. Do najbardziej kontrowersyjnych należą uwagi związane z żądaniem grawitacyjnego spływu wód, próba wprowadzania "dopuszczalnych obniżeń" lub "dopuszczalnych rzędnych", co stanowi próbę kierowania wydobyciem kopalni, nakaz utrzymania niezmienionych stosunków wodno-powietrznych przy rekultywacji, negowanie faktu prowadzenia odzysku odpadów górniczych, brak zapisu o ochronie złóż kopalin poprzez racjonalną gospodarkę złożami oraz nieczytelny wybór obszarów, na których rozmieszczone będą inwestycje celu publicznego, w szczególności w rejonie cieków wodnych.

- Głosowanie w zakresie przywrócenia w opracowywanym studium zapisów, które główny projektant-urbanista uważa za nieskuteczne, jest przykładem działań samorządowych w oderwaniu od obowiązujących przepisów i zasad. Jest próbą kreowania własnych rozwiązań prawnych bez refleksji na temat potrzeb funkcjonowania przedsiębiorców górniczych, a docelowo próbą kierowania działaniami przedsiębiorców górniczych wraz z dyktowaniem wymyślonych warunków, które mają spełniać. Niestety, autorom tych pomysłów nie towarzyszy dostateczna wiedza merytoryczna - oburza się inż. Fojcik.

Powstaje więc pytanie, czy wprowadzanie do projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego niezgodnych z prawem zapisów jest krokiem w stronę likwidacji kopalni Sośnica-Makoszowy? Tezę tę może potwierdzać fakt, że w trakcie oczekiwania na uprawomocnienie się wyroku WSA w sprawie unieważnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gmina dąży do pozbawienia kopalni posiadanych koncesji.

Strona 1 z 0
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (43) pokaż wszystkie
 • Górnik S-M 29 marca 2014 10:33:56
  Profile Avatar

  @Ujek Dobra Rada: Jak byś był przy jakimkolwiek planowaniu fedrunku to wiedział byś, że na pierwszym miejscu jest analiza oddziaływań na powierzchni. Jak by kopalnia martwiła by się o swoje tylko i wyłącznie to fedrowała by 6-cio metrowe pokłady i zrównywałaby z ziemią wsie, a nie podbierała metrowe pokładziki.

 • Ujek Dobra Rada 28 marca 2014 10:20:31
  Profile Avatar

  Jeżeli spowoduje szkodę samochodem to musisz ją naprawić.Prawda jest taka, że kopalnia ze związkami martwi się tylko o fedrowanie i czternaste pensje przez kolejne 4-8 lat. To że rozwalają budynki całej gminy oraz nie ponoszą za to prawie żadnej odpowiedzialności zupełnie ich nie obchodzi. Coś tam niby naprawią, a skutki będą i tak odczuwalne przez kolejne dziesiąt lat

 • paniówczak 27 lutego 2014 17:40:30
  Profile Avatar

  Dobrze wiesz, że tajne głosowanie wykaże, że 99,9% mieszkańców jest za decyzjami radnych. A ci co inaczej mówią do telewizji to faryzeusze.

 • Górnik S-M 27 lutego 2014 15:27:41
  Profile Avatar

  I w ostatnim swoim komentarzu pod tematem ZAAPELUJĘ DO REDAKCJI TG: Zróbcie wywiad specjalny z radnymi i wójtem oraz dyrekcją kopalni. W formie konfrontacji lub osobno. Zróbcie neutralny wywiad środowiskowy z mieszkańcami gminy i pracownikami kopalni (i z pracownikami będącymi mieszkańcami gminy) i opublikujcie jego wyniki. Proszę o to i czekam na wyniki pracy.

 • jan 27 lutego 2014 07:16:19
  Profile Avatar

  ta Gmina to jest sama sobie winna bo kopalnia chce wszystko naprawiać w tej gminie ale radni z Wójtem na czele sami nie chcą tej naprawy i dlatego rzucają kłody pod nogi kopalni. Sami zamówili i zapłacili za Ekspertyzę GIG-owską w 2012 roku i na dodatek nie robią tego co tam jest napisane czyli że za powodzie i inne uregulowania odpowiada Gmina Gierałtowice a nie Kopalnia. I na to wychodzi drodzy czytelnicy że w tej gminie pracują sami nieudolni i niekompetentne osoby.

