Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Izba działała na rzecz branży w Polsce i za granicami
27 lipca 2020
Atrybuty nadziei – kołowrót, kilof, worek
19 lipca 2020
Patronka górników wyjechała na powierzchnię
17 lipca 2020
Korfanty na kolejowych torach
16 lipca 2020
Górnicy z JSW reagują na apel stacji krwiodawstwa
13 lipca 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
26 lutego 2013 Portal gospodarka i ludzie autor: MD

Gierałtowice: przewodniczący Rady utrzymał mandat

Radni gminy Gierałtowice zaakceptowali wyjaśnienia przedstawione przez komisję w sprawie Marka Błaszczyka
fot: Maciej Dorosiński

Korupcji nie było, bo radny Marek Błaszczyk nie zawierał umów, nie wiedział o istnieniu pewnych faktów i nie czerpał z nich korzyści - taki wniosek dwa tygodnie temu przedstawiła komisja samorządu przestrzegania prawa i utrzymania porządku Rady Gminy Gierałtowice. We wtorek (26 lutego) dalsze losy Marka Błaszczyka jako radnego (26 lutego) były przedmiotem głosowania na posiedzeniu Rady. Radni przychylili się do wniosku przedstawionego przez komisję i zadecydowali, że jego mandat nie wygaśnie.

Wtorkowym obradom przyglądali się przedstawiciele Związku Zawodowego Ratowników z kopalni Sośnica-Makoszowy oraz dyrekcja kopalni. To właśnie przedstawiciele strony społecznej poinformowali w grudniu 2012 r. wojewodę śląskiego o prowadzeniu działalności gospodarczej przez radnego Marka Błaszczyka z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy Gierałtowice. Sprawa konkretnie dotyczyła bannerów reklamowych, które były wywieszone na stadionie miejscowego klubu sportowego LKS Jedność 32 Przyszowice, którego sponsorem jest Błaszczyk. Wojewoda nakazał organom samorządowym wyjaśnić sprawę oraz ustosunkować się do kwestii wygaszenia mandatu przewodniczącego.

W pierwszej kolejności tematem zajęła się wspomniana już komisja, która dzisiaj przedstawiła efekty swoich prac, a jako argumenty ponownie zaprezentowała ekspertyzy prawne przygotowane przez prof. Bogdana Dolnickiego (ekspertyza wykonana na zlecenie Marka Błaszczyka) oraz prof. Czesława Martysza (jej wykonanie zlecił wójt gminy). Po trwającym blisko godzinę odczytywaniu ekspertyz i wyjaśnień radni przystąpili w końcu do głosowania, w którym poparli wnioski przedstawione przez komisję i tym samym uznali, że mandat Błaszczyka nie wygaśnie. Członkowie Związku Zawodowego Ratowników z kopalni Sośnica-Makoszowy nie byli zaskoczeni postawą radnych.

- Nie spodziewaliśmy się innej reakcji radnych gminy Gierałtowice. Nie pozostaje nam nic innego jak być konsekwentnym. Naszym kolejnym krokiem będzie powiadomienie prokuratury o złamaniu prawa przez radnych. Na razie więcej szczegółów nie będę zdradzać - powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Eugeniusz Kuchta, przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników w kopalni Sośnica-Makoszowy.

W obliczu przdstawionych faktów należy wyjaśnić, że napięcia pomiędzy gminą Gierałtowice, a kopalnią Sośnica-Makoszowy maja już miejsce od kilku lat. Ich przejawem może być sytuacja z grudnia 2012 r., kiedy gmina zaopiniowała negatywnie plan ruchu kopalni. Uznano wówczas, że, "praca kopalni zwiększyła w gminie m.in. zagrożenie powodziowe". Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, mimo negatywnej opinii gminy, zatwierdził plan na lata 2013-2015. Zdaniem związkowego środowiska górniczego radni, przewodniczący Rady oraz wójt gminy skupieni w Stowarzyszeniu na rzecz Poszkodowanych przez Zakłady Górnicze "za główny cel i punkt honoru postawili sobie walkę z kopalnią i górnikami".

Warto wspomnieć przy tym, że kopalnia Sośnica-Makoszowy zatrudnia blisko 300 mieszkańców gminy Gierałtowice. Należy także do tego doliczyć osoby, które pracują w firmach powiązanych z kopalnią i którym górnictwo daje środki do życia.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (16) pokaż wszystkie
 • Krystyna 12 marca 2013 19:09:18
  Profile Avatar

  "Autor: wnp pl (Patrycja Batóg) | 15-09-2010 22:08 W gminie Gierałtowicach rozpoczęto realizację projektu budowy kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Przyszowicach pozyskało na ten cel ponad 55 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pierwsze wbicie łopat nastąpiło w sołectwie Gierałtowice. To właśnie tam zrealizowany zostanie pierwszy kontrakt. Budowa kanalizacji wraz z oczyszczalnią ścieków to największe, pod względem zakresu jak i planowanego kosztu, przedsięwzięcie inwestycyjne realizowane przez PGK. Planowana wartość inwestycji ponad 107 mln zł. Wkład Unii Europejskiej na realizację projektu stanowi ponad 55,2 mln zł. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Wolimex” z siedzibą w Limanowej. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2013 roku."

