NBP: Złoty nie potrzebuje naszej pomocy

Na rynku walutowym nastroje nadal są marne, a inwestorzy kontynuują wyprzedaż złotego, ale już nie tak dynamicznie jak wczoraj. Prezes NBP nie przewiduje jednak interwencji.

Narodowy Bank Polski nie przewiduje w tej chwili interwencji na rynku walutowym - powiedział dziennikarzom w piątek prezes banku centralnego Sławomir Skrzypek - podał tvn24.pl.

- To co Narodowy Bank Polski mógł zrobić dla bezpieczeństwa banków, to już zrobił - wyjaśnił Skrzypek. Natomiast cytowany przez agencję Bloomberg profesor ekonomii z New York Uniwersity Nourile Roubini stwierdził, że perspektywy dla światowych rynków wschodzących są złe. Paniczna wyprzedaż złotówki

Potrzebujemy euro

Także przedstawiciele polskiego rządu i ekonomiści zapewniają, że nasza gospodarka ma zdrowe i solidne podstawy. Według opinii niektórych ekspertów przyczyną słabnięcia złotego jest postrzeganie Polski przez zachodnich inwestorów jako jednego z państw objętych większym ryzykiem. W ocenie rynku, za ostatnią falą wyprzedaży akcji w Warszawie stoją zachodni inwestorzy.

- Mamy płynny kurs złotego. To co obserwujemy obecnie to jest dostosowanie przepływów walutowych z rynku kapitałowego. Gospodarka ma solidne fundamenty w sferze realnej, zmniejsza się bezrobocie, rośnie sprzedaż - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak na piątkowej konferencji.

Sytuację podsumował wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz, według którego przede wszystkim na sytuację naszej waluty negatywnie wpływa fakt pozostawania poza strefą euro.

Dane GUS: Jest źle, ale nie najgorzej

Polscy ekonomiści jednak uspokajają. W ich opinii w 2009 roku inflacja spadnie nawet do 3,5 procent, gdyż Rada Polityki Pieniężnej będzie odwlekać cięcia stóp procentowych. Według GUS, we wrześniu inflacja, liczona rok do roku, wyniosła 4,5 procent.

- Fundamenty polskiej gospodarki są względnie dobre. Nie było przesłanek, aby nastąpiły tak duże zmiany złotego - twierdzi członek zarządu Narodowego Banku Polskiego prof. Zbigniew Hockuba. I ocenia, że polski system bankowy jest również stabilny. - Banki notują wyższe zyski niż w ubiegłym roku - powiedział. Zwrócił jednak uwagę, że spada zaufanie wśród uczestników rynku pieniężnego, co powoduje \"zamrożenie transakcji pieniężnych między bankami\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.