Nauka: wspólne laboratorium Taurona i AGH

1487842435 c6 02

fot: tauron

Laboratorium będzie funkcjonować na terenie Centrum Energetyki AGH, w którym istnieje już zespół laboratoriów ds. Jakości i Efektywnego Użytkowania Energii Elektrycznej

fot: tauron

Laboratorium Badań Analizatorów Jakości Energii Elektrycznej – to nowoczesna pracownia laboratoryjna, która powstanie w Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wspólny projekt Tauron Dystrybucja i AGH ma na celu utworzenie nowoczesnej jednostki zajmującej się badaniem parametrów jakości energii elektrycznej – poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Taurona.

- Współpraca z Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wpisuje się w szereg inicjatyw podejmowanych przez Tauron na rzecz efektywnej współpracy pomiędzy nauką a przemysłem, która będzie odpowiadała potrzebom działalności Grupy Tauron i jednocześnie wykorzystywała potencjał tkwiący w polskiej nauce – mówi Kamil Kamiński wiceprezes zarządu ds. zarządzania korporacyjnego Tauron Polska Energia.

Spółka zakupi i wyposaży laboratorium w stanowiska badawcze, urządzenia, przyrządy i aparaturę pomiarową niezbędną do przeprowadzania badań i certyfikacji analizatorów jakości energii elektrycznej. Obecnie trwa organizacja laboratorium, w tym zakup aparatury badawczej i pomiarowej, a jego uruchomienie planowane jest w połowie roku.

- Zależy nam na pozyskaniu urządzeń o najlepszych parametrach i standardach – wyjaśnia Jerzy Topolski wiceprezes Tauron Dystrybucja - Laboratorium będzie przeznaczone do prowadzenia prac pomiarowych i badawczych, a docelowo certyfikowania przyrządów do pomiaru parametrów jakości energii elektrycznej, więc wyposażenie go w najlepsze z dostępnych na rynku urządzeń jest dla nas priorytetem.

Pracę laboratorium i realizowane projekty będą koordynowane przez zespół składający się z przedstawicieli AGH i Taurona. Współpraca pomiędzy środowiskiem naukowym i praktykami ze spółki energetycznej, ma pozwolić na wykorzystywanie laboratorium zarówno na potrzeby badań naukowych, jak i na potrzeby energetyków, w tym do rozwiązywania praktycznych problemów występujących w sieciach elektroenergetycznych.

- Laboratorium będzie funkcjonować na terenie Centrum Energetyki AGH, w którym istnieje już zespół laboratoriów ds. Jakości i Efektywnego Użytkowania Energii Elektrycznej. Akademia Górniczo-Hutnicza jest uczelnią prowadząca od kilkunastu lat badania w tej dziedzinie i może się poszczycić wieloma sukcesami, także w skali międzynarodowej. Z nowo utworzonym laboratorium i z współpracą z Tauronem wiążemy duże nadzieje – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Hanzelka z AGH.

Badanie parametrów jakości energii jest o tyle ważne dla spółki energetycznej, że pozwala na podniesienie standardów w zakresie jakości i niezawodności dostaw energii elektrycznej.

- Mamy duże oczekiwania, co do efektów wspólnych prac badawczych. Docelowo chodzi o uzyskanie akredytacji w Polskim Centrum Akredytacji i prowadzenie certyfikowanych badań. Zakładamy, że będą to również publikacje, patenty, wynalazki i badania realizowane przy udziale przedstawicieli Taurona, a więc wszystko, co służy podniesieniu poziomu wiedzy i przekłada się na nasze operacyjne działanie, jako dostawcy energii - ocenia Jerzy Topolski.

Utworzenie laboratorium, to jedna z wielu wspólnych inicjatyw Tauronu i wyższych uczelni o profilu technicznym. W obszarze dystrybucji od 2013 roku działa Rada Naukowa wspierająca prorozwojowe i innowacyjne projekty spółki, którą tworzą przedstawiciele AGH i Politechnik: Śląskiej, Wrocławskiej, Opolskiej, Częstochowskiej i Warszawskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.