 • kontra-link 26 lutego 2014 20:27:09
  Profile Avatar

  Nie przejmuj się. Wiem, że chcesz dobrze. Nic na to nie poradzisz, że ONI są po prostu słabi. Wyniki kopalni mówią o wszystkim i żadne tłumaczenia tu nie pomogą.

 • Górnik S-M 26 lutego 2014 20:13:42
  Profile Avatar

  Tu już niestety moje możliwości merytoryczne się kończą. Co wiedziałem napisałem.

 • kontra-link 26 lutego 2014 19:46:38
  Profile Avatar

  Właśnie w tym celu zarząd ustanowił pełnomocników. Po to kowal ma kleszcze. Co tu jest do wspierania? Ilu kopalnia ma prawników? 5-6? Słyszałem, że jeszcze dodatkowo inną kancelarię najęli. Pisałeś, że to dobry człowiek, ale może zwyczajnie sobie nie radzi? Może powinien odpocząć, sprawdzić się na innym, mniejszym odcinku?

 • Górnik S-M 26 lutego 2014 19:31:23
  Profile Avatar

  Nie wymieniłem dyrekcji obecnej Kamień węgielny pod pasmo nieszczęść kopalni wkopał były dyrektor,znany działacz PSL itd,a także jego poprzednik poprzez podpisanie porozumień będących katastrofalne w skutkach dla kopalni Nie będę opisywał szczegółów Zarząd wg mnie niestety za słabo się postarał aby kopalnie wypromować,wesprzeć ją w wywalczeniu odpowiednich ugód,a przede wszystkim zachował bierność przy spadającym popycie na węgiel Niestety węgiel albo zalega na zwałach albo sprzedawany za grosze

 • kumaty 26 lutego 2014 18:56:45
  Profile Avatar

  Kopalnia nie chce usuwać szkód górniczych. Za każdym razem szukają jakiegoś paragrafu żeby wysłać negatywną odpowiedź na wniosek!

 • kontra-link 26 lutego 2014 17:47:37
  Profile Avatar

  No to podsumujmy. Winą kiepskich wyników tej kopalni są, wg ciebie: Gmina Gierałtowice, dozór wyższy, dozór średni, zarząd Kompanii Węglowej. Nie wymieniłeś tylko dyrekcji kopalni i kosmitów.

 • kontra-link 26 lutego 2014 17:08:44
  Profile Avatar

  A cóż wam zarząd KW zawinił? Rozwiń krótko, jeśli możesz.

 • Górnik S-M 26 lutego 2014 17:00:23
  Profile Avatar

  Na złe wyniki wpływa poza działaniami gminy także sprzedaż węgla. A fiasko tego działania jest niestety winą zarządu, a nie dyrekcji.

 • kontra-link 26 lutego 2014 16:57:15
  Profile Avatar

  Czy ja mówię, że dyrektor jest niedobry? Mnie nie interesuje czy jest dobry, bo nie będę go spożywał. Mnie interesuje dodatni wynik kopalni. Czy przeszło 300 mln straty samo się zrobiło?

 • Górnik S-M 26 lutego 2014 15:13:27
  Profile Avatar

  Wymiana dyrektorów, w szczególności KRZG tylko w jednym aspekcie: Dyr. G.M. jest za dobry na ta kopalnie. Problem dotyczy dozoru wyższego i części średniego.

 • kontra-link 25 lutego 2014 22:33:57
  Profile Avatar

  Zgadza się. Trzeba zacząć od dyrektorów.

 • Górnik S-M 25 lutego 2014 19:50:29
  Profile Avatar

  @kontro-ling: To już inna kwestia. Kopalni Makoszowy niestety potrzebna jest bardzo głęboka restrukturyzacja personalna.

 • kontro-ling 25 lutego 2014 18:08:58
  Profile Avatar

  Jacy fahowcy, taki wynik.

 • Górnik S-M 25 lutego 2014 18:05:09
  Profile Avatar

  Od inż. Fojcika się odpieprzcie. Jest dobry w tym co robi. Robi to z głową i nikomu szkody nie czyni. W każdej normalnej gminie panuje opinia, że gmina/miasto X "bez górnictwa w regionie nie będzie istnieć". On robi wszystko, żeby to synergicznie usystematyzować! Pomóżcie mu gestem dobrej woli, a nie poniżajcie i przeszkadzajcie.

 • kumaty 25 lutego 2014 15:35:33
  Profile Avatar

  Kopalnia "Sośnica-Makoszowy" jest na 1 miejscu na liście Kopalń do zamknięcia!

