Napromieniowany raj - spektakl Teatru Ucieczkowego z Jeleniej Góry

fot: Tomasz Rzeczycki

W spektaklu "Napromieniowany Raj" zagrają osoby związane z Kopalnią Podgórze

fot: Tomasz Rzeczycki

Teatr Ucieczkowy z Jeleniej Góry szykuje premierę spektaklu "Napromieniowany raj". Ma się ona odbyć w Kopalni Podgórze w Kowarach. Przedstawienie ma poruszać temat wydobycia rudy uranowej w tej kopalni i jego skutków.

Grupa teatralna zamieściła w internecie filmik, będący zapowiedzią spektaklu. "1947-1973 w polskich kopalniach uranu w wyniku wypadków zginęło 1800 osób. Średnia długość życia górnika przodkowego to 32 lata" - można przeczytać w napisach pod koniec filmiku.

Spektakl powstał w minionym roku, a 27 października 2018 r. na terenie Kopalni Podgórze odbyło się publiczne czytania tekstu sztuki. Autorami scenariusza i reżyserii są Piotr Jędrzejas i Jarosław Szczyżowski. W spektaklu występuje m.in. Patryk Guzik - prezes zarządu spółki, dzierżawiącej teren kopalni od Lasów Państwowych, a także Sebastian Garwol, Aleksandra Szczyżowska, Iwona Trusewicz i inni. Premiera ma się odbyć wiosną w Kopalni Podgórze.

Kopalnia Podgórze znajduje się poniżej Przełęczy Okraj w Karkonoszach. Od końca kwietnia 2011 r. funkcjonuje tam podziemna trasa turystyczna w sztolniach nr 19 i 19a. Sztolnie te wydrążone zostały w 1951 r. i w 1954 r. Rudę uranu wydobywano tam do jesieni 1958 r. Po wydobyciu pozostały hałdy, które w czasach Polski Ludowej wykorzystywano m.in. do utwardzania dróg w Karkonoskim Parku Narodowym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA ma wykonawcę przebudowy kolejnego odcinka starej gierkówki

Realizację inwestycji na kolejnym odcinku Koziegłowy i Markowice zaplanowano na 18 miesięcy. Jeżeli do 8 czerwca nie wpłyną odwołania, umowa ma zostać podpisana na przełomie II i III kw. br.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej

Przy lotnisku w Gliwicach ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Zrekultywowano w nim blisko 22 ha terenów poprzemysłowych, urządzając ponad 10 ha terenów inwestycyjnych i budując ponad 5 km nowych dróg oraz infrastrukturę techniczną. W projekcie, którego koszt ostatecznie wyniósł 49 mln zł (przy dotacji 28 mln zł), założono ponowne zagospodarowanie poprzemysłowych i zdegradowanych terenów leżących na dawnym obszarze górniczym przy lotnisku.

Giełdy za oceanem ponownie w górę, główne indeksy z rekordami