NBP miał na koniec kwietnia 595 ton złota

Narodowy Bank Polski miał - według stanu na koniec kwietnia br. - 595 ton złota - poinformował w czwartek szef NBP Adam Glapiński. To o 13 tony więcej niż pod koniec marca br. Prezes banku centralnego zaznaczył, że wartość niezrealizowanych zysków na złocie to obecnie ok. 160 mld zł.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Polska znajduje się na 13. miejscu na świecie pod względem rezerw złota

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Narodowy Bank Polski miał - według stanu na koniec kwietnia br. - 595 ton złota - poinformował w czwartek szef NBP Adam Glapiński. To o 13 tony więcej niż pod koniec marca br. Prezes banku centralnego zaznaczył, że wartość niezrealizowanych zysków na złocie to obecnie ok. 160 mld zł.

- Według stanu na koniec kwietnia 2026 r., tego aktualnego najbardziej stanu (...), posiadamy obecnie około 600 ton złota, dokładnie 595 ton złota. A dążymy (...) do osiągnięcia poziomu 700 ton, zgodnie z decyzją, z uchwałą zarządu. My cały czas to złoto kupujemy - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej w czwartek.

Szef NBP przed miesiącem informował, że zgodzie ze stanem na koniec marca br. NBP miał 582 tony złota, co oznacza, że w ciągu miesiąca dokupił 13 ton złota.

Glapiński przekazał również, że niezrealizowany zysk na złocie oscyluje obecnie wokół ok. 160 mld zł. Jak zaznaczył, jest to nadwyżka wartości rynkowej złota nad wartością, którą NBP ma w księgach.

- Można ubolewać, że to już nie jest 197 (mld zł - PAP) (...), teraz jest 160, bo tu się zmienia cena złota przecież, ale zaraz będzie dużo więcej niż było na początku - dodał szef banku centralnego.

Zaznaczył, że cena złota spadła po wybuchu kryzysu na Bliskim Wschodzie, ale jego zdaniem, ceny kruszcu “niewątpliwie wrócą do bardzo wysokich, jeśli nie o wiele wyższych niż poprzednio poziomów“.

Prezes NBP przypomniał też, że już w sierpniu ub.r. bank centralny przewidywał stratę za 2025 r. w wysokości ok. 30 mld zł. - NBP wskazywało wtedy, że istotne umocnienie złotego wobec walut obcych, szczególnie dolara amerykańskiego, będzie skutkować ujemnym wynikiem finansowym przekraczającym 30 miliardów - dodał.

Zaznaczył przy tym, że NBP wskazywał, że “ewentualna wpłata“ na zakup uzbrojenia dla Polski “mogłaby dotyczyć zysku za rok 2026, a więc środków przekazywanych dopiero w roku 2027“.

W poniedziałek NBP poinformował, że strata banku centralnego za 2025 r. wyniosła 35,74 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji

Spółka Stalexport Autostrady, czyli właściciel koncesjonariusza autostrady A4 Katowice - Kraków, zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji w przyszłym roku. Chce bazować na dotychczasowym doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą - wynika z wtorkowej informacji.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.