 • fojcik 24 lutego 2014 23:24:51
  Profile Avatar

  fojcik !!! ten to ma wiedzę merytoryczną ! GURU ! tangens alfa/beta z dokładnością do 20-tu miejsc po przecinku. o 1cm limit osiadań w przyszowicach zachowany dzięki kombinacjom w tangensach.... i zawsze spięte pośladki przy dyrekcji!! chyba nie warto. zwieracze lepiej zachować dla przyjemności a nie dla dyrekcji. wolny kraj , co kto woli :)

 • Wały 24 lutego 2014 22:53:21
  Profile Avatar

  Wam Związkowcom to się największa krzywda dzieje...

 • zdzisław 24 lutego 2014 22:39:05
  Profile Avatar

  podkreślam ! znakomici fachowcy ! doprowadzili do straty ale to fachowcy. każdy ma jakiś fach - jedni do straty inni do zysku. Mam dość, chcę na emeryturkę. górniczą. wysoką. z deputatem. małym ale własnym. choćby pół tony. co deputat to deputat. i 13ka i 14ka. i luzik na codzień. dołowe dniówki na słońcu. nie ma to jak w związkach. palce mnie już bolą. dajcie spokój. idźcie spać. jutro coś napiszę.

 • Wały 24 lutego 2014 20:04:20
  Profile Avatar

  A kiedy Kopalnia Makoszowy w końcu wypłaci odszkodowanie za zajęte w przeszłości bez zgody właścicieli tereny na których usypała wały?

 • Piotrek 24 lutego 2014 19:51:01
  Profile Avatar

  9 zł za metr? Ja sam dam 20 zł za te szuwary. :)

 • józek 24 lutego 2014 17:31:06
  Profile Avatar

  Czemu ta gmina chce, aby fedrować w partii A?

 • Górnik S-M 24 lutego 2014 16:42:26
  Profile Avatar

  Znaczna przewaga procentowa strat pochodzi z negatywnych działań gminy. Blokują co się da, nie chcą iść ani słyszeć o ugodzie. Wszystkie kompromisy trzeba załatwiać sądownie. ABW i CBA już kilkukrotnie pukało do siedziby rady, wójta i gierałtowickich oligarchów, którzy swoje majątki zbili na wyłudzeniach za szkody.

 • zdzisław 24 lutego 2014 12:12:13
  Profile Avatar

  Te 350 mln straty to mamy z winy gminy, bo nasza dyrekcja to znakomici fahowcy.

 • kucharzyna 23 lutego 2014 23:51:54
  Profile Avatar

  Skoro radniwybrani przez mieszkańców chcą zamknąć jedną z kopalń to tym mieszkańcom zabrać deputaty węglowe i inne dodatki jakie dostają na kopalniach. Oczywiście po zamknięciu kopalni ani złotówki z odszkodowań za zalania i inne bo przecież już kopalni nie będzie...

 • Górnik S-M 23 lutego 2014 12:13:07
  Profile Avatar

  To, że powstanie zalew przyszowicki wmawia wam rada gminy, która uważa Was za tuków. Rada gminy Gierałtowice jest niczym innym jak delegaturą warszawskiego rządu, który robi wszystko, żeby górnictwo zlikwidować. Ale dla osób, które nie są w temacie i nie żyją górnictwem wszystkie te fakty są absurdem i wymysłem ludzi z kopalni. Gmina działa na szkodę, kopalnia makoszowy jest bardzo rentowna, ale przez łapuwkarstwo gierałtowic i zabrza jest na skraju upadku!

 • TORCA KNURÓW WSP 23 lutego 2014 11:45:39
  Profile Avatar

  oni są poje*ani kopalnia jest podobno rentowna gdyby nie te Gierałtowice a oni ją chcą rozpierd*lic jak zlikwidują ruch makoszowy to bedzie 1 wlk h*j jak pracowników z Makoszow przeniosą na Sośnica, to lipa zwaszcza dla tych z Knurowa i Szczygłowic

 • PRZYSZOWICE 23 lutego 2014 11:31:24
  Profile Avatar

  A jak powstanie to pewna grupa osób pójdzie siedzieć, bo nie może powstać, bo to niezgodne z Koncesją!

 • Górnik S-M 23 lutego 2014 11:24:47
  Profile Avatar

  @żeglarz: nie powstanie.

