NBP: kolekcjonerskie monety zgodne z rzeczywistością

fot: ARC

Kolekcjonerskie monety poświęcone polskiej reprezentacji na Zimowe Igrzyska w Soczi weszły do obiegu w styczniu 2014 r.

fot: ARC

Narodowy Bank Polski trafił w dziesiątkę typując dyscypliny sportu, które uwidoczniono na monetach okolicznościowych związanych z igrzyskami w Soczi. Na monecie 200 zł jest panczenista, na 10 zł - skoczek narciarski, a na dwuzłotówce - narciarka biegowa.

W tych dyscyplinach sportowcy reprezentujący Polskę zdobyli złote medale na igrzyskach w Soczi. Justyna Kowalczyk była najlepsza w biegu narciarskim na 10 km techniką klasyczną, Zbigniew Bródka wywalczył złoty medal na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim, a Kamil Stoch zdobył dwa złota w skokach narciarskich.

- Trafiliśmy z medalowymi dyscyplinami na 100 proc. Monety są jeszcze w sprzedaży - zaznaczył zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Promocji NBP Przemysław Kuk.

Kolekcjonerskie monety poświęcone polskiej reprezentacji na Zimowe Igrzyska w Soczi weszły do obiegu w styczniu 2014 r. Moneta o nominale 200 zł jest wykonana ze złota, moneta 10 zł ze srebra, a dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold, którego głównym składnikiem jest miedź.

Kuk poinformował, że w poniedziałek (24 lutego) do obiegu wejdzie kolejna moneta serii numizmatycznej "Zwierzęta Świata". Znajdzie się na nich konik polski - dwudziesty już prezentowany w serii gatunek zagrożony wyginięciem.

- Będzie to ostatnia moneta, której cena została ustalona w systemie Kolekcjoner. Od marca system aukcyjny zmieni się w sklep internetowy, pojawią się dystrybutorzy i ceny emisyjne monet ustalane przez NBP - zaznaczył Kuk.

Zgodnie z komunikatem NBP od 1993 r. monety z serii "Zwierzęta świata" cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Dotychczas ukazały się w niej m.in. "Borsuk", "Podkowiec mały", "Sokół wędrowny", "Foka szara", "Świstak", "Puchacz" oraz - w październiku ubiegłego roku - "Żubr".

"Na emisję tematu "Konik polski" tradycyjnie złożą się dwie monety: srebrna o nominale 20 zł, przedstawiająca klacz ze źrebięciem, oraz dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold z wizerunkiem biegnącego konika polskiego - moneta dwuzłotowa ukazuje się w tej serii po raz ostatni" - napisano w komunikacie NBP.

Dla kolekcjonerów przygotowano 45 tys. monet srebrnych oraz 800 tys. dwuzłotowych. Rewersy monet zaprojektował Tadeusz Tchórzewski, awersy - Ewa Tyc-Karpińska. Podczas aukcji w systemie "Kolekcjoner" cena monety srebrnej została ustalona na 140 zł. Moneta dwuzłotowa Nordic Gold będzie dostępna w oddziałach okręgowych NBP, gdzie już od 24 lutego będzie można ją zamieniać w cenie nominalnej.

Niewielkie, popielato ubarwione koniki polskie najbardziej spośród współczesnych ras koni zbliżone są do tarpanów. Po tarpanach odziedziczyły też odporność na choroby, wytrzymałość i małe wymagania żywieniowe. Koniki polskie są niewielkie - ich wzrost nie przekracza 140 cm, a waga 400 kg. Te cechy w połączeniu z łagodnym charakterem sprawiają, że koniki polskie często używane są w hipoterapii oraz do nauki jazdy konnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.