Na wolniejszy wzrost cen we wrześniu wpłynęły ceny żywności

fot: Krystian Krawczyk

Owoce potaniały w czerwcu o 4,3 proc. rok do roku, choć od początku roku ich ceny wzrosły o 11,6 proc. Natomiast ceny warzyw wzrosły w czerwcu o 27,3 proc. rok do roku

fot: Krystian Krawczyk

Wolniejszy wzrost cen we wrześniu (wobec 2,9 proc. rok do roku w sierpniu), to efekt wygaszania sezonowego wzrostu cen żywności, szczególnie warzyw - oceniło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzy do danych GUS o inflacji we wrześniu.

Według szacunków GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 roku pozostały na poziomie z sierpnia w ujęciu miesiąc do miesiąca. W ujęciu miesięcznym niższe były zarówno ceny owoców jak i warzyw. W porównaniu z wrześniem 2018 roku ceny wzrosły o 2,6 proc. Dane te są zbliżone do oczekiwań MPiT formułowanych przed miesiącem i szybkiego szacunku GUS z 1 października br.

Wolniejszy wzrost cen we wrześniu (wobec 2,9 proc. rok do roku w sierpniu), to efekt wygaszania sezonowego wzrostu cen żywności, szczególnie warzyw. W efekcie - podkreśla resort - obserwowaliśmy znacznie wolniejszy roczny przyrost cen żywności: 6,8 proc. wobec 7,8 proc., licząc rok do roku.

We wrześniu, w ujęciu miesięcznym, największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 2,6 proc.) i mieszkania (o 0,2 proc.), a także niższe ceny transportu (o 2,6 proc.) wynikające ze spadku cen paliw (o 1,9 proc.).

W ocenie MPiT w październiku 2019 roku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosną miesiąc do miesiąca o 0,2 proc. Największy wpływ na zmianę wskaźnika będzie miał sezonowy wzrost cen odzieży i obuwia, cen żywności oraz cen w edukacji, przy spadku cen w transporcie. W ujęciu rocznym ceny dóbr i usług konsumpcyjnych zwiększą się w październiku o 2,5 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.

Zetki nie czekają na lepsze czasy. Chcą zawalczyć o wyższe zarobki

Niemal co druga osoba z pokolenia Z dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy, ale młodzi z dużym realizmem patrzą w przyszłość. Tylko 15 proc. spodziewa się, że w kolejnym roku ich pozycja zawodowa się poprawi. Nie oznacza to jednak braku ambicji. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że więcej niż co trzeci młody Polak planuje zmianę pracy, a niemal siedmiu na dziesięciu chce zawalczyć o wyższe zarobki. 

Mniej nowych firm, stabilna liczba upadłości. Co mówią dane GUS za II kwartał 2026 r.?

W drugim kwartale 2026 roku Polacy zarejestrowali 80 566 nowych przedsiębiorstw – to o 9,2% mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie sądy ogłosiły 94 upadłości firm, czyli o cztery więcej niż w analogicznym okresie 2025 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Tusk: Przyspieszymy realizację kluczowych inwestycji infrastrukturalnych

Radykalne przyspieszenie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, które mają znaczenie dla obronności, bezpieczeństwa i gospodarki Polski - zapowiedział we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.