 • kot 2 marca 2013 17:08:37
  Profile Avatar

  Masz rację Krystyna, ale co to obchodzi związkowców i dyrekcję kopalni. Oni chcą fedrować, a my mamy siedzieć cicho. To że niszczą nasze dobytki to mają gdzieś!

 • Krystyna 2 marca 2013 11:29:56
  Profile Avatar

  Wina radnych gminy Gierałtowice jest wielka, a zwłaszcza wina przewodniczącego Błaszczyka. Ich wina polega na tym, że nie pozwalają z naszej gminy zrobić wielkiego jeziora. Niby po co wójt i radni będą budować kilkadziesiąt przepompowni ścieków? Z nadmiaru publicznej kasy? A po to, bo ścieki, jak wszystkie płyny, same nie chcą płynąć pod górkę.

 • makoszowion 28 lutego 2013 19:13:48
  Profile Avatar

  Witam radosnych sąsiadów z zza rzeki. Problem Kłodnicy od wielu wielu lat spędza sen z oczu u Was jak i u nas. Gdzie i jaka jest prawda dotyczące obecnego stanu rzeczy ciężko obecnie orzec. Ktoś wspomniał o zaniedbaniach z okresu 30 lat. Demokratyczna Polska mająca nas Ślązaków wiadomo gdzie, istnieje od 24 lat. W tym czasie parokrotnie wybieraliśmy władze w naszych okręgach wyborczych ludzi do zarządzania samorządami. Dlaczego wybieracie dalej tych samych ludzi, którzy są winni tych zaniedbań? Hipokryzja moim zdaniem. A może nie macie sami odwagi zająć się pracą samorządową. Co do szkód górniczych- Pretensje o to mogą mieć jedynie Ci którzy się nie urodzili na tej ziemi, którzy przyjechali tutaj i się osiedlali- nie zawsze wiedząc jaki wpływ ma kopalnia na powierzchnię. My, którzy żyjemy tutaj od zawsze nie możemy mieć pretensji o szkody górnicze, a tym bardziej nie możemy być zaskoczeni tym że one są. Jest kopalnia to i trzęsie domami. Każdy z nas, każda rodzina tutaj żyjąca miała jakieś związki z kopalnią- żywicielką naszych rodzin. Kto zapewni nam byt jeśli przez, moim zdniem zawistnych i głupich ludzi, kopalnię zamkną? Zarżniecie kurę, która znosi złote jaja gminie. Co do przekrętó na kopalni to kto pracuje ten wie- ale co to ma wspólnego z przekrętami radnych pozwalających przez 20 lat fedrować w zamian za korzyści dla gminy? To ci radni są winni obecnemu stanu rzeczy- nie czerpali pewnie korzyści prywatnych ale umożliwiali kopalni wykupywanie w gminie świętego spokoju a na tym dopiero budowali swój kapitał społeczny. i tyle moim skromnym zdaniem.

 • Krystyna 28 lutego 2013 18:08:33
  Profile Avatar

  Nasi mieszkańcy pracują na kopalni. Ilu? Będzie koło 500 osób, czyli 500 osób nam opowiada co sie na kopalni dzieje. Z tych meldunków wychodzi że te drugie stowarzyszenie zakładali właśnie ratownicy a członkowie zapisywali sie dobrowolnie i bez przymusu, bo chcieli pomagać naszej gminie ;)

 • gierałtowice 28 lutego 2013 13:49:24
  Profile Avatar

  mieszkaniec zastanawiasz się czy stowarzyszenie na rzecz R.G.G Gierałtowice podniesie teren Przyszowic powyżej Kłodnicy, otóż na pewno nie, ale można minimalizować skutki wydobycia. Przypominam, że obecne problemy to zaległości i zaniechania co najmniej 30 lat bo właśnie nikt nie patrzył na ręce kopalni, radnym i gminie.

