Najlepsi ratownicy z Boryni

Dwudniowa rywalizacja ośmiu drużyn zakwalifikowanych do Centralnych Zawodów Ratowniczych odbyła się 7–8 października br. na terenie Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim, która w piątek (17 bm.) ma 50-lecie działalności. Najlepszą drużyną 2008 r. może się pochwalić kopalnia Borynia. Drugie miejsce zajęła reprezentacja KWK Murcki, a trzecie ratownicy z KWK Staszic.

Pierwszego dnia uczestnicy centralnych zawodów mieli sprawdzian z udzielania pierwszej pomocy medycznej. Drugiego dnia zaliczali test wiedzy (50 pytań) i tor przeszkód, symulujący sytuacje, z jakimi mogą się spotkać podczas akcji ratowniczych w kopalniach. Punktacja była wyłącznie drużynowa, ponieważ zawody ratownicze nie są konkursem solistów.

– Od paru lat ratownicy z „Boryni” systematycznie pną się w górę. W tym roku na torze przeszkód byli doskonali, wyprzedzili o 60 sekund reprezentację „Murcek”. Swoje zwycięstwo zadedykowali dwóm tragicznie zmarłym w tym roku kolegom: Krzysztofowi Apanasewiczowi, który zginął w górach Pamiru oraz Błażejowi Barankowi, który stracił życie w wypadku samochodowym – powiedział „TG” Jerzy Krótki, dyrektor Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim.

W sprawdzianie medycznym dobrze wypadli przedstawiciele kopalni „Borynia” i Zakładu Górniczego „Sobieski”. W rywalizacji wiedzą brylowali ratownicy „Murcek”. W praktycznym sprawdzianie najlepsi byli przedstawiciele „Boryni”.

Zawodom ratowników górniczych towarzyszyły pokazy sprawności strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim oraz Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu Zdroju. Rywalizacji drużyn kibicowali przedstawiciele górnictwa czeskiego oraz Jednostki Ratownictwa Górniczego Sp. z o.o. w Tarnobrzegu.

Z okazji 50-lecia wodzisławskiej OSRG nie będzie wielkiej fety. Zaplanowano skromne spotkanie okolicznościowe, podczas którego uczestnicy otrzymają biuletyn historyczny przedstawiający rozwój stacji, która obecnie czuwa nad bezpieczeństwem górników czterech kopalń należących do Kompanii Węglowej oraz pięciu wchodzących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przez pół wieku przez wodzisławską stację przewinęło się około 20 tysięcy ratowników, niektórzy spędzili w niej po kilka lat, jeżeli zsumowałoby się wszystkie ich dyżury.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.