Na nowym dwupoziomowym parkingu znajdzie się 117 miejsc dla samochodów osobowych, a także 48 miejsc dla rowerów oraz 22 miejsca dla motocykli

1576067581 tychy

fot: UM Tychy

Droga częściowo przebiega przez wybudowany w ramach inwestycji wiadukt

fot: UM Tychy

Budowę kolejnego parkingu wielopoziomowego rozpoczął tyski samorząd. Powstanie on - przy unijnym wsparciu - u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji w Tychach (przy szpitalu specjalistycznym Megrez). Miasto w czwartek poinformowało o przekazaniu terenu wykonawcy.

Ma to być już trzeci wielopoziomowy parking typu park&ride w Tychach celem uruchomienia szybkich, regionalnych połączeń kolejowych do Katowic. Parkingi takie działają przy głównym dworcu kolejowym i przystanku Tychy Lodowisko. Do bezpłatnego korzystania z nich uprawniają specjalne bilety kolejowe.

Jak wynika z informacji przekazanej przez rzeczniczkę tyskiego magistratu Ewę Grudniok, na nowym dwupoziomowym parkingu znajdzie się 117 miejsc dla samochodów osobowych, a także 48 miejsc dla rowerów oraz 22 miejsca dla motocykli. Wokół zostanie też przebudowana infrastruktura komunikacyjna, a całość będzie odpowiadała potrzebom osób niepełnosprawnych.

Parking będzie posiadał dwie kondygnacje nadziemne: dolną, przeznaczoną na garaż zamknięty oraz górną, gdzie przewidziano parking otwarty, zadaszony, z ażurowymi ścianami zewnętrznym - powiedział cytowany przez Grudniok dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach Artur Kruczek.

Wraz z przekazaniem terenu wykonawcy - firmie Budecon - zostanie on wygrodzony, co oznacza, że nie będzie możliwości zatrzymywania się na istniejącym parkingu przy szpitalu. Poważniejsze utrudnienia w ruchu pojawią się wraz z rozbudową układu drogowego, a także budową nowych odcinków chodników i dróg rowerowych.

Zgodnie z warunkami przetargu, układ drogowy ma zostać przebudowany do połowy grudnia br., a cały obiekt powinien być gotowy do końca czerwca 2022 r. Umowa z wykonawcą opiewa na 11,3 mln zł brutto. Miasto do oszacowanego początkowo na 14,9 mln zł zadania otrzymało zapewnienie dotacji na poziomie 85 proc. (11,5 mln zł; ze względu na niższy koszt dotacja będzie odpowiednio niższa).

Taki wniosek miasto złożyło do ostatniego w obecnej unijnej perspektywie finansowej konkursu dot. transportu niskoemisyjnego, prowadzonego w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT - to instrument Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

Konkurs ten woj. śląskie ogłosiło na początku listopada 2019 r. Przewidziano w nim początkowo ponad 171 mln zł na dotacje do inwestycji m.in. w centra przesiadkowe, inteligentne systemy transportowe i tabor autobusowy w centralnej części woj. śląskiego. Procedurę oceny formalnej przeszło w tym naborze 20 projektów, początkowo do dofinansowania wybrano cztery.

Jesienią ub. roku dofinansowanie z tego źródła otrzymały projekty Zabrza (budowa dwóch nowych dworców autobusowych w miejscu dotychczasowych za 119,5 mln zł, przy dotacji 96,4 mln), Tychów (budowa parkingu park&ride za 14,9 mln zł, z dotacją na poziomie 11,5 mln zł), a także Łazisk Górnych i Orzesza (węzły przesiadkowe za odpowiednio 1,6 i 2,8 mln zł, przy dotacjach 1,3 i 2,3 mln zł).

Na początku kwietnia br. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie ogłosiło przetarg na 6 nowych autobusów elektrycznych o długości ok. 18 metrów informując, że źródłem finansowania tego zakupu, a także ładowarek i innej infrastruktury, będzie projekt tego samego konkursu ZIT o wartości 26,2 mln zł, przy dofinansowaniu RPO 18,1 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.