 • mieszkaniec 27 lutego 2013 21:43:41
  Profile Avatar

  Popieram wypowiedź Radnego! Obawiam się tylko że, ten wpis będzie zaraz usunięty, bo ta redakcja jest stronnicza i pisze artykuły w których co najmniej połowa informacji jest przekłamana. Taką przekłamaną informacją jest to że, radni i wójt są skupieni stowarzyszeniu na rzecz poszkodowanych przez zakłady górnicze, bo nie są. Żyjemy w Państwie prawa i każdy ma prawo zawierać stowarzyszenie jakie mu się podoba. Dodam także, że działa inne stowarzyszenie: na rzecz rozwoju i bezpieczeństwa górniczej Gminy Gierałtowice - że niby jak oni by mieli nam pomóc? Terenu lewarkiem nie dźwigną!!!

 • Radny 27 lutego 2013 20:55:15
  Profile Avatar

  Nie pozwolimy kopalni zatopić Gminy. Drodzy Premierze, Posłowie, Sentorowie potrzebujący taniego węgla/prądu - zostawcie Śląsk w spokoju! Zmieńcie idiotyczne Praw Górnicze, które zmusza kopalnie do nie liczenia się z konsekwencjami eksploatacji węgla jakie występują na powierzchni. Chcecie nas, Ślązaków skłócić - i jak widać niektórzy z nas dają się na to nabrać. Nie ma żadnego problemu z wydobyciem węgla pod naszą Gminą. Proszę tylko robić to tak by nie było takich osiadań terenu jakie są (ponad 20m !!! w niektórych miejscach). Nasi mieszkańcy nie chcą mieszkać kilkanaście metrów poniżej lustra Kłodnicy ! Mają prawo do obrony dorobku i swoich rodzin. Radni ślubowali pracować dla dobra CAŁEJ GMINY I WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW i nie mogą preferować jednej grupy zawodowej kosztem innych lub jednej firmy kosztem innej. Zrozumcie to !!!!

 • Krystyna 27 lutego 2013 17:07:05
  Profile Avatar

  Do mieszkańca: wiem, bo pisze o tym w artykule. Do Teresy: faktycznie, braki w kasie socjalnej nie są tematem tego artykułu. Tematem jest nagonka na przewodniczącego Błaszczyka, bo nie chce zatopić gminy.

 • Teresa 27 lutego 2013 14:14:02
  Profile Avatar

  Jak zawsze "ręka, rękę myje", a kasy socjalne, nie są tematem tego artykułu.

 • niestety 27 lutego 2013 14:10:03
  Profile Avatar

  Prawo jest jak płot. Żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, a bydło przynajmniej się nie rozłazi gdzie nie powinno.

 • mieszkaniec 27 lutego 2013 13:21:05
  Profile Avatar

  do "krystyna" tak właściwie to trudno zrozumieć o co Pani chodzi, związki walczą o zakład pracy około 5000 ludzi,i chwała im za to, radny gminy Gierałtowice łamie prawo i nikt tego z grona pozostałych radnych nie widzi(ciekawe dlaczego), prawo jest takie samo dla wszystkich obywateli, dla wszystkich mieszkańców gminy taż. A skąd pani wie że zwiazki odwiedzą??? prokuraturę.

 • Krystyna 27 lutego 2013 12:12:46
  Profile Avatar

  W zasadzie każdy komentarz można usunąć, jeśli tylko sie nie zgadza z tezą przedstawioną przez autora. Mnie chodziło o to, że Ratownik widzi rzekomą drzazgę u bliźniego w Gierałtowicach a na własnym kopalnianym podwórku hochsztaplerstwa nie widzi. Dlatego proponowałam, aby będąc w prokuraturze gliwickiej zapytał, przy jednej drodze, jakie są postępy śledztwa w sprawie kasy socjalnej, o której pisały wszystkie media.

 • polo 27 lutego 2013 11:49:53
  Profile Avatar

  fajnie że "Krystyna" zainteresowała się tematem i odwiedzi prokuraturę, tylko dlaczego tak długo to wszystko trwa???

 • Krystyna 27 lutego 2013 10:26:10
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

 • mieszkaniec 26 lutego 2013 21:01:30
  Profile Avatar

  szkoda że tylko jedno zdjęcie

 • RHCIL
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Jeden przypadek koronawirusa w kopalni
3 sierpnia 2020
7050
Zamykanie kopalń to niestety twarda konieczność
4 sierpnia 2020
6241
Ruszyła rekordowa ściana, ma 7 km wybiegu
4 sierpnia 2020
6127
Nie mamy szczególnej ochoty, by likwidować kopalnie
3 sierpnia 2020
5654
Likwidacja PG Silesia do końca 2021 roku
1 sierpnia 2020
3624
Bez przełomu w PGG. Kolejne spotkanie w Warszawie
4 sierpnia 2020
3095
Wkrótce kolejne badania przesiewowe wśród górników
3 sierpnia 2020
2888
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu
Patronaty portalu