Naukowcy z GIG opracowali skuteczną metodę recyklingu folii rolniczych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Partnerami projektu poza GIG są Katowicki Holding Węglowy S.A., Instytut AITEMIN (Hiszpania), Instytut Ineris (Francja), Subterra Ingenieria (Hiszpania), Politechnika w Koszycach (Słowacja) oraz Uniwersytet Nottingham (Wielka Brytania)...

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Nawet najbardziej zanieczyszczone i zawilgocone folie rolnicze można - dzięki odpowiedniej technologii - wykorzystać do produkcji nowych materiałów - przekonują naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, którzy opracowali nową metodę recyklingu tego typu odpadów.

Poświęcony temu zagadnieniu projekt badawczy był odpowiedzią na rosnącą z roku na rok ilość zużytych folii, będących odpadem przemysłowym z gospodarstw rolnych.

Folia jest wszechobecna zarówno w procesie hodowli zwierzęcej, jak i upraw. Późniejszej utylizacji wymagają m.in. folie po kiszonkach, folie pochodzenia ogrodniczego, worki po nawozach, folie tunelowe czy np. folie po truskawkach lub pieczarkach. Z tworzyw wykonane są także tzw. big bagi czy sznurki do snopowiązałki. Duża część folii trafia na składowiska lub jest spalana.

W projekcie, finansowanym z unijnych środków w ramach programu operacyjnego "Inteligentny Rozwój", naukowcy podjęli się stworzenia technologii, pozwalającej na wykorzystanie nawet najbardziej zużytych folii do wytwarzania nowych - nadających się do wykorzystania np. przy konserwacji pasz dla zwierząt.

- Opracowana została technologia przetwarzania odpadów powstałych podczas recyklingu folii z rolnictwa, które - ze względu na wysoki stopień zanieczyszczenia oraz wilgoć - nie nadawały się do recyklingu materiałowego. Teraz mogą być ponownie wykorzystane jako surowiec w procesach produkcji nowych, wielowarstwowych folii polimerowych, które służą do konserwacji pasz w rękawach foliowych - wyjaśnił w piątek kierujący projektem prof. Jerzy Korol z Zakładu Inżynierii Materiałowej GIG.

Partnerami naukowców w tym przedsięwzięciu były wyspecjalizowane w wyrobach foliowych dla rolnictwa firmy Ekofol Bugaj i Erg Bieruń-Folie. W pierwszej z nich wdrożono innowacyjny system czyszczenia i separacji odpadów, powstających na linii recyklingu folii, a także zastosowano nowatorski sposób ich przetwarzania metodą wytłaczania. W efekcie skuteczność recyklingu znacząco wzrosła, a odpady stały się surowcem do nowych materiałów dla rolnictwa.

Zakład Inżynierii Materiałowej katowickiego GIG już w latach 80. ubiegłego wieku zajmował się badaniami tworzyw sztucznych i wyrobów z nich wytworzonych. W ocenie naukowców, kwestia zagospodarowania dużych ilości wykorzystywanych w rolnictwie folii to obecnie jeden z najistotniejszych problemów gospodarki odpadami pochodzącymi z gospodarstw rolnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.