 • PRZYSZOWICE 23 lutego 2014 11:23:45
  Profile Avatar

  Twoje niedoczekanie! Prędzej Kopalnia się zwinie niż pomyślisz!

 • żeglarz 23 lutego 2014 09:55:03
  Profile Avatar

  Kiedy powstanie 1000 ha Zalew Przyszowicki z przystanią dla jachtów? Ponton antypowodziowy już mam.

 • Darek 23 lutego 2014 07:49:45
  Profile Avatar

  Dlaczego nie organizujemy akcji protestacyjnej przed urzędem gminy przeciwko polityce gminy wobec kopalni? Przecież ludzie pracujący tam mają prawo mieć pracę!!! A mieszkańcy korzyść!!

 • Górnik S-M 23 lutego 2014 00:30:39
  Profile Avatar

  Drodzy Gierałtowiczanie! Wyście wybrali tych ludzi dlatego, że obiecali Wam coś co się Wam spodobało. A robią to co się podoba im. Wy macie możliwość, której nie ma kopalnia - pozbawić ich urzędu. W Was leży siła i prawna możliwość by to zrobić. Nie dajcie się omamić. Jeden z radnych chce likwidacji zbiornika wodnego Ws-24 należącego do kopalni (ma tam działkę). Zaraz potem odezwał się inni właściciele przyległej działki z tym samym żądaniem. Kto to taki? RODZINA RADNEGO!!!

 • obserwator 22 lutego 2014 22:30:23
  Profile Avatar

  widać, że nie ma bata na tych, którzy ciągną z tej kopalni ile wleźie.....przecież to trwa tyle lat.....czyli dobić najlepiej kopalnię i co?...wtedy by się skończyło w końcu eldorado dla tych nierobów?

 • Gieraltowiczanin 22 lutego 2014 21:50:40
  Profile Avatar

  Ludzie trzeba wyrzucić ich z urzędu - JEDYNE WYJŚCIE

 • Górnik S-M 22 lutego 2014 19:31:45
  Profile Avatar

  @poszkodowany: Nikt Ci nie utopi Przyszowic. Nawet jak by kopalnia nie fedrowała to zagrożenie powodziowe i tak będzie istnieć. Co z innymi regionami Polski? Na północy powodzie też są z winy KWK? Prawie cała infrastruktura hydrotechniczna Gierałtowic jest finansowana przez kopalnie i jest to tak robione, aby wyrównać bilans osiadań i wahań wody w okolicy. A wasi radni napychają sobie tylko kieszenie i w d... mają ile osób z powodu zamknięcia kopalń straci pracę. By żyło się lepiej... Radnym.

 • pap 22 lutego 2014 19:26:25
  Profile Avatar

  Jak janukowicz skończył wszyscy widzą. Ludzie nie wytrzymali. Takich małych ukrain jest u nas więcej.

 • poszkodowany 22 lutego 2014 18:29:47
  Profile Avatar

  Nie pozwolimy utopić Przyszowic!

 • Górnik S-M 22 lutego 2014 17:48:27
  Profile Avatar

  Niech radni gminy jadą do Charkowa i tworzą sobie nowe państwo z Janukowyczem, a do Gierałtowic niech nie wracają! Rada gminy działa przede wszystkim na niekorzyść mieszkańców, którzy w większości są zatrudnieni na różnych kopalniach. Kopalnie CHCĄ WSPÓŁPRACOWAĆ, ale własne interesy radnych i gierałtowickich oligarchów są ważniejsze. W/w osoby zarabiają gigantyczne pieniądze w skali roku i na przestrzeni lat za wyłudzanie odszkodawań za szkody górnicze oraz za wykup działek przez kopalnie!

 • SMHPM
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Jeden przypadek koronawirusa w kopalni
3 sierpnia 2020
7019
Zamykanie kopalń to niestety twarda konieczność
4 sierpnia 2020
6117
Ruszyła rekordowa ściana, ma 7 km wybiegu
4 sierpnia 2020
6049
Nie mamy szczególnej ochoty, by likwidować kopalnie
3 sierpnia 2020
5633
Likwidacja PG Silesia do końca 2021 roku
1 sierpnia 2020
3577
Bez przełomu w PGG. Kolejne spotkanie w Warszawie
4 sierpnia 2020
3072
Wkrótce kolejne badania przesiewowe wśród górników
3 sierpnia 2020
2865
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu
Patronaty portalu