Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.20 PLN (-0.70%)

KGHM Polska Miedź S.A.

323.35 PLN (+1.05%)

ORLEN S.A.

128.54 PLN (+0.27%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.69 PLN (+0.33%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (0.00%)

Enea S.A.

22.98 PLN (+1.86%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.95 PLN (-0.80%)

Złoto

4 735.76 USD (-0.52%)

Srebro

76.11 USD (-2.02%)

Ropa naftowa

103.51 USD (+1.89%)

Gaz ziemny

2.59 USD (-4.53%)

Miedź

6.08 USD (-0.91%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.20 PLN (-0.70%)

KGHM Polska Miedź S.A.

323.35 PLN (+1.05%)

ORLEN S.A.

128.54 PLN (+0.27%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.69 PLN (+0.33%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (0.00%)

Enea S.A.

22.98 PLN (+1.86%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.95 PLN (-0.80%)

Złoto

4 735.76 USD (-0.52%)

Srebro

76.11 USD (-2.02%)

Ropa naftowa

103.51 USD (+1.89%)

Gaz ziemny

2.59 USD (-4.53%)

Miedź

6.08 USD (-0.91%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Na terenie byłej hałdy kopalni Centrum w Bytomiu powstanie największy w mieście sklep Lidla

fot: Tomasz Rzeczycki

Sklep powstaje kilkaset metrów od szybu Budryk

fot: Tomasz Rzeczycki

Na terenie byłej hałdy Kopalni Węgla Kamiennego Centrum w Bytomiu powstaje sklep wielkopowierzchniowy. Zakupy będzie można w nim zrobić przypuszczalnie pod koniec roku.

Wielka hałda KWK Centrum znajdowała się tuż przy pętli tramwajowej przy ul. Wrocławskiej, gdzie kończą bieg tramwaje jadące od strony centrum miasta. Zwałowisko dobrze widoczne było z przebiegającej równolegle do torów drogi krajowej nr 94. Hałda przysłaniająca widok na zabudowania KWK Centrum została kilka lat temu rozebrana, gdy wzrosło zapotrzebowanie na kruszywo drogowe. Zniwelowany teren okazał się atrakcyjny dla inwestorów.

Wcześniej przeprowadzono już prace pomocnicze. Przebudowano skrzyżowanie DK 94 znajdujące się przy pętli tramwajowej i zainstalowano tam sygnalizację świetlną. Zlikwidowano też część garaży, stojących na ocalałym, niższym fragmencie hałdy. Niedawno ruszyły też prace budowlane. Gotowa jest już część konstrukcji sklepu.

Będzie to piąty na terenie Bytomia sklep Lidla i zarazem największy z nich. Jak wynika z pozwolenia na budowę, będzie on mieć powierzchnię 2144 m kw., czyli niemal o połowę większą niż Lidl w dzielnicy Szombierki.

Położone wokół likwidowanej KWK Centrum hałdy znalazły w przeszłości rozmaite wtórne przeznaczenie. Na tych położonych na północ od zakładu powstały setki garaży samochodowych oraz boiska piłkarskie. Na innej, nieistniejącej już hałdzie u schyłku PRL funkcjonował zagospodarowany park z alejkami. Część hałd przylegających do kopalni została rozebrana.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Litewka

Nie żyje poseł Łukasz Litewka. Zginął w wypadku drogowym

W czwartek 23 kwietnia w wypadku drogowym zginął poseł Lewicy Łukasz Litewka. Jechał na rowerze ulicą Kazimierzowską w Dąbrowie Górniczej, został potrącony przez samochód.

1768472718 546372277 1221853796124

Grzegorz Wrona: Państwo jest silne swoim biznesem - i prywatnym i państwowym

Państwo jest silne swoim biznesem i prywatnym i państwowym, powinno zapewniać mu ramy systemowe, a jednocześnie kontrolę wielkich, silnych korporacji - mówił wiceminister aktywów państwowych Grzegorz Wrona w czwartek na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Jak działa profesjonalna szorowarka do podłóg i kiedy warto z niej skorzystać?

Utrzymanie czystości dużych powierzchni wymaga nie tylko czasu, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Profesjonalne szorowarki do podłóg pozwalają znacząco przyspieszyć proces sprzątania i poprawić jego efektywność. Sprawdzają się zarówno w niewielkich przestrzeniach, jak i w dużych obiektach przemysłowych, gdzie liczy się wydajność i precyzja. Jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć?

Serce gospodarki i biznesu bije w Katowicach - EEC 2026 w obiektywie fotografa

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - największej tego typu imprezy w regionie i kraju. Zapraszamy do obejrzenia jej od kulis, korytarzy, a nie tylko oficjalnych obrad, dyskusji, paneli. To na korytarzach, przy stolikach z kawą zapadają często ważne dla biznesu i gospodarki decyzje. Fotoreportaż przygotowała red. Katarzyna Zaremba-Majcher.